Lookalike Audience (Benzer Hedef Kitle) Nedir?

Yazı İçeriği

Benzer hedef kitle; kaynak bir hedef kitlenizin (bu kaynak websitesi veya mobil uygulamanızdan aldığınız bir kitle) ya da sayfa takipçileri gibi özel bir kitlenin sahip olduğu özelliklere benzer kullanıcıların bulunması işlemidir. Bu benzer özellikler demografik özelliklere veya ilgi alanlarına göre Facebook algoritması tarafından bulunup mevcut müşterilere benzer özelliklerde yeni kullanıcı getirmektedir. Facebook’a yüklenen veya bağlanan kaynaklardan gelen bu hedef kitleler reklamlara yanıt verme ihtimali yüksek kişiler ile bağlantı kurmanın en hızlı ve verimli yolu oluyor genellikle.

Özet Olarak Neden Kullanılır?

Reklam verenlerin amaçları ve hedefleri doğrultusunda sahip oldukları custom kitlelerin benzelerini bularak hizmetleriyle alakalı olabilecek daha çok kişiye reklamlarını gösterebilmek için.

Lookalike Audiences Detaylar:

Reklamınızı oluştururken benzer hedef kitlenin büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. Hacim olarak ne kadar dar bir kitle kaynak hedef kitlenizle daha yakın bir eşleşme sağlar. Facebook panelinde bu oran %1’den %10’a kadar oluşturulabilmektedir. Daha büyük bir hedef kitle oluşturmak potansiyel erişiminizi artırır, ancak Benzer Hedef Kitle ile kaynak hedef kitle arasındaki benzerlik düzeyini düşürür.

Genellikle 1.000(bu sayıdan az datalar yeteri kadar örneklem oluşturmadığı için data hedeflemesinde sağlıklı olmayabiliyor) ila 50.000 kişiden oluşan bir kaynak hedef kitle tavsiye edilir. Kaynağın kalitesi de ayrıca önemlidir. Örneğin, tüm müşterileriniz yerine en iyi müşterilerinizden oluşan bir kaynak hedef kitle kullanmak daha iyi sonuçlar sağlayabilir.

Benzer hedef kitle oluşturma işlemi Türkiye içindeki kullanıcıları bulmak için yaygın kullanılırken amaçlar ve hedefler doğrultusunda yabancı bir ülkedeki kaynağınızla benzer özellikler gösterebilecek kişiler için de kullanılabilmektedir.  Aşağıdaki örnek olarak Seçilen Almanya için oluşturulmaya hazır bir benzeri hedef kitle bulunuyor.

Ek bilgiler:

Benzer hedef kitle oluştulurken önemli bazı detayları da öğrenmekte fayda var.

  • Benzer Hedef Kitlenizde sadece reklam oluşturma akışında seçtiğiniz ülkeden/ülkelerden kişiler bulunabilir.
  • Benzer Hedef Kitle oluşturmak üzere kullanabilmemiz için, kaynak hedef kitlenizde tek bir ülkeden en az 100 kişi bulunmalıdır.
  • Tek bir kaynak hedef kitleden 500 adede kadar Benzer Hedef Kitle oluşturabilirsiniz.
  • Kaynak hedef kitleniz olarak bir piksel kullanmadığınız sürece, kaynak hedef kitlenizdeki kişiler Benzer Hedef Kitlenizin dışında tutulur.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Terimleri

Call To Action Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Call to action terimini Türkçe’ye harekete yönelik çağrı olarak çevirebiliriz. Aslında gündelik hayatta hepimizin karşısına çıkan bazen bilerek bazen bilmeyerek uyduğumuz mesajlardır. Call to action

Devamını Oku »