Push ve Pull Marketing Nedir?

Push ve pull marketing, işletmelerin ve firmaların pazarlama çalışmaları sırasında müşterilere nasıl yaklaştığına göre farklılık gösteren pazarlama stratejileridir. Geleneksel pazarlama çalışmalarında yaygın olan bu iki strateji, değişen uygulamalarla birlikte dijital pazarlama dünyasında yerini almayı başardı.

Push Marketing Nedir?

Push Marketing, işletmelerin sağladıkları ürün ve hizmetleri müşterilere doğru ittikleri pazarlama çalışması olarak tanımlanabilir. Billboard reklamları, televizyon reklamları, broşür dağıtımları push marketing çalışmalarına örnek olarak verilebilir.

Promosyon çalışmaları kapsamında sunulan ürün ve hizmetin değeri, kalitesi ve pazarda yaratacağı farklar vurgulanır. Amaç herhangi bir etkileşim yaratmak ya da ilişki kurmak değil sadece ürün satmaktır. Yüksek bütçe gerektiren push marketing çalışmaları beklenilen etkiyi yaratmayabilir. Bunun nedeni erişilen tüketici gruplarıdır. Bu pazarlama çalışması aşağıdaki tüketici gruplarına ulaşmaya çalışır:

  • Ürün/hizmetten haberi olan ve satın almak isteyen tüketiciler
  • Ürün/hizmetten haberi olan ancak satın almayı düşünmeyen tüketiciler
  • Ürün/hizmeti yeni öğrenen ve satın almayı düşünen tüketiciler
  • Ürün/hizmeti yeni öğrenen ancak satın almayı düşünmeyen tüketici

Pull Marketing Nedir?

Pull marketing ise müşterilerin işletmelere gelmesini sağlar. Yani müşteriler, hangi ürünü ya da hizmeti satın almak istediklerini bilir. Bu uygulamaya en güzel örnek online alışveriş siteleri verilebilir (Amazon, Hepsiburada, GittiGidiyor gibi). Bu gibi siteleri ziyaret eden kullanıcı, satın alacağı ürünü bu sitelerde bulacağını bilir ve doğrudan ürünü satın almak için harekete geçer.

Ancak bu pazarlama stratejisinde yeni müşteri kazanımı mümkün değildir. Sadece ürünü ve hizmeti bilen ve satın alma amacında olan tüketiciler ilgili siteye yönlendirilebilir. Fakat hedeflenen tüketici kitlesi daha kısıtlı olduğu için pazarlama bütçesi etkin olarak kullanılır.

Dijital Pazarlamada Push ve Pull Marketing Uygulamaları

Dijital pazarlama kampanyaları ile push ya da pull marketing çalışmalarını yapmak mümkün.

Display reklamlar ya da e-posta pazarlama, push marketing için iyi birer örnek olabilir. Bu iki reklam türünde amaç, sunulan ürün ya da hizmetleri müşterilere ulaştırmaya çalışmak. Pazarlama çalışmaları hedef kitle yerine genel kullanıcı profili üzerinden oluşturuluyor. Diğer bir deyişle sizin ürün ya da hizmetlerinizle ilgilenmeyecek olan kullanıcılar da bu reklamları görebilir.

Diğer yanda SEO çalışmaları, tıklama başına ödeme ve sosyal medya pazarlama çalışmaları pull marketing çalışmalarına örnek olarak verilebilir. Özellikle sosyal medya çalışmaları, müşterileri harekete geçirmek ve ürün ya da hizmet satın almak için size gelmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Doğru Pazarlama Çalışmasında Nasıl Olmalı?

Aslında sunulan ürün ve hizmetlerden bağımsız olarak push marketing ve pull marketing çalışmalarının doğru bir şekilde harmanlanması gerekir. Sadece tek bir pazarlama stratejisini izlemek, stratejilerin zayıf yanlarından kaynaklanan sorunlara neden olur.

Örneğin pull marketing yeni müşteri kazanımı sağlamazken push marketing yeni müşterilerin ürün ve hizmetlerinizden faydalanmasını sağlayabilir. Buna karşılık push marketing çalışmaları genellikle yüksek bütçelere ihtiyaç duyar. Birçok durumda bütçeyi etkin bir şekilde kullanmak mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra e-posta pazarlama gibi yöntemler, doğru hedefleme yapılmazsa dönüşümleri azaltabilir.

Tüm bu artılar ve eksiler bir arada düşünüldüğü zaman, etkili bir pazarlama stratejisi için hem pull hem push marketing stratejilerinin işletme amaçlarına uygun olarak izlenmesi gerekir.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Hediyemiz Var!

Emre Gökşin'in Dijital Pazarlama Temelleri kitabının ilk 4 bölümünü ücretsiz indirin!

More from our blog

See all posts