Yapay Zeka 101: Yapay Zeka Nedir?

Yazı İçeriği

Tarih boyunca, insan gibi düşünebilen ve hareket edebilen yapay sistemler yaratma olasılığı hakkında birçok yerde özellikle “2001: A Space Odyssey” ve “The Terminator” gibi filmlerde spekülasyonlar yapıldı. Bilgisayar bilimi ve dijitalleşmenin katlanarak büyüdüğü bu çağda, yapay zeka kadar çekici bir fikrin önem kazanması pek de şaşırtıcı değil.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka ile ilgili en büyük zorluk, geniş bir terim olması ve tanımı üzerinde net bir anlaşma olmamasıdır. Yapay zeka, insan zekasının makinelerle simülasyonudur. Başka bir deyişle, insanlar gibi öğrenme ve akıl yürütme yeteneğine sahip sistemler oluşturmaya, deneyimlerden öğrenmeye, belirli koşullar altında problemleri nasıl çözeceğine, bilgiyi kontrol etmeye ve bir insanın yapacağı gibi mantıksal görevleri yerine getirmeye çalışan disiplindir.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zeka, matematik, hesaplama istatistikleri, makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitikten problem çözmeye yönelik çeşitli yaklaşımları birleştirerek çalışır.

Tipik bir yapay zeka sistemi, büyük bir veri kümesini girdi olarak alır ve yeni bir veri kümesi her işlendiğinde öğrenen ve iyileştiren akıllı algoritmaları kullanarak verileri hızla işler. Bu eğitim prosedürü tamamen tamamlandıktan sonra, başarılı bir şekilde eğitilirse, yeni verilerden belirli bilgileri tahmin edebilecek veya ortaya çıkarabilecek bir model üretilir.

Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıktı?

Yapay Zeka kavramı, 50’li yıllarda Alan Turing’in bir bilgisayarın gerçek zekaya sahip olup olmadığını belirlemek için bir test oluşturmasıyla ortaya çıktı.

Eylül 1955’te, Dartmouth Koleji’nde genç bir matematik profesörü olan ve günümüzde yapay zekanın babası olarak adlandırılan John McCarthy, kendinden emin bir şekilde şunları söyledi: “Öğrenmenin her yönü veya zekanın diğer herhangi bir özelliği prensipte o kadar kesin bir şekilde tanımlanabilir ki, onu simüle etmek için bir makine yapılabilir.” McCarthy, bu yeni çalışma alanını “yapay zeka” olarak nitelendirdi ve bunun ardından yapay zekayla ilgili ilk ciddi çalışmalar başladı.

John McCarthy’nin de içinde bulunduğu bir grup bilim insanının iki aylık bir çabasının ardından, dili kullanabilen, soyutlamalar ve kavramlar oluşturabilen, şu anda insanlar için ayrılan sorunları çözebilen ve kendilerini geliştirebilen makineler geliştirmede önemli ilerlemeler sağlanabileceği öne sürüldü.

O zamanlar, bilim insanları iyimser bir şekilde, yakında bir insanın yapabileceği herhangi bir işi yapan makinelere sahip olacağımıza inanıyorlardı. Düşündükleri şeyler bu kadar yakın bir zamanda gerçekleşmese de oldukça önemli bir yol kat edildi. Öyle ki; şimdi, altmış yıldan daha uzun bir süre sonra, bilgisayar bilimi ve robotikteki gelişmeler, daha önce insanların fiziksel ve bilişsel emeğini gerektiren birçok görevi otomatikleştirmemize yardımcı oldu.

Yapay zekanın nasıl ortaya çıktığından bahsettikten sonra kısaca yapay zekanın tarihine değinelim

Yapay Zekanın Kısa Tarihi

İşte yapay zekanın başlangıcından bu yana nasıl geliştiğini gösteren son altmış yılın kısa bir zaman çizelgesi.

  • 1956 – John McCarthy, ‘yapay zeka’ terimini ortaya attı ve ilk yapay zeka konferansını yaptı.
  • 1969 – Shakey isminde, kendi eylemleri hakkında akıl yürütebilen ilk genel amaçlı mobil robot geliştirildi.
  • 1997 – Süper bilgisayar ‘Deep Blue’ tasarlandı ve bir maçta dünya şampiyonu satranç oyuncusunu yendi.
  • 2002 – Ticari olarak başarılı ilk robotik elektrikli süpürge geliştirildi.
  • 2005 – 2020 – Günümüzde, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), dans eden robotlar, akıllı evler ve çok daha fazlası var.

Neden Yapay Zeka?

Yapay zeka, iş dünyasında, bilimlerde ve devlette birçok paydaş için çekici bir kavramdır. Ekonomik açıdan bakıldığında, eskiden insan gerektiren işleri yapan makinelere sahip olmak çok caziptir. Etkili bir yapay zeka çözümü, herhangi bir insan beyninden daha hızlı “düşünebilir” ve daha fazla bilgiyi işleyebilir. Yapay zeka aynı zamanda insan yeteneklerini insanların gitmekte zorlandıkları yerlere, örneğin uzay boşluğuna veya insan uzmanlığının faydalı olabileceği uzak yerlere genişletme potansiyeline sahiptir.

Yapay Zeka Türleri

Dar Yapay Zeka

Bu tür bir yapay zeka, sınırlı yeteneklere sahip, tek bir dar göreve odaklanan bir yapay zeka türüdür. Şu anda hayatımızda var olan bir yapay zeka örneğini düşünürseniz, bu dar yapay zekadır. Bu, üç farklı yapay zeka türü arasında, şu anda etrafta olan tek tiptir. Bu, her türlü doğal dili veya Siri’yi içerir.

Genel Yapay Zeka

Bu yapay zeka teknolojisi bir insan zihni düzeyinde olacaktır. Ancak, insan beyninin kendisi hakkında bilinmesi gereken her şeyi hala bilmediğimiz için, genel yapay zekayı gerçekten kavramamız için muhtemelen biraz daha zaman gerekmektedir. Bununla birlikte, en azından örnek olarak, “I, Robot” filmindeki bir insanla aynı seviyede düşünebilen robotlar aklımıza gelebilir.

Süper Yapay Zeka

Burası biraz teorik ve biraz korkutucu bir hal alıyor. Süper yapay zeka, insan zihniyle eşleşecek ve ardından onu geçecek yapay zeka teknolojisini ifade eder. Bir süper yapay zeka olarak sınıflandırılmak için, teknolojinin mümkün olan her şekilde bir insandan daha yetenekli olması gerekir. Bu yapay zeka teknolojileri yalnızca görevleri yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda duygulara ve ilişkilere sahip olabilirler.

Genel ve süper yapay zeka türleri ile yapay zekanın geleceği hakkında sizlere bir miktar bilgi vermiş olduk. Şimdi ise daha kapsamlı olarak yapay zekanın geleceğinden ve teorilerinden bahsedeceğiz.

Yapay Zekanın Geleceği

Kendimizinkine eşit veya daha üstün olan, ancak çok daha yüksek hızlarda çalışma kapasitesine sahip olan zekanın gelişiminin, insanlığın geleceği için olumsuz etkileri olabileceğine dair gerçek korkular, sadece “The Matrix” gibi kıyamet bilim kurguları tarafından değil, Stephen Hawking gibi saygın bilim adamları tarafından da dile getirildi.

Robotlar bizi yok etmese veya kapsüllere hapsetmese bile, olumlu etkilerinin ve faydalarının yanında bir takım olumsuz etkileri olacağı aşikâr. Öyle ki yapay zekanın kitlesel işsizliğe neden olacağından, ekonomik dengeyi bozacağından, başka bir dünya savaşını tetikleyeceğinden ve sonunda insanları köleliğe sürükleyeceğinden korkuluyor.

Yapay zeka adına bu anlaşılabilir endişeler için yakın zamanda Google, IBM, Microsoft, Facebook ve Amazon gibi dev teknoloji şirketleri tarafından bir ortaklık oluşturuldu. Bu grup, yapay zekanın etik uygulamalarını araştıracak ve robotların ve yapay zekanın gelecekteki araştırmaları ve dağıtımı için yönergeler belirleyecek.

Yapay Zeka Örnekleri

Sanal Asistanlar

Siri, Alexa, Cortana ve Google Assistant, konuşulan kelimeleri metne dönüştürmek ve metni belirli komutlarla eşlemek için yapay zeka kullanır. Yapay zeka, dijital asistanların konuşma dilinde farklı nüansları anlamalarına ve insan benzeri sesleri sentezlemelerine yardımcı olur. Bu sanal asistanlar, kullanıcı tercihlerine göre çözümleri kademeli olarak geliştirir ve kişiselleştirir.

Yüz Tanıma

Yüz Tanıma, yapay zekanın en popüler uygulamalarından biridir. Telefonunuzun kilidini açmak, yüzünüzle ödeme yapmak ve evinizdeki davetsiz misafirleri tespit etmek gibi birçok kullanımı vardır. Ancak Çin’de başta olmak üzere yüz tanıma teknolojisinin artan kullanılabilirliği, mahremiyet, güvenlik ve sivil özgürlüklerle ilgili endişelere de yol açtı.

Sürücüsüz Araçlar

Yapay zekadaki gelişmeler bizi yıllardır süren otonom sürüş hayalini gerçeğe dönüştürmeye çok yaklaştırdı. Yapay zeka algoritmaları, kendi kendine giden arabaların çevrelerini anlamalarını, aracın etrafına yerleştirilmiş kameralardan gerekli bilgileri almasını ve yollar, trafik işaretleri, diğer arabalar ve insanlar gibi nesneleri algılamasını sağlayan ana bileşenlerden biridir.

Hala yapay zekanın hangi yöne gideceğini bilmiyoruz. Ancak, yapay zeka bilimi ve teknolojisi istikrarlı bir hızda gelişmeye devam ettikçe, yapay zeka ile ilgili beklentilerimiz ve tanımımız değişecek ve bugün yapay zeka olarak kabul ettiğimiz şey, yarının bilgisayarlarının sıradan işlevleri haline gelebilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Google Ads

Adwords Hesap Yapısı Nasıl Kurulur?

Günü geldiğinde patronunuz sizden şirketi için bir adwords hesabı kurmanızı istediğinde kalbiniz yuvanızdan çıkacak gibi olabilir. Lisede hiçbir şey bilmeden önünüze gelen sınav kağıdını doldurmaya

Devamını Oku »
Dijital Pazarlama Terimleri

CPC Nedir?

Açılımı “Cost Per Click” olan CPC’nin türkçe karşılığı tam olarak “Tıklama Başına Maliyet” anlamı taşımaktadır. Dijital pazarlamanın en önemli metriklerinden biri olan CPC bazı alanlarda

Devamını Oku »