SEO’da Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yazı İçeriği

Her 3 akıllı telefon kullanıcısından biri, her hafta sesli aramayı en az bir kez kullanıyor. Google’ın sesli arama uygulaması 400 milyondan fazla cihazda aktif olarak bulunuyor. Bu istatistiklerin gelecekte daha da yükselmesi beklenirken, hem Google tarafı, hem de web siteler kendilerini buna hazırlamaya başladı. Google artık sesli arama optimizasyonunu gerçekleştirmiş sayfaları, sonuçlarda ilk sıraya çıkarıyor.  Bunun en önemli sebebi, sesli aramayla gelen bir sorguya Google’ın sesli bir yanıt vererek kullanıcı memnuniyetini üst düzeyde tutmasıdır.

Amazon Echo, Google Home ve Apple’ın yeni HomePod gibi hands-free akıllı hoparlör cihazlarının da iyice yaygınlaşmasıyla beraber sesli arama sorgulamaları da iyice artmaya başladı. İleride bu cihazların neredeyse her evde bulunması bekleniyor.

Hayatımıza yerleşen bu cihazların sesli arama özellikleri artık sadece yeni bir telefon veya tablet aldığınızda birkaç kez kullanacağınız ve sonra da tekrar kullanılmayacak bir özellik olmaktan çıktı. Ve böylece web sitelerin sesli arama optimizasyonu yapması da oldukça önemli bir konu olmaya başladı.

Hadi beraber sesli arama optimizasyonunda neler yapılması gerektiğine bakalım.

1. Sesli Arama için Anahtar Kelime Araştırması

İnsanların yazma ve konuşma biçimleri birbirinden farklıdır bundan dolayı metin yerine ses kullanarak arama yapmak, konuşma biçimimizin doğası gereği anahtar kelime uzunluğunun arttığı anlamına gelir. Örnek olarak Google aramaya yazabileceğimizden “temizlik hizmeti” demiyoruz. “Yakındaki temizlik hizmetleri nelerdir?” diyoruz. Dolayısıyla, insanların hedef anahtar kelimelerinizle ilgili ne tür sorular sorabileceği konusunda beyin fırtınası yapmanız gerekir. Birçok araç bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, “Answer the Public” popüler bir SEO aracı haline geldi. Tek yapmanız gereken bir kök anahtar kelimeyi yazmak ve bir anahtar kelime ve o anahtar kelimeyle ilgili sık sorulan soruların bir listesini gösterecektir. Bu araç şu anda sadece İngilizce hizmet veriyor. Ancak Google Arama ayrıca daha fazla soru fikri almak için kullanabileceğiniz bir “People Also Ask” yani “Kullanıcılar bunları da aradı” diyerek bir öneri hizmeti de sunmakta. Ama sadece beyin fırtınası yaparak da aramaların anahtar kelimelerini bulabilmeniz mümkün.

Peki bunu web sitenize nasıl uygulayabilirsiniz?

Öncelikle, insanların web sitenizin cevaplayabilmelerini isteyebilecekleri arama terimleri hakkında düşünmeniz gerekir. Geçmişte aramaları sitenize getiren anahtar kelimelere bakın.

Bu anahtar kelimeler daha sonra sorulara dönüştürülebilir. Örneğin: “Fethiye’deki en iyi pizza”, “Fethiye’deki en iyi pizza nerededir?” sorusu haline gelir.

2. Yapısal Veri Optimizasyonu

Geleneksel (Yazısal) aramadan farklı olarak Sesli Arama yalnızca bir numaralı yanıtı en iyi duruma getirilmiş sonuçtan gelen arama sonuçlarına döndürür. Dolayısıyla sesli arama optimizasyonunun asıl anahtarı içeriğinizi belirli bir sorgu için Google’la mümkün olduğunca alakalı hale getirmektir. Sayfalarınızın taranmasının kolay olmasını sağlamak bunun bir parçasıdır. Henüz yapmadıysanız, bir site haritası oluşturun ve Google Search Console’a gönderin. Google botlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz diğer şey ve alaka düzeyi yapılandırılmış veri işaretlemesini (şema) kullanmaktır. Yapılandırılmış veri işaretlemesi, Google’a websitenizin ne hakkında olduğunu söyleyen ancak içeriğinizin nasıl göründüğünü etkilemeyen, meta veriler oluşturmanıza yardımcı olur.

İçeriğinizin arama sorgularıyla alaka düzeyini daha iyi anlayabilmeleri için Google botlar için tanımlayabileceğiniz bazı bilgi türlerine örnek olarak;

 • Ürünler
 • Yerler
 • İnsanlar
 • Organizasyonlar
 • Olaylar
 • Tarifler
 • Yorumlar
 • Nasıl yapılır içeriği
 • Haber makaleleri ve diğer yaratıcı çalışmalar

Buradaki sayfadan sitenize en uygun şemayı da oluşturabilirsiniz.

Yapılandırılmış veri işaretlemesi, sıralamanızı doğrudan etkilemez, ancak içeriğinizin belirli sorgular için alaka düzeyini göstererek sesli arama sonuçlarında hız kazanmanıza yardımcı olabilir.

Yapılandırılmış verileri kullanmak, Google’ın arama sonuçlarında içeriğinizin unsurlarını göstermesine yardımcı olabileceğinden, genel olarak iyi bir SEO uygulamasıdır.

Sesle optimize edilmiş sayfalarınız için yapılandırılmış veri işaretlemesi uyguladıktan sonra, çalışmanızı kontrol etmek için Google’ın Yapılandırılmış Veri Testi aracını kullanabilirsiniz. Ardından Arama Konsoluna yeni bir site haritası gönderinSesle optimize edilmiş sayfalarınız için yapılandırılmış veri işaretlemesi uyguladıktan sonra, çalışmanızı kontrol etmek için Google’ın Yapılandırılmış Veri Testi aracını kullanabilirsiniz. Ardından Google Search Console’a yeni bir site haritası gönderebilirsiniz.

3. Siteniz için bir Sıkça Sorulanlar Sorular Sayfası oluşturun

Bu SSS sayfası, içeriğinizle ilgili daha fazla uzun kuyruk anahtar kelimeler elde etmenizi sağlar. Kendinize işletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için en çok hangi sorular sorulabilir bunu sorun. Örneğin; bir fotoğrafçılık uzmanıysanız o zaman size sık sık “Nasıl bir fotoğraf makinesi almalıyım?”  “En güzel portreler hangi açıdan çekilmelidir?” gibi sorular sorulabilir.

Uzmanlığınızı binlerce kez kullanarak bu tür soruları muhtemelen yanıtlamışsınızdır, ancak bu durumda, bu sıkça duyulan sorular inanılmaz derecede faydalıdır.

Peki neden? Aşırı aşina olduğunuz bu sorular, sitenizin daha sonra cevaplamak isteyebileceği, ilgilendiğiniz alanla ilgili ek uzun kuyruk anahtar kelimelerinin belirlenmesine yol açabilir ve optimize edebilirsiniz. Sıkça sorulan sorular değerli içerik sağlar.

Ayrıca gerçekten konuşma amaçlı olan anahtar kelimeleri optimize etmek de önemlidir.

Şimdi şöyle bir örnek ele alalım: “Fethiye’deki sahile yakın oteller.” Bu, sesli komut kullanılarak bir soru olarak ifade edildiğinde şöyle olur: “Hangi oteller Fethiye’de sahile en yakın?” veya “Fethiye’de sahile yakın otelleri nerede bulabilirim?” Anahtar kelimeleri birer soru cümlesine çevirmek en kolay optimizasyon yöntemi sayılabilir.

4. Yerel Arama için Optimize Edin

Yerel girişinizi güncelleyin ve Google My Business’inizi geliştirin. Birçok sesli arama soruları, kullanıcıların ziyaret etmek istedikleri yerler hakkında bilgi içindir. Bu, “İstanbul’daki kahve yeri” gibi özel bir sorgu olabilir. Alternatif olarak, “İstanbul’daki en iyi kahve yerleri hangileri?” gibi bir öneri soruları olabilir. Bu senaryoda, optimize edilmeye değer en iyi anahtar “İstanbul’daki Kahve yerleri” dir. Ancak, eğer bir kişi daha genel bir şey girerse, “yakınımdaki kahve yerleri” gibi bir şey yaparsa, Google kullanıcının yerini anında izler ve ilgili önerilerde bulunur.  “Yakınımda” kelimeleri evrensel olan ve hatırlamanız gereken bir anahtar kelimedir. İki kelime ne zaman mevcutsa, Google’ın sesli arama algoritmaları Google işletme listelerine gider. Markanızın adının listelenmesi ve sunulması gereken yer burasıdır.

5. Sayfa Hızı

Sayfa hızı, sayfanızın yüklenmesi için gereken süre anlamına gelir. Bu, sayfanızın sesli arama sonuçlarında görünüp görünmeyeceğini de etkiler. Sesli aramayı kullanan bir kişiyi hayal edin muhtemelen hareket halindeyken veya acele bir haldedir. Bu nedenle, arama yapanlara ulaşmak için sayfa hızı optimizasyonu gerçekten yüksek önceliğe sahiptir. İlk adım olarak, mevcut web sitenizin hızını analiz edin. Bu analizi çeşitli web-siteleri veya tool’lar aracılığı ile beraber yapabilirsiniz

Sesli arama optimizasyonu için mobil hızın masaüstünden daha önemli olduğunu unutmayın. Bu aynı zamanda genel tasarım için de geçerlidir. Sesli aramaların çoğu mobil cihazlar üzerinden yapıldığından web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

6. Mobil Sesli Aramaları Optimize Etme

Arama motorlarının yarısından fazlasının mobil cihazlar tarafından kullanılıyor ve Google mobil aramaların %20’sinin sesli aramalar olduğunu söylüyor. Bu rakamların artması beklenen bir durum. Bu nedenle sağlam bir arama optimizasyonu, sesli aramayı genel stratejinize eklemek için çok önemlidir.

Uygun mobil optimizasyon başarabilmenizi sağlamak için ihtiyacınız olan birkaç temel husus vardır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

 • Sitenizdeki tüm kaynaklar taranabilir olmalıdır.
 • Yorumlar, sıralamada önemlidir.
 • Yerel içeriğe odaklanın. Yerel sorgular mobil cihazlarda standart masaüstlerinden üç kat daha fazladır.
 • Başlık etiketleri ve meta açıklamaları ile köprü olun.
 • Sitenizin mobil uyumlu bir tasarıma sahip olduğundan emin olun.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Araçları

Chatbot Uygulamalarının 6 Faydası

İnsanların gerçekleştirdiği görevler artık makinalar tarafından gerçekleştiriliyor. Gelişen teknoloji sayesinde, birçok fabrika Endüstri 4.0 ile otomasyon ağırlık bir sistem benimsiyor. Pazarlama dünyası da bu değişimlerden

Devamını Oku »