Youtube Video Reklamları 101

Youtube, Google’dan sonra dünyanın 2. en büyük arama motoru. Böylesine büyük bir erişime sahip olan Youtube, dijital pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez parçası. Hedefinizde marka bilinirliği arttırmak ya da markanızın algısını yönetmek varsa patatesin ketçaba ihtiyaç duyduğu kadar sizin de Youtube reklamlarına ihtiyacınız var demektir.

Youtube reklamlarından iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız öncelikle marka hedeflerinizi en iyi şekilde anlatan bir video’ya sahip olmalısınız. Video oluşturma süreci Banner ya da JPEG gibi diğer görsel öğelerin oluşturulmasına göre daha zor bir süreç. Youtube bu sürecin zorluğunu düşünürek reklam verenler için Video Yaratma Aracı olan Video Ad Builder‘ı da sunmuş.

Youtube Reklam Modelleri Nelerdir?

Youtube video reklam formatlarını “TrueView Reklamlar” olarak adlandırıyor. Temelde 2 çeşit Trueview reklam formatı bulunmakta.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]TrueView video reklam oluşturmak için videolarınızın YouTube’da barındırılması gerekir.[/box]

Yayın İçi Reklam (TrueView In-Stream) : Video öncesinde video yerine oynatılan reklam formatıdır. Video başladıktan 30 saniyeye kadar kullanıcı video ile hiçbir etkileşime girmezse reklam ücretlendirilmez. 5 sn. sonra video tıklandığında ya da video 30sn’den daha fazla izlendiğinde ücretlendirilir.

youtube_yayın_ici_reklam

Görüntülü Reklam ( TrueView In-Display) : Youtube, birden fazla yerde görüntülü reklamların gösterilmesini destekliyor.

  • Youtube Arama Sonuçları
  • İlgili Youtube Aramaları
  • Youtube Yer Paylaşımı Olarak

Youtube_görüntülü_reklam_secenekleri

Hedefleme Nasıl Yapılıyor?

Youtube’da Google’ın sağladığı imkanlar dahilinde hedeflemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yaş, cinsiyet ve ebevenynlik durumuna göre hedefleme yapabilirsiniz. Ayrıca Google’da  remarketing listeleri oluşturarak daha önce sitenizi ziyaret etmiş kişileri de hedefleyebilirsiniz.

Youtube Reklam Ücretlendirme?

Youtube reklam ücretleri her görüntülenme (CPV – Cost Per View) için ücretlendirilir. Değişken olan görüntülenme ücretleri genellikle 2 Krş ve 6 Krş arasında değişmektedir.

 

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts