Yazı İçeriği

Tıklama Oranı (CTR: Click Through Rate) Nedir?

Dijital pazarlamanın en önemli metriklerinden biri olan CTR, yani Tıklama Oranı, bir reklamı tıklayan kullanıcıların reklamı görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Tıklama Oranını hesaplamak için tıklama sayısını gösterim sayısına bölmek gerekir.

Tıklama Oranı = (Tıklama Sayısı / Gösterim Sayısı)*100

Örneğin, yayınlanan reklam 10.000 kere gösterim yapmış ve bu reklama 970 tıklama gelmişse; CTR= (970/10.000)*100 yani %9,7’dir.

Tıklama Oranı Neden Önemlidir?

Tıklama Oranı, dijital dünyada dikkat edilmesi gereken bir metriktir çünkü CTR genel olarak reklamın kalitesini gösterir. Bir reklam kampanyasının performansını ölçmek için kullanılır. Eğer yüksek tıklama oranına sahipseniz reklamınızın alakalı ve müşteriler için ilgi çekici olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla beraber, yüksek CTR beraberinde Google arama reklamlarında yüksek kalite skorunu getirir. Hedef kitlenin ilgisini çeken reklam kampanyaları düzenlemek Kalite Skorunu yükseltmek ve reklam sıralamasında daha az ücretlendirilmeniz anlamına gelecektir.

“İyi” Tıklama Oranı Nedir?

Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok çünkü kampanyadan kampanyaya değişiklik gösterebilen bir metrik. Genelde tıklama oranının yüksek olması istenir fakat ne yazık ki bu soruya cevap verilebilecek sihirli bir sayı yok. CTR;

  • Bulunduğunuz sektöre
  • Teklif verdiğiniz anahtar kelimeye
  • Yayınlanan görsele göre
  • Hedeflemeye göre
  • Ve hesabınızdaki bireysel kampanyalarla alakalıdır.

Sektörlerin ortalaması kendi arasında değişiklik gösterdiğinden dolayı, tıklanma oranını sektörün ortalamasıyla karşılaştırmak “iyi” tıklanma oranını belirlemenizde size yardımcı olabilir.

Aşağıdaki görselde, en yaygın 20 sektörün Google Ads’teki ortalama tıklama oranlarını bulabilirsiniz. 

Tıklama Oranının Etkileri

CTR’ın Kalite Skoruna Etkisi

Kalite skoru, bir reklamverenin reklam metni, anahtar kelimeler ve iniş sayfaları (landing page). İle ilgili alaka düzeyinin ölçüsüdür. Yani yüksek kalite skoru elde edebilmek için reklamlarınız ve iniş sayfalarınızın kullanıcı için alakalı olması gerekir. Bu noktada, iyi bir tıklanma oranına sahip olmak kalite skorunuzun yüksek olmasına katkı sağlayacaktır. 

CTR’ın Reklam Sırasına Etkisi

CTR, reklamlarınızın arama yapan kullanıcılar için reklam alaka düzeyinin bir göstergesi olmakla beraber arama motorlarındaki sıralamasına da katkıda bulunur. 

Reklam sıralaması, reklamın arama sonuçları sayfasındaki konumunu belirler ve burada kullanılan sistem açık artırmadan biraz farklıdır. En yüksek pozisyona sahip olmak için en yüksek teklifi vermek her zaman için yeterli olmaz. Bu pozisyona sahip olmak için en yüksek reklam sıralamasına sahip olmak gerekir. Ve CTR, bu reklam sıralaması formülünde çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. 

Google, tıklanma oranını ölçerken geçmiş verileri de göz önünde bulunduran bir sisteme sahiptir. Eğer düşük tıklanma oranlarına sahip çok fazla reklam yayınlarsanız, Google Ads hesabınızdan ekleyeceğiniz yeni reklamların da düşük tıklanma oranlarına sahip olacağını varsayar. Sonuç olarak reklamlarınız daha alt sıralamalara sahip olabilir.

Yüksek Tıklanma Oranı Kötü Olabilir Mi?

Cevabımız evet. Yüksek tıklanma oranına sebep olabilecek başka bir etken de reklamın kendisinden kaynaklanabilir. Örneğin, bir siteye girildiğinde kullanıcının karşısına çıkan büyük bir reklam yanlışlıkla tıklamalara sebep olabilir. Bu da bounce rate’i artırdığından dolayı negatif etki yaratır. Sonuç olarak hem verdiğiniz reklamdan olumlu geri dönüş alamazsınız hem de bütçenizi boşa harcamış olursunuz.

Güçlü Bir CTR Nasıl Elde Edilir?

Güçlü bir tıklama oranı elde edebilmek için birçok bileşenden bahsedebiliriz. Gelin bu bileşenleri beraber inceleyelim.

  1. Görsel: Reklamınızı, içeriğe uygun görsel ile destekleyerek müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. 
  2. Hedefleme: Hedef kitlenin hangi pazarlama kanalında en çok ne zaman aktif olduğu, onlara hangi anahtar kelimeler ve cümleler ile hitap edilmesi gerektiğini analiz etmelisiniz. Bu verileri ve geçmiş raporları inceleyerek reklamınızı optimize ederseniz tıklama oranını artırabilirsiniz.
  3. Metin: Reklamda kullanılacak dil hedef kitleye yönelik olmasının yanında ilgi çekici de olmalıdır. “Buraya Tıklayın” gibi reklam içeriğinden uzak ve genele hitap eden Call-to-Action’lar yerine müşterilerde merak ve ilgi uyandıracak kısa ve öz metinler kullanmak tıklama oranını artırmayı sağlayacaktır. 
  4. Düşük tıklama oranı, yanlış anahtar kelimelerin kullandığınızı gösteriyor olabilir. Kullandığınız anahtar kelime gruplarını değiştirerek reklam alaka düzeyini artırabilir ve hedef kitleye daha kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Instagram Reklamları

İnstagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Günümüz dünyasında dijital reklamlar, istenilen hedef kitleye kişiselleştirilmiş şekilde gösterilebildiği için geleneksel reklam kampanyalarından çok daha etkili olmaktadır. Doğru seçilmiş hedef kitleye verilen doğru reklamlar

Devamını Oku »