Landing Page (İniş Sayfası) Nedir?

Yazı İçeriği

Web sitenizin amacı, ziyaretçilerin harekete geçmesini ve müşteri haline gelmesini sağlamaktır. Ancak web sitenizde en azından birkaç açılış sayfası (landing page) yoksa önemli bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, daha fazla fırsatı kaçırmamanız için ihtiyacınız olacak birçok bilgiyi içeren detaylı bir Landing Page (Açılış Sayfası) kılavuzu hazırladık. Önce şu soruları sorarak başlayalım:

Landing Page Nedir? Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlamada, açılış sayfası tek bir amaç için özel olarak tasarlanmış bir sayfadır: bir ziyaretçinin dönüşümünü sağlamak. Bir haber bültenine abone olmak, bir hayır kurumuna bağış yapmak veya bir e-kitap indirmek olsun; bir açılış sayfası tam da bunu yapmayı amaçlar.

Açılış sayfası olarak adlandırılır çünkü kullanıcılar satış yolculuğunun başka bir bölümünden buraya “gelirler”. Açılış sayfaları, web sitenizdeki diğer sayfalara benzemez. Sitenizdeki ana sayfa gibi birçok sayfa, ziyaretçileri sitenizi daha fazla keşfetmeye ve içeriğinin daha derinlerine inmeye teşvik eder. Aksine, açılış sayfaları, web sitesi ziyaretçilerini bulundukları yerde kalmaya ve tek bir belirli eylemde bulunmaya teşvik etmeye odaklanır.

Açılış Sayfası Nasıl Yapılır?

Pazarlama kampanyalarınız için açılış sayfaları oluşturmak istiyorsanız, iki temel seçeneğiniz vardır:

  1. Sayfaları doğrudan sitenizde oluşturun.
  2. Bir açılış sayfası aracı kullanarak açılış sayfalarını oluşturun.

İlk seçenek oldukça basittir. Sitenizdeki diğer herhangi bir sayfa gibi, açılış sayfalarınızı kendi web sitenizde oluşturur ve barındırırsınız. Tek fark, normal site sayfaları yerine kampanyaya özel sayfalar oluşturuyor olmanızdır.

Ancak, pek çok işletme, özellikle belirli bir pazarlama kampanyasını sonsuza kadar yürütmeyi planlamıyorlarsa, web sitelerine yüzlerce ek pazarlama sayfası eklememeyi tercih eder. Ek olarak, çoğu web sitesinde bir açılış sayfası oluşturmak gerçek bir baş ağrısı olabilir, bu nedenle sağlam tasarım ve kodlama becerileriniz yoksa, açılış sayfalarınızı kendi web sitenizde oluşturmak çok zor olabilir.

Açılış sayfası aracı kullanmak işinizi oldukça hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Açılış sayfası araçları, bir üçüncü taraf hizmeti kullanarak açılış sayfalarınızı oluşturmanıza ve hatta barındırmanıza olanak tanır. Evet, çoğu açılış sayfası aracı için bir ücret ödemeniz gerekir, ancak bu araçları harika bir seçenek haline getiren kolay tasarım arayüzleri ve test seçenekleri sunarlar.

Başarılı Bir Açılış Sayfası Nasıl Yapılır?

Farklı açılış sayfası türleri olsa da iyi bir açılış sayfasının genellikle iyi dönüştürülmesini sağlayan birkaç özelliği vardır.

Kullanışlı Arayüz

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya projesine katılan okuyucular tasarımın profesyonelce olmaması ve takip edilmesi zor olması durumunda bir web sitesindeki bilgilere inanma olasılıklarının daha düşük olduğunu söylediler. İnternetteki en iyi bilgilere sahip olabilirsiniz, ancak tasarımınız ziyaretçinizi içine çekmezse, sitenizde uzun süre kalmayabilir. Gereksiz tasarımlar ve düğmelerle sayfayı karıştırmayın. Okuyucunun gözü, hemen içeriğinize çekilmeli ve bu da söylediklerinizi duymak istemesini sağlamalıdır. Hazırlanan açılış sayfaları hem sizin hem de ziyaretçinin istediğini kolayca alabilmesini sağlamalıdır.

Sosyal Kanıt

Sosyal kanıt, insanları istenen bir işlemi yapmaya ikna etmek için etkilidir, öyleyse neden daha fazla pazarlamacı bunu açılış sayfalarına eklemiyor? Sosyal kanıt, birlikte çalıştığınız markaların logoları, önceki müşterilerinizin referansları, ürününüzün incelemeleri veya başkalarının hizmetinizi satın aldığına dair onay şeklinde gelir. Açılış sayfanıza sosyal kanıt ekleyerek, hiçbir şey söylemeden teklifinizi doğrulayabilirsiniz. Bu kadar önemli olmasına rağmen, açılış sayfalarının %76’sından fazlasında sosyal kanıt bulunmuyor. (Kaynak: HubSpot)

Video

Bir resim bin kelimeye bedelse, bir ürün videosu bin satışa bedel olabilir. Bu nedenle, pek iyi gitmeyen bir ürününüz veya açılış sayfanız varsa, bir ürün tanıtım videosu veya bir açıklayıcı video eklemenin zamanı gelmiş olabilir. Öyle ki HubSpot’a göre, bir açılış sayfasına video eklemek dönüşümleri %80 artırabilir. Bir videoda çekici bir sunum yapan kişiyi izlemek, yalnızca aynı bilgileri okumaktan ziyade, satın alma davranışını kesinlikle etkileyebilir ve ziyaretçiyi bir müşteriye dönüştürebilir.

Call To Action

Açılış sayfaları genellikle, ziyaretçilere hangi eylemi gerçekleştireceklerini söyleyen bir metin bağlantısı veya buton olan bir harekete geçirme ifadesi (CTA) içerir. Genellikle tıklanabilir bir buton şeklinde olacaktır. Harekete geçirici mesajlara örnek olarak “daha fazla bilgi edinin”, “şimdi satın alın” veya “buradan kaydolun” verilebilir. Bir açılış sayfasında genellikle tek bir CTA (veya tek bir teklif için birden çok harekete geçirici mesaj) bulunur, çünkü daha fazlasını dahil etmek sayfanın ana hedefine ulaşma şansını azaltacaktır.

Mobil

Hedef kitlenizin büyük bir yüzdesi sitenize bir mobil cihazlardan erişir. Bu nedenle mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelerin artık her zamankinden daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmiş bir sürümü yoksa, kullanıcılar sinirlenecek ve geri dönecektir. Google’ın yakın zamanda yaptığı bir güncelleme, mobil öncelikli indekslemeyi başlattı. Mobil uyumlu sayfalara sahip siteler, arama motoru sonuçlarında daha üstte görünecektir.

A/B Testi

Sezgileriniz her zaman doğru değildir. A/B testi, hangisinin daha iyi bir dönüşüm oranına sahip olduğunu görmek için açılış sayfanızın iki farklı sürümünü denemenizi sağlar. Farklı seçenekleri deneyerek, kullanıcılarınızı ve sitenizle nasıl etkileşim kurmayı tercih ettiklerini gerçekten anlamaya başlayabilirsiniz. A/B testi, güçlü iç görüler içerebilir.

Kaç Tane Açılış Sayfam Olmalı?

Ne kadar açılış sayfası yaratırsanız, işiniz için potansiyel müşteriler oluşturmak için o kadar fazla fırsatınız olur. Daha fazla açılış sayfası, genellikle çeşitli alıcı kişiliklerinize daha iyi hitap eden daha hedefli içerik anlamına gelir ve bu, dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

HubSpot’un son araştırması, bir işletmenin web sitesinde ne kadar çok açılış sayfası varsa, o kadar çok potansiyel müşteri oluşturduğunu ortaya koyuyor. 40’tan fazla açılış sayfasına sahip olan şirketler, 1 ila 5 açılış sayfası olanlara göre genellikle 12 kat daha fazla potansiyel müşteri oluşturuyor. Ayrıca, şirketler açılış sayfası sayılarını 10’dan 15’e çıkardıklarında potansiyel müşterilerinde %55’lik bir artış görünüyor. Bu nedenle, her bir pazarlama ve reklam kampanyası için ayrı açılış sayfaları oluşturmak mantıklıdır.

Açılış Sayfası Sonuçlarını Analiz Etmek

Kampanyanız yayına girdikten ve sayfaya trafik çekildikten sonra, sadece arkanıza yaslanıp rahatlamamanız ve gösterinin tadını çıkarmamanız önemlidir. Açılış sayfalarınızın sonuçlarını sık sık kontrol edin, ancak aşırıya kaçmayın. Büyük ölçüde değişiklik gösterebilen ve size çok fazla kullanılabilir ve eyleme geçirilebilir veri sağlamayan günlük trafik ve dönüşüm yerine belirli bir süre boyunca meydana gelen eğilimlere ve önemli olaylara dikkat etmek istersiniz.

Açılış sayfanızı analiz ederken aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler:

Kendinize şu soruyu sorun: “Teklifim her ay iyi performans göstermeye devam ediyor mu?” Değilse ne değişti?

Açılış sayfalarına sahip çok sayıda farklı teklifiniz varsa, bunları birbirleriyle karşılaştırın ve neden bazılarının diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğine dair bir model bulup bulamayacağınıza bakın.

Son derece iyi performans gösteren bir açılış sayfanız varsa, bu açılış sayfası tarzını diğer bazı açılış sayfalarınızda deneyin ve sonrasında dönüşümlerde bir artış elde edip edemeyeceğinizi görün.

Açılış sayfalarınızda değişiklik yaptığınızda her seferinde bir şeyi değiştirdiğinizden ve bir süre test ettiğinizden emin olun. Bu şekilde, performansı özellikle neyin etkilediğini belirleyebilir ve bunu ayırt edebilirsiniz. Aynı anda birden fazla şeyi değiştirirseniz, hangi değişikliğin veya değişikliklerin açılış sayfasını etkilediğini bilemezsiniz ve bu bilgiyi gelecekteki açılış sayfalarına uygulayamazsınız.

 

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Mobil Pazarlama

Başarılı SMS Pazarlaması için 5 İpucu

SMS pazarlaması, müşterilere metin mesajı olarak gönderilen pazarlama metinleridir. Mobil pazarlama artık çok farklı kanallarla gerçekleştirilebilirken SMS pazarlaması hala bu pazarda önemli bir konuma sahip.

Devamını Oku »