Ana Sayfa / Mobil Pazarlama / Responsive Design Nedir? Neden Önemlidir?

Responsive Design Nedir? Neden Önemlidir?

Mobil cihazların hayatımızda daha fazla yer edinmesiyle birlikte mobil ziyaretlerin, desktop ziyaretlerine göre sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle gelen ziyaretçilere mobil cihazları üzerinden sitemizi en hızlı ve basit şekilde ziyaret etmeli, amaçlarına en kısa sürede ulaşmalıdır.

İşte responsive design‘ın önemi tam bu noktada anlaşılıyor.

Responsive Design Nedir?

Responsive Design’ın Türkçe karşılığı “tarayıcı uyumlu tasarımdır“. Yani yapılan tasarımın her web sitesi için uyumlu bir şekilde çalışabilmesidir.  Öncesinde web sitelerinde sabit genişlikler ve yükseklikler bulunurdu. Artık responsive design ile web sitelerinin yükseklik ve genişlikleri içinde bulunduğu tarayıcıya göre değişkenlik gösterebiliyor ve ekranda en iyi şekilde konumlanıyor.

Responsive_olan_olmayan

Responsive Design Neden Önemlidir?

Basit Tasarım / Hızlı Kullanım

Küçük ekranlarda web sitemizin kullanılabilir olması için ziyaretçilerimize kolay kullanım imkanı sağlamalıyız. Sunduğumuz basit tasarım ile onların isteklerine ulaşmaları için maximum seviyede destek olmalıyız.  Ayrıca sitenin hızlı bir şekilde kullanılması için gereksiz döküman ve menülerden arındırılması gerekiyor. Bu nedenle responsive tasarımın temelinde basitlik kavramı oldukça önemlidir.

SEO için Olmazsa Olmaz

Arama motorlarında üst sıraya çıkmak için birçok kritere dikkat etmelisiniz. Google bu kriterleri çok net bir şekilde açıklamasa da responsive dizaynın önemini göz ardı etmek mümkün değil. Google için web sitelerin mobil uyumlu olması o kadar önemli ki arama sonuçlarında sitelerin mobil uyumlu olup olmadığı bilgisini kullanıcılarına sunuyor.

Sitenizin mobile uygun olup olmadığını Google mobil test sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Geleceğe Hazır Olun

Teknolojiyle birlikte her geçen gün hayatımıza yeni cihazlar giriyor. Her cihaza özel site yapmaktansa tek bir web sitesi ile bütün cihazlara hükmedin!!!

Yazar Hakkında - Emre Gökşin - Marketing Manager @puhutv

Emre Gökşin - Marketing Manager @puhutv
Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmekte.

Mutlaka Göz Atın ;)

Mobil Uygulama mı? Mobil Web Sitesi mi?

Markalar, büyüyen dijital dünyada küçülen ekranlar başında kullanıcılara en iyi şekilde ürün ve hizmetlerini sunmaya …