Instagram Sponsorlu Reklam Nedir, Avantajları Nelerdir?

Pazarlamanın yeni bir boyutu olan dijital pazarlamada mobil reklamların payı her geçen gün büyüyüp gelişmekte ve yeni bir hal almaktadır. Mobil reklamlarda zirveyi koruyan sosyal medya reklamlarının büyük bir kısmını oluşturan Facebook ve Instagram, sponsorlu reklamlarla bu işi sürdürmekte ve 1 milyar kişi kadar çok büyük bir kitleye ulaşmaktadır.

Sponsorlu Reklam Nedir?

Mobil reklamcılıkta Instagram özelinde en çok karşımıza çıkan kavramlardan biri olan sponsorlu reklamlar, Instagram’da ve Facebook’ta gösterilen görüntülü reklamlardır. Sponsorlu reklamlar, Facebook Reklam Yöneticisi kullanılarak hem Facebook’ta hem de Instagram’da reklam verilebilir ve görseliniz veya videonuz hedef kitlenize gösterilirken reklam olduğu belirtilir.

Instagram Sponsorlu Reklamların Avantajları Nelerdir?

Instagram sponsorlu reklamlar ile detaylı hedef kitle seçimi yapılabilir ve reklamınızı görmesini istediğiniz kişileri yaş, cinsiyet, demografik özellikler açısından sınıflandırılabilir. Özel bir hedef kitlenin karşısına çıkarak dönüşüm oranları artırılabilir.

Ayrıca Instagram sponsorlu reklamlarında, hedef kitlenize ait bir e-mail veya telefon numarası datası elinizde mevcutsa sadece onlara yönelik bir reklam çıkabilme şansına da sahip olabilirsiniz.

 

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]İşletmeler için CRM ile müşteri verilerini kayıt altında tutmak reklamlarınızın dönüşüm oranlarını artırmak için çok önemlidir. Potansiyel müşterilerinizden oluşan bir hedef kitleye reklam göstermek yaşa, cinsiyete, demografiye göre çıkılan reklamlardan daha verimlidir.[/penci_blockquote]

Instagram sponsorlu reklamlar ile A/B testleri yaparak daha etkili reklamlar verilebilir ve reklam kampanyaları daha yüksek dönüşüm elde edecek şekilde geliştirilebilir. Aynı zamanda Facebook Reklam Yöneticisi’nin sunduğu özelliklerle beraber A/B testlerini çok daha gelişmiş analizlerle ve kolay anlaşılabilir grafiklerle yorumlayabilir ve daha başarılı reklam kampanyaları yürütebilirsiniz.

Farklı reklam modelleriyle reklamlarınızı çeşitlendirebilir, farklı şekillerde hedef kitlenizin karşısına çıkıp reklamlarınızı daha başarılı hale getirebilirsiniz.

Reklamlarınızın gösterim sıklığını ayarlayarak hedef kitlenizi sınıflandırıp hedef kitlenizin bazı kesimlerinin karşısına daha sık, bazılarına daha seyrek çıkarak reklam kampanyalarınızın verimini artırabilirsiniz.

Instagram reklamlarının bir diğer özelliği ise reklamınızı gören kullanıcıları bir link ile bir iniş sayfasına (landing page) yönlendirebilir ve reklam kampanyanızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Instagram sponsorlu reklamlar, sadece bir sosyal medya hesabının reklamını yapmanızı değil; bir ürünün, bir blog yazısının veya bir websitesinin reklamını da yapmanıza da imkan sağlar.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

Diğer yazılarımıza göz at!

Tüm Yazılara Git