İşletmeler Doğal Reklamdan Nasıl Faydalanır?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Doğal reklam son yıllarda ortaya çıkan bir kavram olmasına rağmen popüler oldu.

Pazarlamacılar ve reklamcılar da bu alana zaman ve kaynak ayırmaya başladılar. Bu modelin nasıl etkili olabileceğini ve kendi işinize nasıl adapte edebileceğinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz. Ancak öncelikle doğal reklamı tanımlamakta fayda var.

Doğal reklam web sitelerinde ve sosyal medya kanallarında görünen, alt kısmına insanların yorum yapabildiği bir reklam türüdür. Klasik reklamlar kadar belirgin ve ön planda olmadıkları için reklam algısı yaratmazlar.[/vc_column_text][penci_info_box _text=”” icon_fontawesome=”fa fa-bookmark” _use_line=”true” block_id=”penci_info_box-1549068663741″ _title=”Sosyal medya içeriği, blog veya makale formunda sunulan doğal reklamlar “Sponsorlu İçerik” ifadesiyle de aktarılabilir.”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][penci_text_block block_title_align=”style-title-left”]

Doğal Reklam Verimli midir?

Aslında içerik pazarlaması kavramına çok yakın olan doğal reklam, kullanıcı ve ziyaretçi ilgisini doğal yoldan çekmeyi sağlar. Bu sayede geleneksel reklam yöntemlerine göre daha pozitif geri dönüşler kazanılabilir. Diğer bir yandan günümüzde üretilen reklam sayısı her geçen gün artıyor. Pek çok kullanıcı ve okuyucu platformları kullanırken karşılarına çıkan reklamları görmezden geliyor. Bu açıdan bakıldığında ise doğal reklam sonuçlarının daha verimli olduğu görülecektir.

Doğal Reklam Mobil Platformlar İçin Uygun Mudur?

Doğal reklamlar genellikle yazı formunda kullanılır. Bu yüzden, doğal reklamın masaüstü platformlarda daha verimli olduğu düşünülebilir. Ancak, kullanıcıların mobil platformlarda geçirdiği süreyi göz önüne alırsak bu bakış açısının yanlış olduğunu görebiliriz.

Sosyal medya platformlarından Facebook ve Instagram ise mobil öncelikli bir büyüme stratejisi izliyor. Dolayısıyla doğal reklam uygulamaları mobil platformlarda da masaüstü kadar etkili olabilir. Facebook Kullanıcı Ağı verilerine göre ise 2020’de mobil reklam gelirlerinin önemli bir bölümünü doğal reklamlar oluşturacak.

Doğal Reklamı İşletmeniz İçin Nasıl Kullanabilirsiniz ?

Bu konuyu gündeme almadan önce yapmanız gereken ilk şey öncelikle platformlarınızı dijital için hazır hale getirmek olmalıdır. Daha sonra kullanıcılarınızın zamanlarını nasıl geçirdiklerine, ne okuduklarına ve hangi kanallar üzerinden haberleştiklerine bakmanızda fayda var. Hedef kitlenizin asla kullanmayacağı platformlar için doğal reklam yapmak kaynaklarınızı boşa harcamaktır. Onların hangi tarzda içerikleri paylaşıp hangilerine yorum yaptıklarını bilmek size zaman kazandırır. Doğal reklamlarınızı yaptıktan sonra ise hemen sonuç beklemeyin. Çünkü bu tarz reklamlardan geri dönüş elde etmek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu süreyi içeriklerinizi süslemek için etkileyici görseller üreterek doldurabilirsiniz. Son olarak ise, yaptığınız bütün doğal reklamların sonuçlarını ölçün ve stratejinize yön verin.

Doğal reklamı işletmenizin reklam araçlarından biri olarak kullanmak size zaman ve para tasarrufu sağlayabilir. Özellikle online ve dijital araçları düşündüğümüzde bu başarıyı daha yukarılara çekebilirsiniz. Ancak en önemli avantajlarından biri ise doğrudan reklam mesajlarından sıkılan müşterilerinizi bir parça rahatlatmak olacaktır. [/penci_text_block][/vc_column][/vc_row]

Ali İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencisi. Teknoloji ve dijital reklam alanındaki platformları takip etmeyi ve bu konularda içerik üretmeyi seviyor.

E-Posta

More from our blog

See all posts