Yazı İçeriği

2021 yılında “Video” denilince akla gelen ilk adres YouTube oluyor. 2006’da Google tarafından satın alınan YouTube, video reklamlar için oldukça önemli bir yere sahip. YouTube reklamları sayesinde, sunduğunuz ürün ve hizmeti iyi kurgulanmış bir video ile hedef kitlenize en iyi şekilde ulaştırabilirsiniz. YouTube’un popüler kültürde artan önemi, sevimli kedi videoları paylaşılmasından çok daha fazlasını sunabileceğini gösterdi ve çevrimiçi reklamcılık yoluyla büyük kitlelere erişmek için oldukça etkili bir platform haline geldi. Bu yazımıza önce şu soruyu sorarak başlayalım:

YouTube Reklamcılığı Nedir?

Google Ads aracılığıyla yapılan YouTube reklamcılığı, video içeriğinizin YouTube’da veya arama sonuçlarında reklamını yapmanın bir yoludur, böylece kullanıcı erişiminizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu, bir kullanıcı bir başkasının videosunu görüntülemeden önce video oynatmanız veya kullanıcıların tam olarak izlemesi için YouTube arama sonuçlarında gösterilmesi olabilir.

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir?

1.Adım: Bir YouTube kanalı ve Google Ads hesabı oluşturun.

Temel bilgilerle başlayalım. Devam edebilmek için hesapların iki platformda ayarlanmış olması gerekir.

  1. YouTube
  2. Google Ads

Zaten çoğunuzun bu hesaplara sahip olduğunu varsayıyoruz. Eğer durum buysa, bunu atlayabilirsiniz. Ama birine, diğerine veya her ikisine sahip olmayanlarınız için bu ilk adımınız olacak.

2.Adım: Reklamınızı yükleyin.

Profilleriniz oluşturulduktan sonra, aşağıda bulunan videodaki şekilde video reklamınızı YouTube’a yüklemeniz yeterlidir.

Videonuzu yükledikten sonra başlık ve açıklama ekleyebilir ayrıca videonuzu kimlerin görebileceğini de (herkese açık, liste dışı, gizli) ayarlayabilirsiniz.

3.Adım: Yeni bir kampanya oluşturun.

Şimdi YouTube’dan uzaklaşacak ve Google Ads’e gideceksiniz. Buradan yeni bir kampanya başlatabileceksiniz. YouTube hesabınıza girdikten sonra https://youtube.com/yt/advertise/tr/ adresine giriş yapın. Burada açılan sayfada “Hemen Başlayın” butonuna tıklayarak, YouTube reklam sayfasına ulaşabilirsiniz.

İlk olarak yukarıdaki görüntüde olduğu gibi YouTube videonuzun URL’sini ekleyin ve “Reklamınızın nerede gösterilmesini istiyorsunuz?” seçeneğinden sizin için uygun olanı seçin. YouTube dışında hiçbir yerde reklamlarınızı göstermek istemiyorsanız iş ortağı siteleri seçeneğini seçmeyebilirsiniz. Hemen ardından ise reklamınızı görüntüleyen kullanıcıları yönlendirmek istediğiniz yerin URL’sini ekleyin.

Yukarıdaki görüntüde gördüğünüz şekilde, hedef kitleye hitap etmek amacıyla müşterilerinizin çoğunluğunun bulunduğu bölgeyi ve müşterilerinizin konuştuğu dilleri seçin ve bir sonraki adıma geçin.

Bu adımda yukarıdaki görüntüde olduğu gibi müşterilerinizin ebeveynlik durumunu, cinsiyetini ve yaşını seçin, bu şekilde bir önceki adımda ulaşmaya çalıştığınız hedef kitlenizi daha da detaylandırabilirsiniz.

Bu adımda ise, özel ilgi alanlarına sahip kullanıcılara erişmek isteyip istemediğinizi belirtin. İstediğiniz ilgi alanlarına sahip kullanıcılara erişmek için birçok seçenek var, bunlardan uygun olanları seçebilirsiniz ya da ilgi alanlarını olabildiğince geniş tut seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bu adımda ne kadar harcama yapmak istediğinize karar verin ve size uygun bütçeyi belirleyin. Belirlediğiniz bütçe harcandığında YouTube reklamınız otomatik olarak kesilecektir. Yalnızca video reklamınızın 30 saniyesinin (ya da 30 saniyeden kısaysa tamamının) izlenmesi veya reklamla etkileşime girilmesi (hangisi önce gerçekleşirse) durumunda ödeme yaparsınız. Hemen sağda ise reklamınızın haftalık tahmini gösterim sayısını, görüntülemelerini ve reklamınız görüntüleme aldığı her defasında ödeyeceğiniz ortalama tutarı göreceksiniz.

Bu adımda ise karşınıza reklamın kontrol ekranı çıkacak, burada kampanyanızı inceleyerek, istediğiniz gibi olduğundan emin olun.

Son olarak ise ödeme yönteminizi seçin ve ödeme bilgilerinizi yazın. Bunları da yaptıktan sonra reklam kampanyanız hazır olacak.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

Cost Per View (CPV) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CPV Nedir? CPV (Cost Per View) bir video’nun izlenme maliyetidir. Bu nedenle video içeriklerin olduğu pazarlama kanallarında (Örn:YouTube Reklamları) kullanılan bir metriktir. CPV Nasıl Ücretlendirilir?

Devamını Oku »
Youtube Reklamları

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir?

https://www.youtube.com/watch?v=UtRvawzMH5M&t=3s 2021 yılında “Video” denilince akla gelen ilk adres YouTube oluyor. 2006’da Google tarafından satın alınan YouTube, video reklamlar için oldukça önemli bir yere sahip.

Devamını Oku »