YouTube Reklamları Neden Önemli?

Günde 1 milyardan daha fazla görüntülenmeye sahip olan YouTube arama motoru olsaydı dünyanın 2. en büyük arama motoru olurdu. Bu da aslında arama motoru olan Bing, Yahoo ve Yandex’ten daha fazla arama hacmine sahip olduğu anlamına geliyor.

Video içerik, resim ve metin tabanlı içeriklerden daha fazla tüketiliyor. Cisco’nun raporuna göre video data trafiğinin 2015 yılındaki global payı %66 iken 2019 yılında bu pay %80‘e çıkacak. Bu nedenle gelecekte video’lar daha fazla önem kazanacak ve her marka akan bu trafiğin içerisinde yerini en iyi şekilde konumlandırmaya çalışacak.

YouTube reklamları video içeriklerinizle hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en performanslı kanallarından biri. “YouTube Reklamları Neden Önemli?” sorusunun önemli bir kısmını anlatmaya çalışacağım.

Marka Bilinirliğinizi Arttırın

YouTube reklamları ile marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Hedef kitlenize satış yapmanın yanı sıra ilgi çekici ve yararlı içerikler üreterek onlarla etkileşime geçebilirsiniz. YouTube reklamlarının esnekliği sayesinde istediğiniz frekansda hedef kitlenizle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretlendirme

YouTube, reklam ücretlendirmesinde reklam verenlerin yanında. Reklamınızı yayınladıktan sonra son kullanıcı reklamızı ilk 5 saniye zorunlu olarak izler. 5 saniye sonrasında “Reklamı Geç” butonuna basarsa reklam ücretlendirilmez. YouTube, kullanıcının o reklam ile etkileşime geçmediğini varsayarak bir ücret talep etmez. Aynı şekilde kullanıcı, reklamı 30 sn’de kapatırsa da hiçbir ücret talep etmez. Bunlar da YouTube reklam performansını arttıran en önemli nedenlerden bir kaçı.

Gelişmiş Hedefleme Seçeneği

YouTube reklamlarının hedefleme teknolojisi ile hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşabilirsiniz. Demografi, ilgi alanı, yaş ve cinsiyete göre bir hedefleme oluşturabilir mesajınızı son kullanıcıya iletebilirsiniz. Örneğin bu hedefleme kriterleri içerisinde 18-24 yaş arasında seyahati seven kadınları hedefleyebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama

Google Adwords’te bulunan yeniden pazarlama listelerinizi YouTube reklamlarında kullanabilirsiniz. Önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları YouTube reklamızla hedefleyerek onlara istediğiniz mesajı iletebilirsiniz. Böylece küçük bir bütçe ile akıllı bir hedefleme yaparak YouTube reklam performansınızı da arttırmış olursunuz.

 

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts