Instagram’da Takipçi ve Beğeni Arttırmanın 8 İpucu

Instagram Türkiye’de kullanılan en popüler sosyal ağlardan bir tanesi. Instagram’ı diğer sosyal ağlardan ayıran en büyük özelliği sahip olduğu görsel iletişimi. Kullanıcılar instagram’ı yorulmadan kolayca kullanıyor ve fotoğraflarını hızlıca paylaşabiliyor. Herkes tarafından severek kullanılan instagram markalar açısından da oldukça değerli bir mecra haline geldi.

Her sosyal medya ağında olduğu gibi instagram’da da etkileşim oranı (takipçi, beğeni, yorum ve repost sayısı ) oldukça önemli.

Bu yazıda etkileşim oranınızı arttıracak 8 stratejiden bahsedeceğim.

1 – #Hashtag Kullanın!

Fotoğrafınızın yayılma oranı kullandığınız #hashtag’lerin sayısı ve popülerliği ile doğru orantılı olacaktır. Instagram’daki en popüler hashtag’lerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya’daki en popüler ilk 10 #hashtag

1 #love
2 #instagood
3 #tbt
4 #photooftheday
5 #cute
6 #me
7 #beautiful
8 #happy
9 #follow
10 #followme

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Instagram her fotoğraf için 30 #hashtag kullanımına izin veriyor. Neden hepsini kullanmayalım ki :))[/box]

2 – Filtre Kullanmayın!

Instagramda en yüksek etkilleşim oranına sahip fotoğraflar listesinin başında filtre kullanılmayan fotoğraflar yer alıyor.

3 – Fotoğraflarınızı Kolaj Yapın!

Kolajlı fotoğraflarda takipçilerinize birden fazla içerik sunduğunuz için etkileşim oranı kolajsız fotoğraflarınıza göre daha fazla olacaktır.

#weareebay

A photo posted by emregoksin (@emregoksin) on

4 – Etkileşime geçin!

Diğer kullanıcıların fotoğraflarına yorum yapmak, beğenmek ya da paylaşmak organik olarak yeni kullanıcı kazanmanın en iyi örneklerinden birkaçı.

5 – Soru Sorun!

Fotoğraflarınızı paylaşırken takipçilerinize soru sormak etkileşim oranınızı yükseltmenin en mükemmel yolu.

6 – İzinizi Bırakın!

Fotoğraflarınızı paylaşırken bulunduğunuz lokasyonda kendinizi mutlaka etiketleyin. Ayrıca lokasyona bağlı hashtag’ler de eklemeniz oldukça önemli.

snowboard

7 – Fotoğraflarınızda Bulunan Kişileri Etiketleyin

Fotoğrafta bulunan kişileri etiketlediğinizde paylaşımlarınız onların profilinde de gözükecektir.

8 – En Güçlü Silahınız İçerik

İçerik her alandaki önemini koruduğu gibi sosyal medyada da önemini koruyor. İçerik pazarlamasının en önemli kanallarından biri olan sosyal medya için üreteceğiniz içerikler ince elenip sık dokunmalı. Paylaşacağınız fotoğraflar & içerikler ne kadar fark yaratırsa instagram hesabınızda okadar etkin olacaktır.

 

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts