Negatif Anahtar Kelime

Muhtemelen Adwords’ün temel anlamda nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur. Kullanıcı, Google’da arama yaptığında karşısına aradığı kelimeyle ilgili reklamlar çıkar. Bizler de kullanıcının aradığı bu kelimeleri hedefleyerek en ilgili reklamı gerçek zamanlı olarak kullanıcıyla buluşturmak isteriz.

Negatif Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime ve reklam metni gibi temel yapı taşlarının arasındaki alaka seviyesi oldukça önemlidir. Reklamlarımızı en alakalı arama sonuçlarında çıkarmak için alakasız olduğunu düşündüğümüz kelimeleri hariç tutabiliriz. Bu hariç tutma işlemini negatif anahtar kelimeler sayesinde gerçekleştireibliyoruz. Negatif anahtar kelime, istemediğimiz arama sonuçlarında reklamlalarımızın gösterilmesini engeller. Böylece kampanyamıza verimli trafik sağlayarak daha az maliyetle daha fazla dönüşüm elde edebiliriz.

Negatif Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Örneğin, Cep Telefonu özelinde bir kampanyanız mevcut ve içerisinde sadece cep telefonu cihazlarının satışını yaptığınız reklam grupları bulunuyor.

Negatif_anahtar_kelime_ornegi

Bu kampanya içerisinde cep telefonu aksesuarları satışını yapmadığınız için aksesuar arayan kişilere reklamınızı göstermek istemiyorsunuz. Bu nedenle “aksesuar“, “kılıf,”, “şarj aleti“, “batarya” gibi aksesuar kelimelerini negatif anahtar kelime listesine atabilirsiniz. Böylece “iphone 6” arayan kullanıcıya reklamınız gösterilirken “iphone 6 kılıf” ya da “iphone 6 şarj aleti” arayan kişilere reklamınız gösterilmeyecek.

Negatif Anahtar Kelimeleri Nasıl Eklenir?

Anahtar kelimeler” sekmesinden negatif anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz.

negatif_anahtar_kelime_sekmesi

Sayfanın altında bulunan “Negatif anahtar kelimeler” seçeneğinden kampanya ve reklam grubu düzeyinde negatif anahtar kelime listenizi oluşturabilirsiniz.

negatif_anahtar_kelime_listesi

 

İstemediğiniz arama terimlerinden alacağınız trafik sizin için bir maliyet oluşturacaktır. Negatif anahtar kelimelerle bu maliyetin önüne geçerek daha az maliyetle dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts