Youtube Reklamları

Youtube’da Reklam Nasıl Verilir?

İnternette “Video” denilince akla gelen ilk adres Youtube oluyor. 2006’da Google tarafından satın alınan Youtube, video reklamlar için oldukça önemli bir yere sahip. Youtube reklamları sayesinde, sunduğunuz ürün ve hizmeti iyi kurgulanmış bir video ile hedef kitlenize en iyi şekilde ulaştırabilirsiniz.

Youtube’da reklam nasıl verilir?

Youtube’da reklam verebilmek için öncelikle bir Adwords (adwords.google.com.tr) hesabına sahip olmanız gerekiyor. Adwords hesabınıza login olduktan sonra Youtube’da nasıl reklam verileceğini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Adwords hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Adwords Nedir? Nasıl Çalışır? yazımızı inceleyebilirsiniz.[/box]

YouTube’da yayınlayacağınız video reklam için Adwords içerisindeki kampanyalar sekmesinden “Video” kampanya türünü seçerek yeni bir kampanya oluşturun.

Youtubeda_reklam_nasıl_verilir_1

[divider style=”normal” top=”20″ bottom=”20″]

Kampanya Adı: İlk olarak kampanyamıza bir isim verebilirsiniz.

Tür : Buradan kampanyanızın türünü belirleyebiliyorsunuz. Video kampanyası yarattığımız için kampanya türü video olarak otomatik seçili geliyor.

Bütçe : Günlük bütçenizi bu bölümden tanımyalabilirsiniz. Belirlediğiniz bütçe harcandığında youtube reklamınız otomatik olarak kesilecektir.

Yayınlama Yöntemi : Youtube, video’nuzun gösterimini gün içerisinde bütçenize göre yayacaktır. Bu nedenle hiçbir acelemiz olmadığı sürece  yayınlama yöntemini standart olarak seçebiliriz. Eğer harcamanız gerek bütçe fazla ve zamanınız kısıtlıysa yayınlama yöntemini hızlandırılmış olarak belirleyebilirsiniz.

Youtubeda_reklam_nasıl_verilir_2

Ağlar : Reklamlarımızın sadece Youtube’da gösterilmesini istiyorsak ağlar bölümünden “Youtube Arama” ve “Youtube Videoları” seçiyoruz. Youtube dışında hiçbir yerde reklamlarınızı göstermek istemiyorsanız iş ortağı siteleri seçeneğini seçmeyebilirsiniz.

Yerler : Lokasyon hedeflemenizi ülke, şehir ve bölge kırılımında bu bölümden yapabilirsiniz.

Diller : Müşterilerinizi dil seçeneklerinden hedefleyebilirsiniz.

Kampanya için belirlediğimiz ayarlardan sonra reklama “Kaydet ve Devam Et” diyerek  bir sonraki ekrana “reklam grubu ayarlarına” geçebilirsiniz.

Youtubeda_reklam_nasıl_verilir_3

 

Reklamını yapmak istediğiniz Youtube reklam video’sunun linkini “video reklam” alanına tanımladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Reklam grubu ismini girdikten sonra video reklam modelini seçebilirsiniz.

Youtubeda_reklam_nasıl_verilir_4

Reklam Grubu Adı : Belirleyeceğiniz reklam grubu adını bu alana tanımlayabilirsiniz.

Video Reklam : Video reklam modelinizi bu alandan seçebilirsiniz.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Video reklam modelleri için daha önce paylaştığım Youtube Video Reklamları 101 yazımı okuyabilirsiniz.[/box]

Teklif Verme : Teklif verme alanı reklamınızın performans yönetimini yapacağınız en önemli alanlardan bir tanesi. Youtube, verdiğiniz GBM (Gösterim Başı Maliyet) değerine göre reklamlarınızın gösterimini gerçekleştiriyor. Bu nedenle çok küçük bir teklif girersek reklamımız gösterim yapamayabilir. GBM değeriniz 0.02 TL – 0.06 TL arasında bir değer girebilirsiniz. Eğer küçük bütçelerle reklamınızı yayınlamayı düşünüyorsanız ilk olarak 0.02 TL girerek reklamınıza başlayabilirsiniz. Hedeflediğiniz gösterimi almazsanız girdiğiniz GBM değerini attırarak ilerleyebilirsiniz.

Hedefleme : Youtube reklamlarını kullanıcıların demografik bilgilerine ve ilgi alanlarına göre hedefleyebilirsiniz.

Youtube’da Reklam Nasıl Verilir?” Sorusunun cevabını en iyi şekilde vermeye çalıştım. Aklınıza gelen her türlü soruyu sormaktan lütfen çekinmeyin. En hızlı şekilde yanıtlamaya çalışacağım 🙂

İlgili Yazılar

Yükleniyor...