Push Notifications, Anlık Bildirimler Nedir? Avantajları Nelerdir?

Telefonunuz gün boyunca ne kadar uzağınızda duruyor? Telefonunuzdan bir bildirim sesi duyduğunuzda bakmadan ne kadar süre durabiliyorsunuz? İşte bildirim mesajlarının kullanıcı üzerinde ne kadar etkili olduğunu bu sorulara verdiğiniz cevapla anlayabilirsiniz. İşte uygulamalardan gelen ve bakmadan duramadığımız bu bildirimlere push notifications yani anlık bildirimler diyoruz.

Push Notifications (Anlık Bildirimler) Nedir?

Push notifications yani anlık bildirimler websitelerinde veya daha sık mobil uygulamalarda karşımıza çıkan anlık bildirim mesajlarıdır. Telefonumuza Whatsapp’tan gelen bir mesajın bildirimi ya da gelen bir e-postanın bildirimi de push notifications’a örnektir. Bunu diğer uygulamalar da başka şekillerde yapabilir. Örneğin bir oyun, bugün oyuna hiç girmediğinizi hatırlatmak için size anlık bildirim yollayabilir.

Uygulamaların kullanıcıyla anlık iletişime girebilmesini mümkün kılan push notification’lar uygulamanın mobil cihazlardaki yüzlerce uygulama arasından kendini kullanıcıya hatırlatabilir, daha çok kullanılması için teşvik edebilir.

Ayrıca push notifications yani anlık bildirimler ile uygulamanızda elde etmek istediğiniz dönüşüm oranını artırabilirsiniz. Örneğin bir e-ticaret sitesi uygulamasından doğru zamanda gönderilmiş bir indirim mesajı kullanıcının ürünü satın almasını sağlayabilir ve uygulamanın dönüşüm hanesine bir puan daha eklemeyi sağlayabilir.

Push notifications için şirketlerin herhangi bir bedel ödemelerine gerek yoktur. Bu nedenle e-mail ile pazarlamadan da SMS ile pazarlamadan da daha çok tercih edilir. Bunun için herhangi bir bütçe ayırmaya ve ücret ödemeye gerek olmaz.

Bir büyük avantajı daha etkileşime geçmek istediğiniz hedef kitlenizin mail adresine ya da telefon numarasına ihtiyacınız olmamasıdır. İnsanlara bildirim göndermek için sadece uygulamayı yüklemiş olmaları yeterlidir.

Şirketler önceden bu mail adreslerinin ve telefon numaralarının olduğu datalara büyük ücretler ödemek zorundalardı. Push notifications sayesinde bu bilgileri satın almalarına ya da ücretsiz toplamalarına ve kullanıcıların da bunları paylaşmasına gerek kalmadan iletişime geçilebilir.

Ekstra olarak push notifications, remarketing yani yeniden pazarlama yapmayı kolaylaştırır. Örneğin e-ticaret uygulamanızda bir ürüne bakıp satın almadan çıkan bir kullanıcıya ertesi gün aynı saatte o ürünün indirime girdiğine dair bir bildirim ile kullanıcının satın almaya yönelik aksiyon almasına yardımcı olabilirsiniz. Ve bunun için hiçbir bedel ödemezsiniz.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Uygulamalarda kullanıcının almasını istediğiniz aksiyon için eyleme çağrı (call to action) yaptığınızdan emin olun. Doğru bir eyleme çağrı mesajıyla uygun zamanda gönderilen bir anlık bildirim hızlıca dönüşüm almanızı sağlar.[/penci_blockquote]

Ancak push notifications hakkında bilmeniz gereken birkaç şey daha var. Çok sık gönderilen anlık bildirimler kullanıcıyı sıkabilir ve uygulamanızdan soğutabilir; hatta kullanıcının uygulamayı silmesine bile sebep olabilir. Kullanıcıların %78’i çok sık push notification gönderen uygulamaları sildiğini kabul ediyor.

Dijital pazarlamada sıkça kullanılan bu anlık bildirimler, doğru kullanıldığı zaman oldukça etkili olabilir. Ve hem şirketlere hem de kullanıcılara büyük yarar sağlayabilir. Yeter ki doğru kullanılsın.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

Diğer yazılarımıza göz at!

Tüm Yazılara Git