Organik Sıralamada Sosyal Medyanın Etkisi Nedir?

Yazı İçeriği

Organik sıralamalarda yardımcı faktör olarak sosyal medya gücü önemli bir yer tutar. Sıralamaya etkisinin olabilmesi için ise belirli noktalara önem vermek gerekir. Bunlar;

  1. Sosyal medyada içerikler ile ilgili paylaşımlar yapılması
  2. Hedef kitlesinin meydana getirilmesi
  3. Marka ile birlikte kelime veya kelime gruplarının aratılması
  4. Tanıtıma olanak tanıması şeklinde sıralanabilir.

Sıralanan maddelerin sosyal medya gücü üzerindeki etkileri ayrıntılı anlatılacak olursa;

Sosyal Medyada İçerikler İle İlgili Paylaşımların Yapılması

Kişilerin sosyal medya sitelerinde yaptıkları her paylaşım, kullanan kişiler tarafından içeriğin görünme ve o paylaşıma tıklama potansiyelini arttırır. Bu sebeple paylaşımların fazla olması daha fazla kişi ile etkileşim içerisinde olunacağı anlamına gelir.

Hedef Kitlesinin Meydana Getirilmesi

Kendi sektörünüzde yaptığınız ürünlerinizde ya da sunmuş olduğunuz hizmetlerde enlere sahip olabilirsiniz fakat bunlardan insanlar habersiz ise size bir faydası dokunmaz. Bu yüzden insanların en fazla olduğu yerlere –sosyal medya-  ulaşılmalı ve yaptığınız işleri buralarda ilk maddede de belirtildiği üzere paylaşmalısınız. Sosyal medya size kitle meydana getirmede kolay erişim ve paylaşım sağlamak ile birlikte kullanan kişi sayısı göze alındığında en iyi yollardan biri olduğu görülür.

Bunun yanı sıra ne kadar tıklanırsanız arama motorlarında bulunacağınız sıralamanızda o kadar etkilenecektir. Kullanıcıların güveni arttıkça ve sektörde büyüdükçe arama motorlarında tıklanma olasılığınız artacaktır. Bu tıklanma ise tanınmanıza,  kitle meydana getirmenize ve reklamınızın olmasına yardımcı olacaktır.

Marka İle Birlikte Kelime Veya Kelime Gruplarının Aratılması

Tüketiciler arama motorlarında markanızı veya kelime gruplarını arattığında, aramalara eş kelimelerin sıralanmasına olanak sağlayacaktır. Bu da ürünlerinizin veya hizmetinizin daha sık yer vermesine sebep olacaktır.

Tanıtıma Olanak Tanıması

Videolar ile bağlantı oluşturarak veya içerik üreticileriyle iş birlikleri yaparak markanızın bilinirliğini arttırırsınız. Bu sayede kitlelere markanızın tanıtımını yapmış olursunuz. Daha eğlenceli kurgular oluşturarak ise iş odağı dışındaki kişilere de erişilebilinir.

Sonuç olarak içerik tanıtmak markanın bilinirliğini arttırmak vb. olumlu etkileri ile sosyal medya gücü sıralamalarda en önemli yoldur.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Google Ads

Google Search Ads 360 Nedir?

Search Ads 360, işletmelerin, pazarlamacıların ve ajansların en geniş kapsamlı arama pazarlamadaki kampanyalardan birkaç tanesini birden fazla motor ve medya kanalları üzerinde daha verimli bir

Devamını Oku »