Sosyal Medyada Neden Takipçi Satın Almamalısınız?

Yazı İçeriği

Günümüzde sosyal medyadaki takipçi sayıları bir prestij göstergesi olarak görülüyor. Kişisel hesabınızda binlerce takipçiye sahip olmak size bir prestij katmanın yanı sıra hesabınıza bakan insanlarda bir hayranlık da uyandırır. İşte bu prestij ve hayranlığa kolayca sahip olabileceğinizi vaat eden uygulamalar da size takipçi satmaya çalışır.

250-300 lira gibi küçük meblağlarla binlerce takipçiye sahip olmak kulağa hoş geliyor olabilir, ancak sosyal medyayı bir pazarlama kanalı olarak kullanıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız bu sandığınız kadar etkili olmayabilir hatta kampanyalarınız için negatif yönde bir etki yaratabilir.

Gerçek Olmayan Hesaplar Tarafından Takip Edilirsiniz

Sosyal medyada satılan takipçi hesaplar genel olarak bot hesaplardan oluşur. Gerçek bir kişi gibi gözüken bu hesaplar bilgisayar programlarıyla sahte isimler ve fotoğraflarla oluşturulmuştur. Takipçi satan siteler de bu programı kullanarak anında binlerce hesaba hesabınızı takip ettirebilir. Ancak gerçek kişilere ait olmayan bu hesaplar paylaşımlarınızı beğenirken paylaşımlarınız gerçek insanlar tarafından görüntülenmez. Bu yüzden yaptığınız paylaşımlar sandığınızdan çok daha az kişiye gösterilir ve bu da dönüşümlerinizin düşük kalmasına sebep olur.

Yanlış Hedef Kitleye Erişim Sağlarsınız

Bazı siteler sattığı takipçilerin gerçek kişilere ait olduğunu iddia eder. Bu iddianın doğru olduğunu kabul etsek bile yine de takipçi satın almak bize yarar sağlamaz. Çünkü satın alınan takipçiler gerçek kişiler bile olsa, hedeflediğimiz kitle dışından olacaktır. Yani yaptığınız paylaşımları beğenerek sizi takip eden hesaplar değil, farkında olmadan sizi takip etmiş hesaplar olacaktır. Bu da takipçilerinizin uzun ömürlü olmamasına yol açar. Bugün aldığınız 10 bin gerçek takipçi, paylaşımlarınızla ilgilenmediği için her geçen gün sizi takip etmeyi bırakacaktır. Bu yüzden yaptığınız harcama boş bir harcama olarak kalır.

Düşük Reklam Performansına Sahip Olursunuz

Sosyal medya hesabınızdan verdiğiniz reklamlar eğer özel bir hedef kitle belirlemediyseniz takipçilerinizi temel alarak gösterilecektir. Takipçilerinize ve takipçilerinizin etkileşimde bulunduğu hesaplara gösterilen reklamlar bot hesaplar tarafından görüntülendiğinde size bir dönüşüm katmaz, onun yerine reklam bütçenizin çabucak tükenmesine sebep olur. Reklam performanslarınız düşük kalır ve reklama daha fazla para ayırmak zorunda kalırsınız.

Yanılıtıcı İstatistiklere Sahip Olur, Yanlış Analiz Yaparsınız

Sosyal medyada paylaşımlarınızı ya da reklam kampanyalarınızı analiz ederken sahte takipçiler de istatistiklere yansıyacaktır. Böylece yaptığınız reklam çalışmasının analizi zorlaşacak ve sonraki kampanyalarda nasıl bir reklam stratejisi izleyeceğinize karar vermeniz zorlaşır. Özellikle yerel kampanyalarda takipçilerinizin hangi konumlarda daha yoğun olduğunu bilemeyeceğiniz için tamamen yanlış bir kampanya izlemenize sebep olabilir.

Başarının Önemi Sürdürülebilirlik

Birçok konuda olduğu gibi sosyal medya ve dijital pazarlamada da başarı sürdürülebilirlikle doğru orantılıdır. Her zaman erişim sağlayabileceğiniz ve hedef kitlenizde olan gerçek 1000 kişiye ulaşmak, yüz binlerce sahte ve hedef kitlenizde olmayan kişilere ulaşmaktan daha verimlidir. Ayrıca takipçi satın aldığınızda takipçi sayınız yerinde sayacakken, organik takipçilerinizde günden güne bir artış söz konusu olacaktır. Bütün bunların yanında doğal bir sosyal medya hesabında takipçilerinizin artışını sağlamak için her içeriğinizi özenle, kaliteli ve hedef kitlenizin ilgilendiği konularda yapmak zorunda olduğunuz için marka prestijinizi ve akılda kalıcılığınızı da dolaylı olarak artıracaksınız.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama 101

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama; pazarlama araçları arasında en çok tercih edilen, günümüzde diğer pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha avantajlı bir online pazarlama yöntemidir. Ürünlerinizi tanıtabilir, hizmetlerinizden daha

Devamını Oku »