Kolay Okunabilir İçerikler Yazmanız İçin 10 İpucu

Dijital kanallarda içerikler her zaman hak ettiği ilgiyi görmeyebilir. Bazen çok güzel bir video saatler sürdüğü için kullanıcıların ilgisini çekmez, bazen çok kapsamlı yazılmış bir yazı onlarca sayfa olduğu için çok fazla tüketicinin ilgisini çekmeyebilir. Bu yüzden kolay okunabilir özet içerikler yazmak daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlar. Dijital kanallarınızda ve sosyal medyada kolay okunan içerikler paylaşmanız tüketicilerinizin işlerini kolaylaştırır. Ancak kolay okunan içerikler yazmak biraz zahmetlidir. Kolay okunabilir içerik yazmakta zorlanan yazarlar biraz çabayla bu işin tekniklerini öğrenebilir.

Unutmamak gerekir ki iyi bir anlatım sadece kelimelerden oluşmaz. Video ve görselleri de doğru oranda kullanmak önemlidir. Bir yazının kolay okunabilir olması okuyucunun ilgisini kaybetmemesi için video ve görsellerin yazıyla uyumlu ve uygun oranda bulunması önemlidir.

1. Teknik-Mesleki Terimler Kullanmaktan Kaçının

Kolay okunan bir yazıda, teknik terimler ve mesleki ifadelere yer yoktur. Çünkü bu tür kelimelerle üretilen yazılar, o konuda uzman okuyucular için hazırlanmıştır. Örneğin kolay okunan bir sağlık yazısında çok fazla tıp terimi göremezsiniz. 

2. Okuyucuyu İçine Çeken Bir Enerjiyle Yazın

Eğer yeterince güçlü bir enerjiyle yazarsanız, konuyla ilgilenmeyen okuyucular bile o yazıyı okuyacaktır. Örneğin savaşları ve destanları anlatan kitapları düşünün. Bu konular herkesin ilgilendiğini konular değildir. Ancak yeterince iyi bir enerjiyle aktarılırsa herkes tarafından okunacaktır. Ek olarak, Google Trends üzerinden en çok arama yapılan konulara bakabilirsiniz. 2019’un ilk trend istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

3. İnfografikler Kullanın

Infografikler en karmaşık konuların bile anlaşılmasını kolaylaştırır. Kısa yazı açıklamalarını bu infografiklere eklemek çok faydalı olur . Popüler konularda hazırlanan infografikler sosyal medyada diğer bilgi içerikli paylaşımlara göre 3 kat daha fazla paylaşılıyor.

4. Dolaylı Anlatım Kullanmayın

Herhangi bir cümleyi yazarken doğrudan anlatımı tercih edin. Doğrudan anlatımda cümleler okuyucu tarafından daha kolay anlaşılır ve ayrıca doğrudan anlatım için daha az kelimeye ihtiyaç duyulur. Doğrudan ve dolaylı anlatıma birer cümleyle örnek vermek gerekirse;
Doğrudan Anlatım: Okuyucu yorum yazdı.
Dolaylı Anlatım: Yorum, okuyucu tarafından yazıldı.

5. Basit Çizimlerden Faydalanın

Basit çizimler ve konuyla ilgili ikonlar okuyucuların ilgisinin kaybolmasını önler ve yazınıza doğal bir güzellik katabilir. Kullandığınız bu çizimler anlattığınız konuyu pekiştiren ve okurun daha iyi anlamasını sağlayacak yardımcı görseller olabilir veya konuyla ilgili ancak yazınızla doğrudan bir ilgisi bulunmayan okuyucunun ilgisini kaybetmemesi için eklenmiş görseller de olabilir.

Doğru bir görsel sizi uzun paragraflardan kurtaracaktır. Ancak bu noktada abartılı görseller kullanmamak gerekir. Gereken noktalarda emojilerden de faydalanmak işinize oldukça yarayabilir.”

6. Yazılarınızda Video İçeriklere Yer Verin

Google’a göre her gün milyarlarca saat video izleniyor. Çünkü insanlar video izlemeyi seviyor. Ayrıca görüntü ve ses konunun akılda kalma oranını arttırıyor. Yazınızın akılda kalma oranını artırmak ve okuyucuya daha keyifli bir okuma sağlamak için uygun videoları kullanabilirsiniz. Ancak videoların yazınızla ilgili olduğundan ve yazınızı özetleyen bir içerik olmadığına emin olun. Böyle bir durumda video, yazınızdan daha çok ilgi çekebilir ve yazıyı arka planda bırakabilir.

7. Yazılarınızda Referanslar Kullanın

Herkes tarafından bilinen referanslar okuyucu için değerlidir. Bir konunun uzmanının görüşünü yazıda paylaşabilirsiniz. Böylelikle yazınızın akılda kalma oranını artırabilir ve referansların itibarından siz de yararlanabilirsiniz. Ancak yine de yaptığınız alıntılarda mesleki terimleri kullanmamaya dikkat edin.

8. Alt Başlıkları Değerlendirin

Çok uzun yazılarda yazınızı küçük başlıklara bölmeyi deneyin. Bu okuyucunun yazı içerisinde istediği bilgiye kolayca ulaşmasına yardımcı olur ve içeriği kolay okunabilir kılar. Ayrıca alt başlıklar okuyucunun ilk bakışta bir fikir edinmesini de sağlar. 

9. İçerik Yazarlarından Destek Alın

İnternette pek çok blog ve platform var. Yazılarını beğendiğiniz ve konuları ilgi alanınıza giren yazarlarla iletişime geçin ve onlardan destek isteyin. Böylelikle okuyucuların daha aşina olduğu bir üslupla yazılarınızı yazmaya devam edebilir ve daha önceki yazarların yaptığı hataları yapmadan yazılarınıza başlayabilirsiniz. Hatta yazarla ortak ilgi alanlara sahip bir hedef kitleniz varsa yazara bir yazı dizisi hazırlatmak okurlarınızın takip etmesi için daha keyifli olabilir. 

10. Paragraflar Arasında Boşluk Bırakın

Boşluklar okuyucu deneyimini kolaylaştırır. Büyük paragraflarınızı küçük parçalara ayırın ve aralarında boşluk bırakın. Paragraf boşlukları okuyucu için daha rahat ve temiz bir deneyim sunar. Ayrıca uzun paragraflı yazılar okuyucuların yazı hakkındaki ilk izleniminin olumsuz olmasını sağlayabilir. Yazılarınızı konunun gidişatına göre paragraflara bölmek hem daha kolay okunabilir bir yazı çıkarmanızı hem de okuyuculara güzel bir önizlenim yaratmanızı sağlayabilir.

Karmaşık konuları basit şekilde yazmak biraz zorlayıcıdır. Ancak net mesajlarla düşündüğünüzden çok daha fazla okuyucuya erişebilirsiniz. Son olarak, yazınızda vermek istediğiniz mesajı sona saklamayın. İlk paragrafta okuyucunun mesajı alması konuyu daha hızlı anlamasını sağlayacaktır.

Ali İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi. Teknoloji ve dijital reklam alanındaki platformları takip etmeyi ve bu konularda içerik üretmeyi seviyor.

E-Posta

More from our blog

See all posts