Yapay Zeka, Dijital Pazarlama Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Yazı İçeriği

Günümüz pazarlamasında, yapay zeka önemli bir rol oynamaktadır. Yapay zeka, dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline geldi ve başarılı bir araç olduğu kanıtlandı. Pazarlamacılar, hayatlarını kolaylaştırdığı için yapay zekayı giderek daha fazla kullanmaya istekliler. Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Yapay Zeka yazımıza göz atabilirsiniz.

Pazarlamanın temel ilkeleri aynı kalabilir, ancak pazarlama yöntemlerimiz gelişmeye devam ediyor. Ve yine, oldukça gelişmiş bir pazarlama çağına giriyoruz. Dijital teknolojinin gelişimi, pazarlama endüstrisi için onu daha ilgi çekici ve etkili hale getiren büyük bir destek oldu. Şimdi, yapay zeka ile birleşen bu dijital teknoloji, pazarlamayı yepyeni bir seviyeye taşıyor ve biz de sizlere yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

İçerik Önerileri ve Kişiselleştirilmiş Ürünler

YouTube, Facebook, Twitter, Amazon ve diğer büyük sosyal medya platformları ve e-ticaret sitelerindeki öneriler sizi şaşırtmış olabilir. Buradaki temel teknoloji makine öğrenimidir (bir yapay zeka dalı). Makine, faaliyetlerine göre insanların neyi sevip neyi sevmediğini okur. Bu, teknoloji olgunlaştıkça daha kullanışlı hale gelecektir. Bu önemlidir çünkü dijital platformlarda doğru ürünleri doğru zamanda doğru müşterilere önermek satışlarda büyük fark yaratır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Amazon’dan satın alınan ürünlerin %35’i, ürünlerin yapay zeka odaklı önerilerinden geliyor. Bu, Amazon’un kazandığı gelirin üçte birini oluşturuyor. Etkileyici olan şey, Amazon’un satışları artırmak için büyük miktarda kaynak yatırması gerekmemiş olmasıdır. Bu, mevcut kullanıcıların çevrimiçi katılımıyla yapıldı. Dijital pazarlamacılar da aynı şeyi yapabilir ve izlemelidir.

E-Posta Pazarlama

Bazı işletmeler, yatırım getirisini yönetebilecekleri ve teknoloji yardımıyla ve insan katkısı olmadan iş oluşturabilecekleri kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama kampanyalarına ihtiyaç duyar. Bu, yapay zeka tabanlı platformlar ve yapay zeka destekli araçlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bir yapay zeka teknolojisi, kullanıcı davranışını ve kullanıcı tercihini analiz edebilir, bunula beraber büyük veri kümelerini tarayabilir ve veri analizi yapabilir. Yapay zeka yardımıyla dakikalar içinde verilere dayalı tüketici davranışı iç görüleri alabilirsiniz. Ek olarak, yapay zeka destekli platformlarla A/B testini daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sohbet Botları

Sohbet botları, dijital pazarlamada yapay zekanın bir başka güzel örneğidir. İşletmelerin çoğu, kullanıcılarla etkileşim kurmak için sohbet botları kullanıyor. Sohbet botları, müşteri hizmetleri ve desteğinin yüzünde devrim yaratıyor. Bugün bir web sitesinin alt köşesinde bir sohbet botunun açıldığını görmek oldukça yaygın bir manzaradır. Bu teknoloji, müşterilere daha iyi hizmet sunmak için makine öğrenimi teknolojisine dayanıyor.

Bu mükemmel bir buluş ve yapay zeka yardımıyla açık soruları yanıtlayarak kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar. Sohbet botları, işletmeler tarafından basit soruları ve sorguları anında yanıtlamak için kullanılır. Sürekli olarak müşteri yanıtlarından öğrenirler ve gelecekteki soruları daha iyi yanıtlamak için bilgi tabanlarını genişletirler. 7/24 kullanılabilir ve müşteri bekleme süresi olmadan, hizmetinizi iyileştirmek için makine öğrenimini kullanmanın harika bir yoludur.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, yapay zekadan doğrudan etkilenir. Google Voice, Alexa ve Siri gibi yapay zeka icatları, aramalar ve arama motoru sonuçları üzerinde büyük bir etki bırakıyor. Google, arama sonuçlarını arama amacına göre dikkatlice sıralamak için ilk makine öğrenimi algoritması güncellemesi olan RankBrain’i kullanıyor. RankBrain, bilinmeyen ve benzersiz sorguları işlemek ve bunları halihazırda mevcut aramalarla ilişkilendirerek kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamak için kullanılan bir makine öğrenimi sistemidir. Esasen, RankBrain, daha önce Google’da hiç kullanılmamış bir arama sorgusu girdiklerinde, arama yapanların amacını tahmin etmek için arama verileri bilgisini kullanır. RankBrain’in yapay zeka benzeri becerileri, bazen yeni sorgulara takılan geleneksel algoritmalardan farklı olarak, yeni problemleri ustalıkla çözmesine izin verir. Google RankBrain hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız RankBrain yazımıza göz atabilirsiniz.

Web Sitesi Oluşturucular

Dijital pazarlamada yapay zeka, web sitesi tasarımından tüm iş gücünü çıkarmayı vaat ediyor. Yapay zeka destekli web sitesi tasarım platformu The Grid, kullanıcı verilerine ve içeriğinizle nasıl etkileşime girdiklerine göre sizin için bir web sitesi tasarlayabilir. The Grid ile işletme sahiplerinin üzerinde çalışması gereken tek şey web sitesi içeriğidir. Renklerden butonlara kadar her şey yapay zeka tasarımcısı Molly tarafından halledilir. Tıpkı Alexa ve Siri gibi, insanlar kendi web sitelerinin tasarımını tartışmak için Molly ile konuşabilir. Web sitesi sahipleri The Grid’i kullanarak web sitesi tasarımlarını daha hızlı bitirmeyi bekleyebilirler. Şu anda, bu yapay zeka destekli web sitelerinin çoğu hala başlangıç seviyesinde. Ancak, önümüzdeki yıllarda daha kullanışlı ve etkili hale gelmelerini bekleyebilirsiniz.

Teknolojide büyük bir hızla gerçekleşen yeni gelişmelerle müşterilerin beklentileri de oldukça yüksek hale geldi. Bu nedenle, akıllı bir işletme sahibinin, müşterilerin beklentilerini gerçekten karşılamak için çaba sarf etmesi gerekir. Buna ek olarak dijital pazarlama da oldukça dinamik bir sektör olduğu için bu sektördeki bir kişinin değişen profesyonel manzaralara uyum sağlamaya istekli ve tutkulu olması gerekir. Yapay zeka da bu alanda bir yenilik ve etkisini göstermeye hızla devam eden bir gelişme ve yakından takip etmekte oldukça fayda var.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama 101

Adwords 101

Adwords 101 : Eğitim Planı Adwords 101’de dijital pazarlamanın temellerini ve arama motoru reklamcılığını öğrenmiş olacaksınız. Dijital pazarlama sektöründe bilmeniz gereken terimlerden Adwords’ün yapısına kadar

Devamını Oku »