2019’da 3 Mobil Pazarlama Trendi

Pazarlama trendleri her sene değişiyor. İşletmelerin bulundukları sektörde ayakta kalması için değişen trendlere ve akımlara uyum sağlaması gerekiyor. Aksi durumda, daha önce de birçok örnekte gördüğümüz gibi başarısızlıkların olması kaçınılmaz.

Günümüzde ise en önemli pazarlama kanallarından biri mobil pazarlama. 2019 yılında 3 mobil pazarlama trendi, ilerleyen yıllarda da hüküm sürmeye devam edecek gibi görünüyor. Mobil pazarlamanın çok kanallı pazarlama stratejine entegre edilmesi büyük önem taşıyor. Peki 2019’da mobil pazarlama trendleri neleri işaret ediyor?

İçerik Video ile Mobil Pazara Giriyor

İçerik, video ile mobil pazarda da yerini alıyor. Sadece metin ve görselden oluşan içerikler, özellikle dijital nesil olarak da adlandırılan Z neslinin dikkatini çekmiyor. Onlar dijital gençler. Bu da tüm pazarlama sektörünü etkiliyor.

İlgi çekici ve markayı tanıtan videoların mobil pazarlamada kullanılması, dönüşüm konusunda önemli etkilere sahip. Sade ve ilgi çekici olmayan bir yazı yerine hareketli bir video hem daha kolay tüketiliyor hem de izlenme oranları da yüksek oluyor.

Videolar sayesinde marka hikayeleri yaratmak mümkün. Bu hikayeler, müşterileri markanın internet sitesine yönlendiriyor. Bu da daha çok trafik ve daha çok dönüşüm demek.

Yapay Zeka Her Zaman Yanımızda

Yapay zeka her geçen gün daha da çok önem kazanıyor. Bu uygulamaları mobil pazarlama alanına da görmek mümkün. Yapay zeka uygulamaları sayesinde işletmeler müşterilerle ilgili daha fazla bilgi ediniyor. Özellikle müşteri davranışlarıyla ilgili bilgiler, daha iyi bir müşteri deneyiminin tasarlanmasına yardımcı oluyor.

Yapay zeka ve mobil pazarlamanın mükemmel uyumu, hedeflere daha uygun reklamlar olarak karşımıza çıkıyor. Mobil reklamlar, müşterilerin beklentilerine göre özelleştiriliyor. Bu da daha ilgili reklamları göstererek potansiyel müşterilere daha kolay ulaşmak anlamına geliyor.

Sesli Arama Önem Kazanıyor

Aradığımız kelimeleri uzun uzun yazdığımız dönemler geride kaldı. Artık Siri, Cortana ve Alexa bunları bizim için yapıyor. Tek dememiz gereken “Hey Siri, Cortana ya da Alexa”. Akıllı cihazlardaki sesli arama özelliği her geçen gün daha da fazla kullanılıyor. Mobil pazarlama stratejileri de bu sesli aramadan faydalanmayı ihmal etmiyor.

Yapılan araştırmalara göre 2020 yılına geldiğimizde internet aramalarının yarısından fazlası sesli olarak yapılacak. Bu inanılmaz bir potansiyel. Ayrıca sesli arama, SEO stratejilerinde de önemli değişimlere neden olacak. Tüm bunların dikkatli bir şekilde ele alınarak mobil pazarlama stratejilerine entegre edilmesi gerekiyor.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Hediyemiz Var!

Emre Gökşin'in Dijital Pazarlama Temelleri kitabının ilk 4 bölümünü ücretsiz indirin!

More from our blog

See all posts