Yazı İçeriği

Geleceğin pazarlaması diye tanımladığımız mobil pazarlama artık kapından içeri girdi ve evin baş köşesinde oturuyor. Rekabetin son derece yüksek olduğu dijital dünyada eğer bir mobil stratejiniz yok ise işletmenizi ayakta tutmak için her geçen gün daha da zorlanacaksınız.

Mobil cihazlarımız sayesinde artık online olmuyoruz, online yaşıyoruz. Kesintisiz online olduğumuz bu dijital dünyada pazarlama stratejileri de günden güne değişiyor.

Statcounter verileriyle hazırlanan aşağıdaki tabloyu incelediğimizde 2017 yılında mobil cihaz sayısının, kullandığımız bilgisayarların sayısını geçtiğini görüyoruz. Aradaki fark çok nadir desktop lehine yükseliyor olsa da genel olarak aktif kullanılan mobil cihaz sayısı daha yüksek.

Tabii ki mobil cihaz kullanımının artıyor olması ile desktop cihazları göz ardı etmemeliyiz. Dijital fakülte’nin son bir ayki Google Analytics verilerine bakarsak eğer;

Windows cihazlardan erişimin %49.72 olduğunu ve Macintosh yani Apple’ın Macbook ve iMac cihazlarından erişimin ise %8.89 olduğunu görebiliriz. Böylelikle Dijital Fakülte kullanıcılarının %41.39’unun mobil cihazlardan eriştiğini söyleyebiliriz. Bu da gerçekten azımsanmaması gereken bir oran.

Bu oranlar sektörden sektöre farklılık gösterebildiği gibi, mobil responsive destekli websitelerinde mobil cihaz kullanım oranının kesinlikle göz ardı edilemeyecek kadar yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama, hedef kitleye mobil cihazlar üzerinden ulaşan bir pazarlama kanalıdır. Günümüzde özellikle akıllı telefonlar başta olmak üzere hızlıca artan mobil cihazların sayısı mobil pazarlamanın önemini ve gücünü arttırmaktadır.

Vereceğimiz her pazarlama kararında mobil pazarlamanın önemini ve gücünü unutmamamız gerekiyor. Doğru kararlar vermek için de mobil pazarlamanın yeteneklerini en iyi şekilde bilmemiz gerekiyor.

Mobil Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın her sektöründe olduğu gibi mobil pazarlamada da farklı kanallar vardır. Bu kanallar kullanıcıların mobil alışkanlıkları değiştikçe pazarlamada da değişir. Örneğin; bundan 5 sene öncesinde Tiktok uygulamasında reklam veremezdiniz. Ancak bugün 800 milyon aktif kullanıcıya Tiktok’ta reklam verebilirsiniz. (Statista, Kasım 2020) Yani mobil pazarlamada kanallar kullanıcıların alışkanlıklarına göre farklılık gösterir.

Hedef kitlenizin alışkanlıklarını düzenli olarak takip edin.

Hedef kitlenizin kullandığı uygulamalar, ziyaret ettikleri websiteleri, kullandıkları mobil cihazlar bile sizin için bir pazarlama kanalı olabilir. Hedef kitlenizin kullanmayı bıraktığı bir mobil uygulama reklam performansınızı olumsuz şekilde etkileyebilir ve fırsatları kaçırabilirsiniz.

SMS (Kısa Mesaj) Pazarlaması

Mobil pazarlamanın en eski yeteneklerinden biri olan kısa mesaj servisi günümüzde de hala önemini korumakta. Dijital pazarlama kanalları arasında satışa olan etkisini en çabuk gösteren kanallardan biridir.

Marka bilinirliğini artırmak için kullanmanız pek mümkün olmasa da retargeting yani yeniden hedefleme denilen pazarlama stratejisi için en uygun kanallardan biridir.

Telefon numarasına sahip olduğunuz müşterilerinize veya üyelerinize yeni ürünlerinizi tanıtmak, yeni kampanyalarınızdan bahsetmek ve fırsatları değerlendirmesi için sitenizi veya mağazanızı ziyaret etmesi için kullanıcıları davet edebilirsiniz.

KVKK ve ilgili diğer yasal düzenlemelere dikkat edin!

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve ilgili yasal düzenlemeler; telefon numarasını reklam amaçlı paylaşmak istemeyen tüketicilere SMS ile pazarlama ve reklam çalışmaları yapılmasını yasaklar. Kullanıcılarınızdan telefon numarasını almadan önce reklam ve pazarlama çalışmalarında kullanılması için kullanıcının iznini istemeyi unutmayın. Aksi taktirde hukuki sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Mobil Reklamlar

Tüm dünyada insanlar günde ortalama 155 dakika mobil cihazlarıyla aktif vakit geçiriyorlar. (Statista) Bu istatistik kulağınıza biraz abartı gibi geliyor olabilir ancak siz de kişisel kullanımlarınızı düşünürseniz aslında bu istatistiğin ne kadar doğru olduğunu fark edeceksiniz.
Evde, otobüste kimi zaman tuvalette bile telefonlarımızı elimizden düşürmüyoruz. Kimi zaman sosyal medyayı o kadar aktif kullanıyoruz ki bunun bir bağımlılık olup olmadığı akademik çevrelerde araştırılıyor.
 
Mobil cihazları artık geleneksel telefonlar gibi sadece SMS göndermek ve arama yapmak için kullanmıyoruz. WhatsApp’ta arkadaşlarımızla iletişime geçiyoruz, Instagram’da takip ettiğimiz insanların fotoğraflarına ve videolarına göz atıyoruz, Twitter’da gündemi takip ediyoruz, Tiktok’ta eğlenceli videolar seyrediyoruz, merak ettiğimiz şeyleri Google’da aratıyoruz, Youtube’da yeni içerikleri takip ediyoruz, Netflix, Blutv gibi platformlarda film-dizi izliyoruz.
 
Sizin de fark ettiğiniz gibi artık mobil cihazları önceden sadece bilgisayarda yapabildiğimiz şeyleri ve daha fazlasını yapmak için kullanıyoruz.
 
Mobil cihazlarda bu kadar yoğun bir kullanım mevcutken bunu markalar artık reklam ve pazarlama amaçlı kullanmaya başladılar bile. Siz de markanız veya işletmeniz için mobil reklamları hemen şimdi kolayca kullanabilirsiniz. Önce hangi mobil kanalda reklam vermek istediğinize karar verin, ardından vakit kaybetmeden reklam göstermeye başlayın.
 

 Sosyal Medyada Reklam Verin

Tüm sosyal medya mecralarında reklam verme süreci farklı şekilde işler. Her sosyal medya mecrasının reklamlar için farklı yönetim panelleri bulunur. Her mecrada da reklamlarverenler farklı gereklilikleri yerine getirmelidir. Küçük bir örnek vermek gerekirse; Instagram’da arkaplanında müzik bulunmayan bir videoyu reklam olarak gösterebilirken, Tiktok’ta arka planında müzik olmayan videoları reklam göstermeniz mümkün değildir. Tiktok platform olarak kullanıcılara müzikli ve eğlenceli videolar sunar ve reklamlar ile bu kullanıcı deneyiminin zedelemesine izin vermez.
 
Aynı zamanda Instagram’da reklam verirken markanızın Instagram hesabından paylaştığınız bir gönderiyi öne çıkar (promote) özelliği ile basit ve hızlı şekilde kampanya oluşturup reklam verebileceğiniz gibi aynı çatıda bulunan Facebook Business Manager ve Ad Manager ile detaylı hedefleme ve kırılımlar yaparak aynı gönderiyi hem Instagram’da hem Facebook’ta hem de Facebook çatısı altında bulunan tüm platformlarda reklam olarak gösterebilirsiniz.
Hedef kitlenizin en sık kullandığı sosyal medya platformlarını öğrenin. Reklamlarınızı doğru yerlerde gösterin!

Örneğin ABD'de yaşayan gençleri hedefleyen bir reklam kampanyası yapmayı düşünüyorsanız Snapchat sizin için uygun bir platform olabilir.ABD'de gençlerin %69'u Snapchat'i aktif olarak kullanıyor. (Pew Research, Mayıs 2019)

Mobil Uygulamalarda Reklam Verin

Sosyal medya platformlarının kendilerine ait bir reklam mecrası bulunmakta ve siz de bu mecralarda reklam kampanyalarınızı başlattınız. Peki diğer mobil uygulamalarda nasıl reklam göstereceğinizi biliyor musunuz?

iOS veya Android mobil uygulamaların büyük çoğunluğu Google’ın Admob isimli reklam platformu ile beraber çalışır. Bu platformun entegre edildiği mobil uygulamalarda Google reklamları gösterilir.

Google Ads üzerinden vereceğiniz reklamlar yaptığınız hedeflemelere bağlı olarak uygun mobil uygulamalarda, hedeflediğiniz kullanıcıların karşısına çıkar. Maalesef sizin Google Ads reklam paneli üzerinden özellikle bazı mobil uygulamalarda reklamınızın görüntülenmesini seçme şansınız mevcut değil. Google Ads’te oluşturduğunuz kampanyalarda Google otomatik olarak en uygun mecralarda reklamınızı gösterecektir.

Google dışında Adcolony, AppSamurai gibi sadece mobil uygulamalarda reklamınızı gösterebileceğiniz reklam ağları da bulunuyor. Bu mobil reklam ağlarının farklı hedefleme stratejileri ve farklı reklam yerleşimleri de bulunmakta.

Google dışındaki mobil reklam ağlarına reklam vermeden önce platformla iletişime geçin!

Bu reklam ağlarının reklamverenler için farklı gereksinimleri ve farklı reklam stratejileri olabilir. Her işletme için uygun olmayan kampanya türleri mevcut olabilir. Bu reklam ağlarının işletmeniz için uygun olup olmadığı konusunda sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı