PPC (Pay Per Click) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Açılımı “Pay Per Click” olan PPC, Türkçe’de “Tıklama Başına Ödeme” anlamına gelmektedir.  PPC dijital pazarlamada bir ücretlendirme modelidir. PPC modelinde çalışan reklamlar sadece tıklandığı zaman ücretlendirilir.

PPC ile Maliyet Nasıl Hesaplanır?

PPC reklamların maliyeti tıklama sayısı ile doğru orantılıdır. Aşağıdaki formül sayesinde PPC reklamlarınızın maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Maliyet = PPC (Tıklama Başına Ödeme) x Tıklama Sayısı

Örnek

  • Yayınladığınız bir reklamın PPC ücretinin 50 Krş olduğunu ve 5.000 kere tıklandığını düşünelim.

Maliyet = 0.50 x 5000 = 2500 TL

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]PPC ücretlendirme modeli dijital pazarlama dünyasında aynı zamanda CPC ücretlendirme modeli ile aynı anlama gelemektedir.  [/penci_blockquote]

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts