Yerel SEO (Local SEO) Nedir?

Yazı İçeriği

Google’da arama motoru sırasında, aranan terimlerin kriterlerinin belirtilmesi ve aramanın hangi doğrultuda yapılabileceği seçenek olarak ayarlanabilmektedir. Google’da detaylıca bir aramada birçok kriter belirlenerek aramalar yapılabilmektedir.

Bu makalemizde ise sizlere vereceğimiz bilgi “yerel arama” kısmıdır. Yerel SEO da aranacak olan terimlerin hangi ilde ve ilçede aranacağını belirleyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde de arama sonuçlarında, il seçimleri yoluyla daha rahat, sonuca odaklı bir arama ortamı oluşturulmuş olmaktadır.

Yerel SEO arama kısmında, yerel bölgelerde, bölgelere özel bir konuda ihtiyaçların karşılanmasına yönelik aramaların yapılabilmesi için ideal bir seçimdir.  Örneklendirecek olursak; İstanbul’da otomobil kiralama hizmetlerinden yararlanmak isteyen bir müşterinin, arama motorlarındaki konumunu “İstanbul” seçmesi daha çok mantıklı olacaktır.  Yerel SEO da bu seçenek sayesinde de aranan terimler ile alakalı arama motorları sonuçlarına kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

Google arama motorlarında konumunuzu belirleyerek arama yapabilmek için, Google’ın üst tarafında bulunan pencereden “arama araçları” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında karşınıza çıkan menünün sağ kısmında seçili olan “Türkiye” kısmını konum girin yerinde belirleyeceğiniz yerel bir konum ile değiştirip ayarlayabilirsiniz. Bu nedenle de ayarladığınız konumda anahtar kelimeleriniz ile arama yapabileceksiniz. Konum belirleme ile ilgili örneği alttaki şemadan görebilirsiniz.

Yerel Seo İçin Sayfa İçi Seo Faktörleri

  • Yerel işletmeler için sayfa içi SEO, bazı eskiden kalma SEO taktikleri ile benzerlik göstermektedir. Yerel SEO arama listelerinde sayfaların içeriklerine karşı oldukça fazla bir yük vardır ve bu nedenle mümkün olabildiğince en yüksek değerde içerik üretmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Sayfanıza title yazarken Bölge / Şehir ile birlikte daha alakalı bir anahtar kelimenizi ekleyin.
  • Sayfanızda H1 etiketinde, Bölgenizi ve Şehrinizi ya da alakalı daha alakalı bir anahtar kelimeyi tercih edebilirsiniz.
  • URL kısmına ise Bölge ve Şehir ile birlikte alakalı olan bir anahtar kelime eklemelisiniz.
  • İçeriklerinize Bölge ve Şehir ile birlikte de alakalı olan bir anahtar kelime eklemelisiniz.
  • Sayfanızda bulunan içeriklerde yer alan görsellerin alt taglarına alakalı bir anahtar kelime eklemek daha yararlı olacaktır.
  • Web sitenizde Google haritasına iş yerinizin bulunduğu yeri eklemeyi unutmayın.

Tüm bu yapılacakların yanı sıra, web sitenizin mobil cihazlara daha uygun olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu, Google’ın mobil arama motoru güncellemesi ile birlikte daha fazla önem kazanmaktadır.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

ROAS Nedir? Nasıl Hesaplanır?

ROAS (Return On Ad Spend) yayınladığınız reklamın getirisini size gösteren bir metriktir. ROAS metriği ile reklamlarınızın performansını verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. Roas, elde ettiğiniz kazancın

Devamını Oku »