2019’da Toplantıya Girmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 İstatistik

Dünyada 1.2 milyardan fazla mobil kullanıcı var ve mobil dünyada pazarlamanın hedef kitlesi sanılanın aksine çok daha fazla. Önümüzdeki yıllarda dijital pazarlamanın neredeyse sadece mobil cihazlara endeksli olarak yapılacağı düşünülüyor. Daha da ileri yönelik bakacak olursak yapay zekanın girdiği, artırılmış gerçekliğin ve Siri gibi akıllı asistanların da dijital pazarlamanın konusu haline gelebileceğini öngörebiliriz. Ama biz şimdi 2019’da toplantıya girmeden önce bilmemiz gereken istatistiklere bakalım.

1- 65 yaş ve üzeri insanların %62’si Facebook kullanıyor.

Artık sosyal medya gençlerin işi olmaktan çıkıp toplumun her kesiminin kullandığı bir platform olmaya başladı. Özellikle Facebook dünya genelinde yaşlı insanlar tarafından çok popüler. Dijital pazarlama stratejileri oluştururken akılda bulunması gereken bir detay.

2- Google’da her gün yapılan aramaların neredeyse 3’te 1’i sesli aramalarla yapılıyor.

Google genel olarak stratejilerini şirketlerin isteklerine yönelik değil kullanıcıların trendlerine göre belirliyor ve sesli aramaların her gün neredeyse 1 milyarı bulması Google’ın SEO puanlamasında değişikliğe gitmesine sebep oluyor. Bu durumda da Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yaparken siteleri artık sesli komutlara yönelik dizayn etmek önemli olacaktır.

3- Mobil platformda video izleme oranı geçtiğimiz yıla göre %3 artarak %55’e yükseldi.

Her geçen gün akıllı telefonda video izlenme oranları daha fazla artıyor. Ve bu 2019 yılına artış olarak girerken dikkate alınması gereken bir istatistik. Tabletlerde ve bilgisayarlarda video izlenme oranı toplamda %45.

4- En çok video izlenen dijital platform %39 ile Facebook ardından %27 ile Youtube oldu

Facebook’un sadece video içerikli bir sosyal medya platformu olmadığını göz önünde bulundurursak video içerikli sosyal medya paylaşımlarında Facebook’un Youtube’dan bir tık daha önde olduğunu bilerek sosyal medya yönetimini daha etkili hale getirebiliriz.

5- Tüketicilerin %73’ü pop-up reklamlardan rahatsız oluyor

Bu yüzden Google pop-up reklam kullanan sayfaları aramalarda alt sıralara koymayı tercih ediyor. SEO açısından da kullanıcı memnuniyeti açısından da pop-up reklam kullanmamak doğru bir hamle olabilir.

6- 18-29 yaş aralığındaki tüketicilerin %84’ü online alışveriş yaparken akıllı telefonlarını kullanıyor

Akıllı telefonların gücü kendini online alışverişlerde de belli ettiriyor. Online alışveriş sitelerinde ve özellikle gençlere yönelik alışveriş sayfalarında mobil uyumluluğun artırılması ve reklam kampanyalarının buna göre düzenlenmesi önemli bir fark yaratabilir.

7- Tüketicilerin %64’ü, Facebook’ta bir video izlemenin onları satın alma işlemini etkilediğini söylüyor.

Ürün satıcılarının sosyal medyayı neden efektif kullanması gerektiğini gösteren istatistiklerden biri daha. Sosyal medyanın gücü artık herkes tarafından kabul ediliyor ve bu gücü iyi kullananların satışlarını arttırdığını görebiliyoruz.

8- Tüketicilerin %82’si mağazada bir alışverişteyken akıllı telefonlarına başvuruyor.

Ürünü mağazada inceleyip internet fırsatlarıyla satın almayı isteyen çok fazla tüketici mevcut. Ancak ürün hakkında her an fikirlerini değiştirebilecek bir şeyle karşılaşabilirler. Bu yüzden SEO’nuzu yüksek tutun, Google’da hep üst sıralarda olmaya çalışın.

9- İçerik pazarlaması ücretli reklamlardan 3 kat daha fazla müşteri kazandırıyor.

İçerik pazarlaması ve etkili sosyal medya yönetiminin ücretli reklamlardan daha fazla getirisi olduğunu bilerek dijital pazarlama bütçenizi buna göre ayarlamayı düşünebilirsiniz.

10- 100’den fazla çalışanı olan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amacıyla kullanıyor.

Twitter’ın da sosyal medyadaki gücünü unutmamak gerekli. Twitter her kullanıcısına sunduğu ücretsiz analiz araçlarıyla da dijital pazarlamacıların işlerini kolaylaştırmakta ve içerik pazarlaması açısından en az diğer sosyal medya platformları kadar etkili bir platform olduğu unutulmamalı.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Hediyemiz Var!

Emre Gökşin'in Dijital Pazarlama Temelleri kitabının ilk 4 bölümünü ücretsiz indirin!

More from our blog

See all posts