Mobil Uygulama mı? Mobil Web Sitesi mi?

Markalar, büyüyen dijital dünyada küçülen ekranlar başında kullanıcılara en iyi şekilde ürün ve hizmetlerini sunmaya çalışıyor. “Heyy mobil dünyada ben de varım!!!” demek için ise mobil site ve mobil uygulamalarıyla varolmak istiyorlar. Peki mobil stratejimizde kararımız ne yönde olmalı? Mobile uygulama mı? Mobil web sitesi mi?

Mobil Site ve Mobil Uygulamanın Arasındaki Fark Nedir?

Mobil site ve mobil uygulama ilk bakışta birbirinden çok farklı gözükmese de hedef kitle, maliyet ve amaçlar doğrultusunda farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıkları her iki ürün için de inceleyelim.

Erişim

Mobil siteye internete bağlanabilen her telefondan ulaşabilirken mobil uygulamalara ancak telefonunuzda yüklü ise ulaşabilirsiniz.  Ya da o anda uygulama mağazasından indirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca arama motorları için optimize edilmiş mobil siteler arama motorlarından gelen trafikten (organik trafik) ciddi şekilde yararlanmaktadır. Uygulamalar ise bu trafik kaynağından yararlanamamaktadır.

Maliyet

Mobil uygulamanın ciddi bir geliştirme maliyeti mevcut. Eğer tüm platformlarda olmak istiyorsanız hem android hem de IOS için ayrı uygulamalar geliştirmelisiniz. Daha az bir maliyetle mobil web sitesine sahip olabilirsiniz. Eğer web siteniz zaten responsive design ise mobil web site malieyetiniz neredeyse hiç olmayacaktır 🙂

Güncelleme

Web sitesinde yapılan güncellemeler gerçek zamanlı olarak kullanıcıya bağlı kalmadan yapılabilir. Fakat uygulamalarda yapılan güncellemelerde kullanıcılar telefonlarındaki uygulamayı tekrar güncellemesi gerekir. Bu nedenle uygulamanın güncellenmesi mobil web sitesine göre daha yavaş ve zahmetli olmaktadır.

Kullanım

Uygulamalar daha önceden telefonuzda yüklü olduğu için web sitesine göre daha az data aktarımı ile çalışabilir. Bu nedenle kullanım rahatlığı ve hızı web sitesinden daha iyidir.
[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Go-Globe sitesinin araştırmasına göre mobil uygulamaların aylık kullanım süresi 30 dk. iken mobile web sitelerinin kullanımı 3 saat 45 dk. olarak belirtilmiş.[/box]

mobil_kullanım_oranı

Kazanan Kim?

İş hedeflerinize göre kazanan taraf değişebilir. Eğer bir bloğunuz varsa kolay ulaşım ve maliyet açısında mobil site olacaktır. Eğer instagram gibi mobil odaklı bir proje yönetiyorsanız mobil uygulama sizin için mantıklı bir karar olacaktır. Mobil pazarlama stratejiniz için her iki ürünü de gerektiği yerde en iyi şekilde kullanmanın en mantıklı karar olacağı kaçınılamaz.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts