Video Pazarlama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Yazı İçeriği

Geleneksel pazarlamanın azalan etkinliği ve videoların popülaritesinin hızla artmasıyla birlikte video pazarlama birçok işletme için olmazsa olmaz hale geldi ve giderek yaygınlaşıyor. Video pazarlamanın yıllar içerisinde kazandığı bu ivmeyi görmek için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

Aberdeen Group’un araştırmasına göre, video kullanan pazarlamacılar, kullanmayanlara göre şirket gelirini yıldan yıla %49 daha hızlı artırıyor ve video pazarlamacıların %95’i 2020 yılında video harcamalarını artırmayı veya korumayı planlıyor. Peki video pazarlamaya olan bu rağbet neden? Biz de bu yazımızda sizlere video pazarlamanın bu ivmeyi yakalamasına sebep olan faktörlerden bahsedeceğiz. Öncelikle şu soruyla başlayalım:

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama; farkındalığı artırmak, etkileşim oluşturmak ve satışları artırmak için videonun kullanılmasıdır. Video pazarlama, sinemanın hikâye anlatma gücünü ve sosyal medyanın kolaylığını bir potada eriten ve dijital medyanın analitikleri ile birleştiren dijital bir stratejidir. Bunlarla beraber video pazarlama, bilginin paylaşımı açısından oldukça özgün ve ilgi çekici bir yöntemdir.

Video Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Video pazarlamayı internetin hemen her yerinde görebilirsiniz. Bu kadar tercih edilmesinin arkasından belli sebepler yatıyor. Bizde şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğiz:

1-Videolar Dönüşüm Oranlarını Artırır

İnternetten alışveriş yapanların büyük çoğunluğu artık bir ürünü satın almadan önce ürünle ilgili videolar arıyor ve %90’ı ürün videolarının karar sürecinde yardımcı olduğunu ve pazarlamacıların %76’sı videoların satışlarını artırmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. (Kaynak: Social Media Today) Bu nedenle, pek iyi gitmeyen bir ürününüz veya açılış sayfanız varsa, bir ürün tanıtım videosu veya bir açıklayıcı video eklemenin zamanı gelmiş olabilir. Öyle ki HubSpot’a göre, bir açılış sayfasına video eklemek dönüşümleri %80 artırabilir. Bir videoda çekici bir sunum yapan kişiyi izlemek, yalnızca aynı bilgileri okumaktan ziyade, satın alma davranışını kesinlikle etkileyebilir ve ziyaretçiyi bir müşteriye dönüştürebilir. Bu nedenle, videolar bir yatırım olarak görülmelidir. Doğru duyguları video aracılığıyla iletmek, güçlü bir satış aracıdır.

2-Videolar Akılda Kalıcıdır

Araştırmalar hem görülen hem de işitilen bilgilerin kalıcılık oranlarının %80’in üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu rakamlar, sadece görülen bilgiler için yüzde 20’ye ve sadece duyulan bilgiler için yüzde 10’a kadar düşüyor. Görsel ile sesi birleştirmek ve bunun sonucunda video hazırlamak, bu sebeple oldukça etkili ve akılda kalıcı bir yöntemdir.

3-Videolar Güven Duygusu Oluşturur

Potansiyel ve mevcut müşterilerinizi ürün veya hizmetiniz hakkında bilgilendirmek söz konusu olduğunda videolar en iyi seçeneğinizdir. Pazarlamacıların %97’si videonun müşterilerin ürünlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu kabul ediyor. (Kaynak: HubSpot) Hiçbir şey, en açıklayıcı kopyası bile, tanıttığınız ürüne yakından bakmaktan daha etkili olamaz. İşletmelerin ürün tanıtımı için bir yazı yerine video yayınlaması müşteriler açısından çok daha iyidir.

4-Videolar İlgi Çekicidir

Video, bize sadece neler olup bittiğinin gerçek hayattan bir resmini vermekle kalmayan çok yönlü ve ilgi çekici bir içerik formatıdır, bu nedenle insanlar ilgili konuyla alakalı bir yazı ya da makale okumaktansa video izlemeyi tercih ediyor. Bir tüketim toplumunda yaşıyoruz ve bu tüketim oldukça hızlı şekilde gerçekleşiyor. Tüketiciler (özellikle Z kuşağı) ilgi çekici, kolay ve hızlı tüketilebilir içerikleri tercih ediyor. Siz de bu tüketim toplumunda yer edinmek istiyorsanız trend olanı takip etmeli ve ona uyum sağlamalısınız.

5-Arama Motorları Videoları Sever

Arama motorları, izleyicilerin ilgisini çeken içerikleri sever ki zaten biz de bir üstteki maddede bundan bahsetmiştik. Çok az şey uzun bir yazıyı video kadar cezbedici ve ilgi çekici hale getirebilir. YouTube, Google’dan sonraki en büyük arama motorudur. Videonuzu web sitenizin yanı sıra YouTube’a koyarsanız, görünürlüğünüz ve aramada görünme fırsatınız büyük ölçüde artar. Ayrıca, arama motoru botları, videonuzun sesini yazıya dökebilir ve doğru kitleye sunabilir. Dahası, videonuzu sosyal medya aracılığıyla tanıtırsanız, bulunma şansınız tavan yapar.

Bu yazımızda sizlere video pazarlamanın ne olduğundan ve avantajlarından bahsettik. Video pazarlama son yılların en önemli dijital pazarlama trendlerinden ve gittikçe önem kazanıyor. Videonun benimsenmesi, ilgi çekici ve eğlenceli olması ve kısmen teknolojideki ilerlemeler nedeniyle, aynı zamanda tüketilmesi daha kolay olduğu için artmaktadır. İşletmeniz için pazarlama videoları hazırlamak, yaratıcılık ve insan psikolojisi bilgisi gerektirir. Bu bileşenlerin karışımı, düşük bir maliyetle gerçek içerik ve reklam mucizeleri yaratmayı mümkün kılar.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

A/B Testi Nedir, Neden Önemlidir?

Her reklam veren şirket verdiği reklamdan en büyük faydayı elde etmek ister, bu yüzden çeşitli metotlarla verdiği reklamın verimliliğini ölçmek zorundadır. Hiçbir reklamveren daha yüksek

Devamını Oku »
Instagram Reklamları

Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Instagram günümüzde dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından biri haline gelmiş durumda. Bu büyüklüğü, günde 500 milyonu aşan aktif hesap kullanıcısı ve  400 milyondan fazla

Devamını Oku »