Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Yazı İçeriği

Instagram günümüzde dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından biri haline gelmiş durumda. Bu büyüklüğü, günde 500 milyonu aşan aktif hesap kullanıcısı ve  400 milyondan fazla da İnstagram hikaye kullanıcı sayıları ile ölçülebilir. 2012 yılının başında 15 milyon kullanıcılı bir şirket olaran Instagramın gününüzde bu rakamlara ulaşması da geldiği yeri gösteriyor aslında. Hal böyle olunca markalar, firmalar bu denli önemli ve büyük bir etkileşim merkezinde reklam vererek belli kazanımlar ve dönüşüm elde etmek istiyorlar.

Peki ne gibi reklamlar? Ne gibi modeller? Reklamları kategorize edecek olursak;

Fotoğraf Reklamlar:

Kare veya yatay formatta kullanılabilen modeldir. Bu tarz reklamlarda basit ve sade bir şekilde istenilen mesajı vermek önemlidir.

Video Reklamlar:

Yatay veya kare formatta 60 saniyeye kadar kullanabileceğiniz bir model. Giderek artan içerikleri hızlı geçme ve tüketme alışkanları reklam verenleri video içerikleri daha fazla kullanmaya yöneltiyor. Bu bağlamda video ile verilen mesajın da ilk bir kaç saniyede görünmesi ve anlaşılması farkındalık ve hatırlanabilirlik açısından önemli.

Carousel Reklamlar:

Birden fazla görselin veya videonun kaydırılarak görüntülenmesini sağlayan reklam modelidir. Bu modelde birden fazla video veya görselin birlikte kullanılması ile öne çıkarılmak istenen ürün veya mesaj daha kuvvetli verilebiliyor.

Koleksiyon Reklamlar:

Video ve fotoğraf görsellerin bir arada kullanıldığı, görünüm itibari ile ızgara-parmaklık model denen bir reklam türü. Kullanıcılar bu formatta bir yandan video izlerken bir yandan videoda kullanılan ürünleri veya marka hakkındaki ürünleri postun aşağısında fotoğraf olarak görebiliyor.

Instagram Story Reklamları:

Intagram’da hikaye alanında tam ekran içerik fotoğraf veya video formatlarında yayınlanabilen reklamlardır. Reklamverenler önceden bu formatı kullandıklarında hikayede tek bir fotoğraf veya video reklam kullanabiliyordu. Ancak yeni gelen iyileştirmeler ile birden fazla görselin veya videonun art arda kullanılabildiği Instagram Stories formatı da artık reklam vermek için kullanılabilir durumda.

Şu an için bu modellerin kullanılıyor olduğunu bilsek de içerikler ve formatlar; kullanıcı alışkanlıkları ve beklentileri doğrultusunda artık çok hızlı değişiyor. Önümüzdeki aylarda kreatif anlamda muhtemelen daha farklı modeller göreceğiz. Bu muhtemelen kelimesinin dayanağı da aslında çok önemli bir istatistikten geliyor.

Kullanıcıların %60’ı yeni ürünleri keşfettiği mecranın Instagram olduğunu söylüyor!

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital İstatistikler

Dijital Annelerin İnternet Davranışları

Dijital anneler, interneti nasıl kullanacağını bilen ve baştan aşağı trend takipçisi yeni nesil anneler. Bu anneler, internete hakimiyetleriyle tüm ailenin çoğu ihtiyacını internetten karşılamalarının yanı

Devamını Oku »