SEO Nedir? Neden Önemlidir?

  • 28-06-2018
  • SEO

SEO, Search Engine Optimization, tam çevirirsek “arama motoru optimizasyonu” dur.
Bir websitesinde arama motorları için yapılan bütün işlemler için kullanılır. SEO bir websitesi için en temel şeylerden biridir. SEO’nun asıl amacı arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır.

Arama motorları websitelerini kaynaklarına almak için böcekler gönderir. Bu böcekler websitelerini inceleyip arama motoruna girecek kriterlere sahip olup olmadığına bakar ve buna göre siteyi indeksler. Sonrasında siteleri kendi kriterlerine göre sıralar. Bu kriterler google’da yandex’te bing’de yahoo’da hepsinde farklıdır. Bu sebepten websiteniz hepsinde farklı sırada çıkar. Ama hepsinde ortak olan bazı kriterler vardır. Website başlığınızla içeriğinizin uyumlu olması bunlardan biri.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Pekii Google, Yandex, Bing gibi çok kullanılan arama motorlarında yüksek sıralarda -hatta ilk sırada- yer almak sitenize çok şey katabilir.[/penci_blockquote]

İlk olarak sitenize mükemmel bir prestij ve güven sağlar. Günümüzde müşterileriniz sizi Google’da arayıp bulamıyorsa dolandırıcı sanabilir, gerçi artık bulsa bile dolandırıcı sanabilir o ayrı bir konu…
Sonrasında muhteşem bir trafik akışı sağlayabilir. Özellikle içerik üreten sitelerde ve e-ticaret sitelerinde Google’dan gelen trafik akışı çok yüksektir. Artık insanlar her şeyi arama motorlarında arıyorlar ve genelde ilk 3 sonuçtan birini tercih ediyorlar.
Ve son olarak arama motorları sizin için ücretsiz bir reklamdır. Aramalarda yukarılarda olmak, websitenizi hedef kitlenize ulaştırmanın en kolay yoludur. İsminizi hedef kitlenizdeki hemen hemen herkese duyurma şansı, arama motorlarında ilk 3 sırada olmaktan geçer.

Piyasada SEO danışmanlığı yapan onlarca şirket bulmanız mümkün ancak bunların bir kısmını siz de yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için Dijital Fakülte’yi takipte kalın.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts