Nofollow Link ve Dofollow Link Nedir?

Yazı İçeriği

Bir websitesinin en önemli SEO kriterlerinin biri de Backlink’lerdir. Ancak bazen yazılarımızda backlink vermek istemediğimiz ama link vermemiz gereken durumlar olabiliyor. Bu yüzden burada Nofollow linkler devreye giriyor.

SEO uyumlu içerik oluşturucularının en dikkat etmesi gereken şeylerden biri olan Backlinkler çok fazla kullanıldığında sitenin SEO puanının düşmesine sebep olabilir ve Google Backlink’ler ile SEO puanlarını manipüle ediyor olabileceğinizi düşünebilir. Bu yüzden Nofollow ve Dofollow linklerin dikkatli kullanılması gerekir.

Nofollow Link Nedir?

Nofollow linkler arama motorlarına SEO puanları açısından izlemesini istemediğinizi belirttiğiniz yani referans olmadığınız linklerdir.

Bildiğiniz gibi Backlink’lerde eğer zararlı bağlantılara link veriyorsanız Google sizin SEO puanınızı düşürebilir veya yararlı bağlantılara link veriyorsanız onların SEO puanlarını yükseltebilir. Bu karşılıklı durumun suistimal edilmesi durumunda Google ciddi aksiyonlar alabilir, sitenizi Chrome’da dahi açmayabilir.

Ancak Backlink verirken izlenilmemesi gereken istisnai durumlar için de Nofollow linkler kullanılır. Nofollow linkler arama motorları tarafından izlenmez ve arama motoru sıralamalarınıza etki etmez aynı zamanda linki verdiğiniz sitenin de arama motoru sıralamalarını etkilemez.

Nofollow link vermek için linkinizin koduna rel=”nofollow” etiketini yerleştirmeniz yeterlidir.

<a href=”https://www.dijitalfakulte.com” rel=”nofollow”> Dijital Fakülte </a>

Dofollow linkler ise arama motorları tarafından aranan ve sıralamalara etki eden bütün linklerdir. Yani nofollow etiketi koymadığınız bütün linkler Dofollow linklerdir ve Backlink sayılırlar. Dofollow linkleri kullanarak Backlink verirken dikkatli olmak SEO açısından büyük etki oluşturabilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Mobil Pazarlama

Responsive Design Nedir? Neden Önemlidir?

Mobil cihazların hayatımızda daha fazla yer edinmesiyle birlikte mobil ziyaretlerin, desktop ziyaretlerine göre sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle gelen ziyaretçilere mobil cihazları üzerinden

Devamını Oku »