Long Tail Kelime Nedir? SEO ve SEM İçin Neden Önemlidir?

Yazı İçeriği

Online işletmeler için oldukça önemli olan arama ağı görünürlüğü, günümüzde en yüksek yatırım getiri oranına (ROI – return on investment) sahip dijital pazarlama alanı konumunda. Doğru uygulandığında markanızın ve dijital varlıklarınızın değerini katlayarak arttıran arama ağı pazarlaması, hatalı uygulamalar sonucunda ciddi kayıplara neden olabiliyor.

Arama ağı optimizasyonu (SEO – search engine optimisation) ve arama ağı pazarlaması (SEM – search engine marketings) çalışmalarında büyük önem taşıyan longtail kelimeler, potansiyel müşterilerinizi doğru şekilde hedeflemek ve değerlendirme metriklerinizi ideal seviyeye yaklaştırmak  için de kullanılabilir.

Bu yazıda longtail kelime nedir, SEO ve SEM için neden önemlidir sorularını yanıtlarken doğru kelime seçimi için bazı püf noktaları da paylaşacağız.

Longtail Kelime Nedir?

Online işletmelerin ve içerik sitelerinin varlıklarını devam ettirmeleri için hayati önem taşıyan arama motoru görünürlüğü, içeriklerin teknik açıdan doğru şekilde hazırlanması ile doğrudan ilgilidir. Google, Yandex ve Bing gibi arama hizmeti sunan altyapıların her biri; kullanıcıların aramaları ile alakalı ve kaliteli içerikleri üst sıralarda gösterebilmek için çeşitli algoritmalar kullanır. (Bkz: Seo Nedir? Neden Önemlidir?)

Kullanıcıların yaptıkları aramalara en uygun, kaliteli ve ilgi çekici içerikleri üst sıralarda göstermeyi sağlayan bu algoritmaların yaptıkları kontrollerde dikkat ettikleri verilerden biri de longtail kelimelerdir.

Basitçe üç veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler olarak tanımlanabilecek longtail keyword, daha düşük seviyelerde arama yapılan ancak dönüşüm oranı daha yüksek anahtar kelimeler olarak da değerlendirilebilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; etek kelimesinin aylık ortalama arama sayısı 100.000 civarındadır. Ancak bu kullanıcıların aradıkları belirli bir ürün yoktur, genel olarak araştırma yapmak ya da basitçe zaman geçirmek için arama yapan kullanıcılar da bu anahtar kelimeyi kullanır. Mini kot etek kelime grubunun ise aylık ortalama arama sayısı 100 ile 1000 aralığındadır, bu kullanıcılar ne istediğini bilen ve satın alma ihtimali daha yüksek olan kullanıcılardır

Longtail Kelime SEO İçin Önemli Midir?

Siteniz üzerinde yapacağınız SEO çalışmalarında daha önce longtail kelimelere odaklanmadıysanız, bir an önce anahtar kelimelerinizi belirleyerek çalışmaları başlatmanızı öneririz. Yapılan araştırmalar kelime gruplarından gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranının, diğer tüm ziyaretçi gruplarından daha yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunu göstermekte.

Longtail kelimelerin SEO açısından önemli olmasının birkaç farklı sebebi var. Dönüşüm oranı daha yüksek olmasına rağmen bu kelimelerdeki rekabet, diğer kelimelere kıyasla çok daha düşüktür. Rekabetçi sektörlerde faaliyet gösteren ve online rekabeti yüksek olan markalar, longtail keywordlere odaklanarak doğru kitleyi hedefleyebilir ve dönüşüm oranlarını hızlı şekilde yükseltebilir.

Özellikle son dönemde oldukça sık duyduğumuz ve arama motorları tarafından da daha ağırlıklı şekilde değerlendirilen doğal anahtar kelime yerleştirme, uzun anahtar kelimeler sayesinde oldukça kolaydır. İçeriğinizde odaklandığınız keyword’ün tek bir kelimeden oluşması, yazı içerisinde doğal şekilde serpiştirilmesini engelleyebilir. Ancak uzun anahtar kelimeler sayesinde içeriklerinizin daha doğal gözükmesini ve ziyaretçilerinize kaliteli bir okuma sunmanızı sağlar.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

hedef kitle
Dijital Pazarlama 101

Doğru Hedef Kitle Nasıl Seçilir?

Doğru hedef kitle seçimi, ürün ve hizmetlerinizi sunmak için gerekli ilk ve en önemli adım olarak kabul edilir. Başarısız olan pazarlama çalışmalarının çoğu, yanlış ürünü

Devamını Oku »