Video Pazarlamasını Kolaylaştıran 8 Temel Yöntem

Yazı İçeriği

İnternette paylaşılan video sayısı ve video izlenme süreleri her geçen gün artıyor. Evde televizyon izlerken yolda, ofiste ve dışarıda video izlemeyi tercih ediyoruz. Ağ teknolojileri şirketi Cisco verilerine göre 2019’da video içeriklerin, toplam internet trafiğinin %80’ini oluşturması öngörülüyor. Pazarlama faaliyetlerinizde kullanabileceğiniz videonun hazırlanması için farklı araç ve yöntemler kullanılıyor. Biz de video hazırlamada işinizi kolaylaştıracak 8 temel yöntemi bir araya getirdik.

1- Hedefinize Karar Verin

Kullanıcı davranışlarının ne yönde olmasını istiyorsanız videonuzu ona uygun formatta hazırlamanız daha iyi olur. Örneğin markanızın hikayesini anlatmak yada yeni çıkan ürününüzü tanıtmak istiyorsanız farklı yazı stilleri ve arka plan müzikleri kullanmanız gerekiyor. Ayrıca yayınlayacağınız sosyal medya platformu da hedefiniz kadar önemli.

2- İzleyici Kitlesini Belirleyin

Videonuzu herkesin aynı ilgiyle izlemesini beklememek gerekir. Bazı izleyiciler videoyu daha dikkatli izleyecektir. Müşterilerin yaş, cinsiyet, konum, eğitim ve gelir durumu gibi özelliklerine bakarak videonuzun genel yapısında değişiklikler yapabilirsiniz.

3- Doğru Reklam Platformunu Seçin

Videonuzu ürettikten sonra Google ve Facebook ile reklam yapmanız gerekiyor. Hangi dijital aracı kullanacağız müşterilerinize doğrudan ulaşmak için önemlidir. Örneğin Youtube’da video öncesi reklam ya da Instagram’da sponsorlu içerik olarak videonuzu kitlelere ulaştırabilirsiniz.

4- Alternatif Yayın Kanalları

Genellikle markaların tercihi Google ve Facebook olsa da videonuzu farklı kanallarda yayınlayabilirsiniz. Örneğin yeni açılan atölyenizin tanıtım videosunu Linkedin reklamları ile duyurarak sektör çalışanlarıyla paylaşabilirsiniz. Ya da gündemdeki bir konuyla ilgili videonuzun Twitter reklamları ile duyurulup, konuşulmasını sağlayabilirsiniz.

5- Mobil ve Masaüstü İzleme

Video süresi ve boyutu yayınlanacak platform için çok önemlidir. Örneğin bir ürün hakkında detaylı bilgi verilen ve uzun süreli bir videonun cep telefonlarında izlenmesi verimsizdir. Aynı şekilde, kullanıcı alışkanlıklarını dikkate alarak mobil platformlar için video üretmek sizi daha fazla ulaşılır ve paylaşılır hale getirecektir.

6- Tüketici Tarafında Konumlandırma

Videonuzu izleyecek olan kişilerin satış sürecinin hangi aşamasında olduğunu bilmek önemlidir. Örneğin ürününüze ilgi duyan bir kişi veya onu satın almak isteyen iki farklı müşteriniz olabilir. Bunun için bir kampanya tasarlayabilir ve videonuzu ona entegre edebilirsiniz.

7- Bütçe Belirleme ve Yönetme

Video pazarlamasındaki aşamalar için bütçenizi belirlemeniz, süreci takip etmenizi kolaylaştıracaktır. Burada bir kampanyanın formülü diğerine uyarlanamaz. Çünkü her kampanya farklı araçlar, platformlar ve gelirlerle gerçekleştirilir. Sürecin en başında bütçenizi belirlemelisiniz. Daha sonra bu bütçenizi araç ve platformlara göre bölüştürmelisiniz.

8- Sıkıcı Olmaktan Uzak Durun

Başarılı bir video kampanyasını çok fazla paylaşırsanız başarısız hale gelebilir. Çünkü insanlar sürekli sizin videonuzu görürse bir süre sonra rahatsızlık duymaya başlayabilirler. Özellikle günümüzde çok fazla video ve reklam izlediğimizi hatırlamak ve insanların çok fazla vakitleri olmadığını unutmamak gerekiyor. Videonuzu yaratıcı banner reklamları ile destekleyebilir ve belirli günlerde gösterim sıklığını düşürebilirsiniz.

Bu video pazarlama yöntemleriyle izleyeceğiniz yolu daha çabuk belirleyebilirsiniz. Ayrıca hikayenizi ve mesajınızı doğru yöntemlerle kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Sosyal Medya

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, ses tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Yaratıcıları kendisini “her yerde insanların konuşmasına, hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine, arkadaşlıkları derinleştirmesine ve dünyanın dört bir yanından ilginç

Devamını Oku »