Inbound Marketing Nedir, Neden Önemlidir?

Yazı İçeriği

Inbound marketing, içerik pazarlaması, bloglar, SEO, sosyal medya vb. pazarlama araçlarından faydalanarak marka bilinirliği yaratmak ve yeni kurulmuş markalara ilgi çekmek için son dönemlerde yıldızı oldukça parlayan bir pazarlama stratejisidir diyebiliriz.

Eski pazarlama stratejileri, pazarlama uzmanlarının müşterileri bulması stratejisine dayanırken Inbound marketing müşterilerin ilgisini çekerek onların gelmesini sağlar.

Inbound Marketing Neden Önemlidir?

Bilgi yaratımının hızlandığı bir dönemde yaşıyoruz. IBM’in açıklamalarına göre, her gün tüm dünyada 2.5 kentilyon byte bilgi/veri üretiliyor. Bu verilerin %90’ı son 2 yılda üretildi. Bu da günden güne internetin hayatımızda aldığı yerin arttığı ve markalar için Inbound pazarlamanın önem kazandığı anlamına geliyor.

Günümüzde alıcılar 7/24, anında istedikleri ürünler hakkında ürün açıklamalarına, fiyat bilgisine, ürünle ilgili kullanıcı yorumlarına ve sunulan diğer hizmetlere birkaç tıklama ile ulaşabiliyor. Sosyal medya da kullanıcılara kullandıkları ürünlerle ilgili deneyimlerini istedikleri zaman, istedikleri yerde paylaşmak ve karşılaştırma yapmak için uygun bir ortam sağlıyor.

Inbound marketing, tüketicilere ihtiyaçları olan anda istedikleri cevapları verdiği için günümüzde çok güçlü bir pazarlama stratejisi. Bu strateji, günden güne güven ve itibar sağlama konusunda pazarlama araçları içerisinde daha da öne çıkmakta.

Inbound Marketing Araçları Nelerdir?

Inbound marketing, ayrı kategorilere bölünemez. Çünkü her bir aracın kendi gücü ayrı ayrı faydalı. SEO organik aramalarla ziyaretçi çeker. Ancak içerik olmazsa SEO işlemez. Sosyal medya olmadan içerikler ilgili insanlara ulaşamaz. Bu nedenle başarılı bir Inbound marketing kampanyası için aşağıdaki araçların hepsinin en etkili şekilde kullanılması önem arz eder;

İçerik Pazarlaması & Bloglar

İçerik pazarlaması, geçmişten günümüze en bilinen Inbound marketing aracıdır diyebiliriz. Bloglar, trafiği arttırmada oldukça güçlü bir role sahiptir ve SEO taktikleri iyi içerikler olmadan hiçbir işe yaramaz.

Sosyal Medya

Sosyal medya, günümüzde yetişkin insanların %67’si tarafından bilgi paylaşımı için kullanılmaktadır. Dolayısıyla markaların da bu platformlarda (Instagram, Facebook, Twitter vb.) bilinirliklerini arttırmak üzere yer alması kaçınılmazdır.

Organizasyonlar & Webinarlar

Inbound marketing stratejisini bir sonraki aşamaya taşımak isteyen firmalar için online seminer olarak adlandırabileceğimiz webinarlar ve düzenleyecekleri organizasyonlar oldukça etkili olmaktadır.

SEO

SEO (Search Engine Optimization) etkili bir Inbound marketing için en önemli unsurların başında gelir. Etkili keyword analizleri, iyi yapılandırılmış site tasarımları ve tüm diğer SEO araçları firmaların aramalarda en üstlerde çıkmasını sağladığı için oldukça önemlidir.

Yukarıdakilerin dışında videolar, haber bültenleri, basın açıklamaları da Inbound marketing için kullanılabilecek diğer araçlardır.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama

Yerel SEO (Local SEO) Nedir?

Google’da arama motoru sırasında, aranan terimlerin kriterlerinin belirtilmesi ve aramanın hangi doğrultuda yapılabileceği seçenek olarak ayarlanabilmektedir. Google’da detaylıca bir aramada birçok kriter belirlenerek aramalar yapılabilmektedir.

Devamını Oku »
Dijital Pazarlama Araçları

Chatbot Uygulamalarının 6 Faydası

İnsanların gerçekleştirdiği görevler artık makinalar tarafından gerçekleştiriliyor. Gelişen teknoloji sayesinde, birçok fabrika Endüstri 4.0 ile otomasyon ağırlık bir sistem benimsiyor. Pazarlama dünyası da bu değişimlerden

Devamını Oku »