Yazı İçeriği

Nedir bu remarketing? Detaylarda boğulmadan önce gelin bir hayal kuralım isterseniz 🙂

Emekliliğinizden sonra Alaçatı’da bir sokak arasında hediyelik eşya üzerine satış yaptığınız hayallerinizdeki dükkanı açtınız. Sabah organik kahvaltınızı yaptıktan sonra müşterileriniz bir bir dükkanınızı ziyaret etmeye başladı. Akşama doğru havanın serinlemesiyle beraber dükkanınızı ziyaret eden insan sayısı çoğaldı ve trafiğiniz artmaya başladı. Gün boyunca siz de boş durmadınız ve içeri giren her kişinin (ürün satın alsın ya da almasın) hangi ürün ile ilgilendiğini takip ettiniz.

Gün sonunda dükkanınıza giren yüz müşteriden sadece 15 tanesi ürün satın aldı. Satın alma yapmayan 85 kişi ise sade bir tebessüm ile işletmenizin kapısından çıkarak uzaklaştı. Peki çıkan bu 85 kişiyi nasıl tekrar dükkanın içine sokabiliriz? Onlar bizim için çok değerli. Çünkü dükkanınızın adresini biliyorlar, sizi tanıyorlar ve ilgilendikleri bir ürüne sahipsiniz. Aksiyona geçmenin tam zamanı.

Artık reklam vererek işinizi büyütmek istiyorsunuz. Elinizde belirli bir reklam bütçesi ve müşterileriniz hakkında yeterince bilginiz var. (Hangi müşteri hangi ürünle ilgilendi biliyorsunuz) Her ürün için bir broşür bastırdınız ve sokakta dağıtmaya başladınız. Tanımadığınız insanların yüzüne, yürüyüşüne, boyuna posuna bakarak onlara hangi ürünün broşürünü vereceğinizi düşünüyorsunuz. Diğer yandan da daha önce işletmenizi ziyaret etmiş bir müşteri görüyosunuz. Üstüne üstlük o müşterinin daha önceden hangi ürünle ilgilendiğini de biliyorsunuz. İşte tam o sırada o müşteriye ilgilendiği ürünün broşürünü verseniz ne kadar etkileyici olur değil mi?

-

Hele bir de o üründe indirim varsa değmeyin keyfinize 🙂

Britney

İşte  yaptığınız bu başarılı çalışmanın ismine biz remarketing diyoruz 🙂

Facebook’ta, Milliyet’te ve gezdiğiniz diğer sitelerde daha önceden internette araştırıp almak istediğiniz bir ürünün reklamlarını görüyorsunuz değil mi? Acaba bu çok büyük reklam bütçeleriyle yönetilen reklamları tesadüfen görmeniz mi yoksa markaların size küçük bütçelerle uyguladığı bir taktik mi? Bu yazının sonunda bunun cevabını vermiş olacağız.

Remarketing’in en başarılı Türkçe karşılığı “Yeniden Pazarlama” olarak bilinir. Daha önceden web sitenizi ziyaret etmiş ve sitenizden ayrılmış kişilere ilgilendiği ürünü farklı mecralarda gösterek yaptığınız reklam modeline remarketing denir.

Neden Remarketing?

E-ticaret sitetelerindeki conversion rate oranları ortalama %2 – %3 arasındadır. Yani sitenize gelen 100 kişiden 97’si sitenizden bir ürün ya da hizmet almadan ayrılıyor. Elinizden kaçırdığınız bu kişileri yakalamanın tek yolu remarketing’den geçiyor. Sitenizde gezen kullanıcıları ilgilendiği ürünler, gezdiği sayfalar ve aldığı aksiyonlara göre segmentleyip daha yakından tanıyabilirsiniz. Siteden ayrıldıklarında da bu segmentlere özel aldığınız aksiyonlarla reklam faaliyetlerinizi yönetebilirsiniz.

Yeni Kurulan Sitelerin Süpermeni Remarketing

supermen

“Eldiven Dünyası” adlı bir site kurdunuz ve sitenizde kırmızı eldiven arayan bir ziyaretçi uğradı. O ziyaretçi sizden önce 4 site gezmiş ve sizden sonra 7 site gezecektir. Ama en sonunda geriye dönüp baktığında acaba kaç sitenin ismini hatırlayacak? Sizce yeni kurulan, ismi hiç duyulmamış bir sitenin o listede bulunma yüzdesi nedir? İşte remarketing’in gücü burada devreye giriyor. O ziyaretçiyi gezdiği haber, video, sosyal medya sitelerinde yakalayıp ilgilendiği o muhteşem kırmızı eldivenin reklamını remarketing teknolojisi sayesinde yapabilirsiniz. Paralelinde de markanızın bilinirliğini yükseltebilirsiniz.

Remarketing Çeşitleri Nelerdir?

Hedeflerinize ve stratejinize göre farklı remarketing teknolojilerine başvurmanız gerekebilir. Peki nedir bu farklı teknolojiler?

– Site Remarketing : Remarketing’in tiplerinin en popüleri diyebiliriz. Siteden ayrılan ziyaretçilere farklı mecralarda ilgilendikleri ürün gösterilir.

– Search Remarketing : Belirli kelimeleri arayan ziyaretçiler hedeflenir. Hedefleme doğrultusunda ilgili ürün gösterilir.

– E-mail Remarketing : Ziyaretçinin ilgilendiği ürünü mail atarak yapılan hatırlatmadır. Ziyaretçi’nin e-mail bilgisine ulaşılması için siteye login olması gerekir.

Remarketing’de ziyaretçilerin önceden ilgilendiği ürünlerin gösterimi yapıldığı için diğer kanallara göre dönüşüm oranlarında (CTR, Coversion Rate) daha iyi sonuçlar elde edilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Mobil Pazarlama

Mobil Uygulama mı? Mobil Web Sitesi mi?

Markalar, büyüyen dijital dünyada küçülen ekranlar başında kullanıcılara en iyi şekilde ürün ve hizmetlerini sunmaya çalışıyor. “Heyy mobil dünyada ben de varım!!!” demek için ise

Devamını Oku »