Ana Sayfa / Mobil Pazarlama / Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir?

Geleceğin pazarlaması diye tanımladığımız mobil pazarlama artık kapından içeri girdi ve evin baş köşesinde oturuyor. Rekabetin son derece yüksek olduğu dijital dünyada eğer bir mobil stratejiniz yok ise işletmenizi ayakta tutmak için her geçen gün daha da zorlanacaksınız.

Mobil cihazlarımız sayesinde artık online olmuyoruz, online yaşıyoruz. Kesintisiz online olduğumuz bu dijital dünyada pazarlama stratejileri de günden güne değişiyor.

ComScore verileriyle hazırlanan aşağıdaki tabloyu incelediğimizde 2014 yılında mobil cihaz sayısının, kullandığımız bilgisayarların sayısını geçtiğini görüyoruz. Bu grafiğe bakarak aradaki farkın her geçen yıl daha da artacağını öngörmemek elde değil.

Mobile_Desktop

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama, hedef kitleye mobil cihazlar üzerinden ulaşan bir pazarlama kanalıdır. Günümüzde özellikle akıllı telefonlar başta olmak üzere hızlıca artan mobil cihazların sayısıyla mobil pazarlamanın da önemi artmaktadır.

Mobil Pazarlamanın Yetenekleri Nelerdir?

Dijital dünyanın özgür hali olan mobil, esnek yapısıyla beraber birçok yeteneğe sahip. Lokasyona göre hedefleme, QR kod kullanımı, bulunduğu ortamı tanıma ve algılama gibi daha birçok özelliğe sahip olan mobil cihazlar ile hedefleme en iyi şekilde yapılabiliyor.

SMS : Mobil pazarlamanın en eski yeteneklerinden biri olan kısa mesaj servisi günümüzde de hala önemini korumakta. Dijital pazarlama kanalları arasında satışa olan etkisini en çabuk gösteren kanallardan biridir.

Konum Bazlı Servisler : Kullanıcıları lokasyona göre hedefledikten sonra onlarla SMS ya da mobil reklam gibi pazarlama kanalları üzerinden iletişime geçebiliriz.

mobil_pazarlama_lokasyon

QR Kod Kullanımı :QR kod özellikle Online ve Offline entegre kurgularda büyük önem taşımaktadır. Görsel bir kare ile kullanıcıları istenen linke yönlendirebilirsiniz.

Mobil Reklamlar : Masaüstü bilgisayarlara göre daha küçük ekranlara sahip olan mobil cihazlardaki reklamlar daha çok dikkat çekebiliyor. Bu nedenle iyi dönüş oranları ile birlikte mobil reklamlar mobil pazarlamada büyük önem taşımaktadır.

Mobil Web Site : Mobil trafiğin arttığı dijital dünyada kullanıcılar mobil cihazlardan web sitelerini ziyaret ediyor. Bu nedenle her cihaza göre uygun bir arayüzü olan web sitelerinin responsive tasarıma sahip olması oldukça büyük önem taşıyor.

Mobil Uygulama : Markalar bilinirliğini ya da satışlarını arttırmak için mobil cihazlara özel yazılımlarla uygulama üretir. Bu uygulamlar üzerinden kullanıcılarla etkileşime geçerek hedeflerine ulaşmaya çalışırlar. Ayrıca kullanım alışkanlığı kazandırarak kullanıcılarda bağlılık yaratmak açısından mobil uygulamaların önemi oldukça büyük.

SONUÇ: Mobil cihazların artışı ile birlikte mobil pazarlama her strateji içerisinde yerini almalı. Birçok hedefleme yeteneğine sahip bu dijital kanalı en iyi şekilde kullanarak mobil trafiğimizin verimini arttırılma
.

Yazar Hakkında - Emre Gökşin - Marketing Manager @puhutv

Emre Gökşin - Marketing Manager @puhutv
Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmekte.

Mutlaka Göz Atın ;)

Mobil Uygulama mı? Mobil Web Sitesi mi?

Markalar, büyüyen dijital dünyada küçülen ekranlar başında kullanıcılara en iyi şekilde ürün ve hizmetlerini sunmaya …