Yazı İçeriği

Google Data Studio hedeflerinize uygun, özelleştirilmiş raporlar ya da dashboard çalışmalarını oluşturmanıza imkan sağlamaktadır. Data Studio’nun hazır olarak sunduğu bağlayıcılar (connector) ile kolay ve hızlı bir şekilde farklı platformlardan datalarınızı toplayarak görselleştirebilirsiniz.

Bu yazımda websitesi trafiği ile öne çıkan bazı metrikleri bir Data Studio raporu üzerinde nasıl gösteririz onun adımlarına bakacağız. Data Studio’nun Google Analytics ile hazır bağlayıcısı olmasından dolayı web sitesi trafik verilerimizi otomatik olarak toplayabileceğiz.

Çalışmamız tamamlandığında hazırladığımız rapor aşağıdaki görseldeki gibi görünüyor olacak.

Peki bu raporu oluşturmak için atmamız gereken adımlar neler? Hadi başlayalım.

Data Studio Programına Giriş Yapın ve Boş Bir Rapor Açın

Öncelikle datastudio.google.com adresini ziyaret edin. Google Analytics hesabınızın bağlı olduğu e-mail adresi ile programa giriş yapın.

Data Studio Kullanıcı Girişi Ekranı

Üyeliğinize girişinizi tamamladıktan sonra Data Studio anasayfasına yönlendirileceksiniz. Anasayfa yeni rapor yaratabileceğiniz, önceden hazırladığınız raporlara ulaşabileceğiniz ya da data kaynaklarınızı yönetebileceğiniz bir merkezdir. Çalışmamıza başlamak için Data Studio anasayfası üzerinden boş bir sayfa oluşturarak başlayalım.

Data Studio Ana Sayfa

Ben genellikle boş bir sayfa üzerinden ilerleyerek kendi tasarımları oluşturmayı tercih ediyorum ama alternatif olarak Data Studio’nun sunduğu hazır rapor temaları var. Bu temaları da kullanarak raporlarınızı oluşturabilirsiniz.

Data Kaynağını Eklemek

Data kaynağını eklemek için “Yeni veri kaynağı oluştur” butonuna tıklayın.

Yeni veri kaynağı oluştur

Bu butona tıklayınca bağlayıcıların listesinin olduğu bir ekrana yönleneceksiniz. Bağlayıcılar arasından Google Analytics bağlayıcısını seçeceğiz.

Bağlayıcı (Connector) Listesi

Google Analytics bağlayıcısını seçtikten sonra Data Studio bu bağlayıcının datasının kullanmak için yetki isteyecek. Yönledirilen sayfada “yetkilendir” butonuna tıklayıp ardından çıkan pop-up üzerinden “izin ver” seçeneğini işaretleyerek Google Analytics bağlayıcısını raporumuza ekleyeceğiz.

Yetkilendirme Ekranı

Yetkilendirme aşamasını tamamladıktan sonra sıra web sitesi trafiklerini göstereceğimiz Google Analytics hesabını seçmek olacaktır.

Google Analytics Mülk (Property) ve Görünüm (View) Seçim Ekranı
Bağlayıcının Data Sağladığı Boyut (Dimension) ve Metrikler (Metrics)

İlgili Google Analytics hesabı altındaki mülk ve görünümü seçmeyi tamamladıktan sonra “Bağlan” butonuna basın. Bağlayıcı içerisinden veri alabileceğiniz tüm alanlar listelenecektir. Bu aşamada bu bağlayıcı ile toplayabileceğiniz veri tipleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. “Rapora Ekle” butonuna basarak bağlayıcının başarı ile kurulumunu tamamlamış olacağız.

Grafik Oluşturmaya Başlayın

Veri kaynağımızı eklediğimize göre daha eğlenceli olan bölüme geldik. Bu aşamada raporumuza grafik, resim, metin, filtre ekleyebilir. raporumuzun stili ile oynayarak tasarımlar yaratabiliriz.

Zaman Serisi Grafiği

İlk olarak raporumuza zaman serisi grafiği ekleyeceğiz. Bu grafiği web sitesi trafiğimizin zaman içerisindeki değişimini göstermek için kullanacağız.

Öncelikle “Grafik Ekle” alanına tıklayarak açılan pop-up içerisinden Zaman Serisi grafiğini seçeceğiz.

Grafik Ekle

Grafiği seçtikten sonra grafik, rapor içerisine hemen eklenecektir. Grafiği ekledikten sonra sağ kısımdan grafikte gösterilecek veriler ve stil düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Veri alanında bağlayıcınızın doğru seçildiğini kontrol ederek düzenlemeye başlayabilirsiniz. Ardından kullandığımız grafik zaman grafiği olduğu için tarih aralığınızın boyutu (dimension) yıl, ay ya da gün kırılımından seçim yapmalısınız. Metrik olarak ise oturum trendini göstereceğimiz için oturum metriğini seçiyoruz. Yaptığınız tüm değişiklikler anlık olarak grafiğinize yansıyacaktır.

Zaman Serisi Grafiği Görünüm

Puan Kartı

Puan kartı, raporunuzda veriyi direk olarak rakamsal bir şekilde göstermenize olanak sağlar. Biz de zaman serisi grafiğinin yanına websitesi oturum, kullanıcı ve hemen çıkma oranı verilerini puan kartı olarak ekleyip raporumuzu oluşturmaya devam edelim.

Yine “Grafik Ekle” bölümünden puan kartını seçin. Sağ kısımda bu grafik tipi için de veri ve stil düzenleme alanı var. Bu bölümden düzenlemeler yaparak devam edeceğiz.

Puan Kartı Görünüm

Bağlayıcı ve tarih alanı bir önceki grafikte kullandığımızın aynısı olacak şekilde otomatik olarak gelecek. Tek yapmanız gereken veri alanında metrik seçmek olacaktır. Metriği seçmenizin ardından görselde görüldüğü gibi metriğin adı ve rakamsal değeri raporunuza yansıyacaktır.

Bu bölümde oturum, kullanıcı ve hemen çıkma oranı için 3 ayrı puan kartı oluşturuyoruz.

Tablo Eklemek

Tablolar, verilerimizi liste halinde sunmamıza yarayan bir görselleştirme aracıdır. Biz de raporumuza en çok trafik alan sayfaların listesini eklemek için tablo kullanacağız.

“Grafik Ekle” alanından Tablo’yu seçiyoruz. Mevcut bağlayıcı olan Google Analytics otomatik olarak seçili gelecektir. Boyut (Dimension) bölümünde Sayfa (Landing Page), metrik alanında ise Oturum (Sessions) ve Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) seçeceğiz. Bu şekilde sayfa listesi ve aldıkları ziyaret rakamlarını listeyebiliriz.

Tablo Grafiği Görünüm

Listemizdeki verileri büyükten küçüğe sıralamak için ise sağ bölümünden Sırala alanından Azalan şeklinde işaretlememiz yeterli olacaktır.

Pasta Grafiği

Son olarak websitesi trafiğimizin hangi kaynaklardan geldiğini görüntülemek için raporumuza pasta grafiği ekleyelim. Daha önceki adımlarda yaptığımız gibi “Grafik Ekle” alanından pasta grafiği seçiyoruz. Sağ kısımda bulunan Veri alanından Boyut (Dimension) olarak Kaynak (Default Channel Grouping), metrik olarak ise Oturum (Sessions) seçerek grafiğimizi tamamlayabiliriz.

Pasta Grafiği Görünüm

Tarih Aralığı Filtresi

Mevcut yapımızda eklediğimiz grafikler son 28 gün datasını göstermektedir. Google Analytics bağlayıcısının otomatik ayar seti bu şekildedir. Bu tarih aralığı dışında bir tarih aralığı için raporunuzdaki metrikleri görüntülemek için Tarih aralığı filtresi ekleyeceğiz. Bu şekilde raporu incelerken daha geniş ya da dar bir tarih aralığı seçerek verilerinizi görüntüleyebileceksiniz.

Tarih Filtresi Görünüm

Text Eklemek

Rapora eklediğiniz grafiklerin üzerine başlık olarak ya da notlar eklemek için text özelliğini kullanarak raporunuza metinler ekleyebilirsiniz.

Üst menu içerisinde bulunan Text görseline tıkladığınızda raporunuzun içerisine text alanı eklenecektir. Bu alana istediğiniz içeriği girebilir. Font, renk gibi stil düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Text Alanı Eklemek

Stil Düzenlemesi Yapmak

Şimdiye kadar raporumuza takip etmek istediğimiz verilerin grafiklerini ekledik. İstediğimize uygun grafiklerimiz var ama raporumuzun görselliği bu durumda pek güzel değil. Data Studio çok kolay adımlar ile raporunuzun stilinizi düzenlemenize olanak sağlıyor.

Genel Sayfa Stili Düzenlemeleri

Herhangi bir grafik, puan kartı gibi görselleştirme elementi seçmeden sayfanın arka planını, temasını değiştirebileceğimiz stil düzenleme alanıdır. Sağ kısımda bulunan bar üzerinden “Düzen” ve “Tema” başlıkları altında bu düzenlemeleri yapmak mümkün olmaktadır.

Genel Sayfa Stil Düzenleme Ekranı

Sağ kısımdaki stil düzenleme alanında rapor üzerindeki çalışma alanınızın boyutlarını, arka plan renk düzenlemesini, birincil, ikincil öncelikli renklendirme seçeneklerini ve metin fontlarını kontrol edebilirsiniz.

Element Bazlı Olarak Stil Düzenlemesi

Data Studio içerisinde bulunan her elementin (grafik, puan kartı gibi) kendi içerisinde stilinin düzenleneceği bir alan bulunmaktadır. Bu alandan seçim yapmazsanız otomatik olarak genel ayarlar bölümünde hazırladığınız seçimler gelecektir.

Program içerisindeki tüm elementler için font, renk düzenlemesi, arka plan düzenlemesi gibi özelleştirmeler yapılabilir. Her elementin kendi görselliği doğrultusunda değişen stil düzenleme seçenekleri vardır. Örneği bir pasta grafik içerisinde açıklamaların (legend) pozisyonunu özelleştirebileceğiniz gibi bir tabloda ise satır ve sütunların düzenlemesini yapabilirsiniz.

Element Bazlı Stil Düzenleme Ekranı

Stil alanında yaptığınız her düzenleme anlık olarak görselinize yansıyacaktır. Bu aşamada yaratmak istediğiniz tasarıma göre oynamalar yaparak raporunuzu tamamlayabilirsiniz.

Raporumuz Hazır

Stil düzenlemelerinin de nasıl yapacağını anladıktan sonra standart grafikler ile hazırladığımız grafikler üzerinde renklendirme, fontları düzenleme ve yerleşimlerine karar verme gibi düzenlemeler yapıyorum. Dilerseniz hazırladığınız marka ile ilgili logo ekleyebilir ve kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak stil düzenlemeleri öncesi ve sonrası raporumuzun görüntüsü aşağıdaki gibi oldu.

Stil Düzenlemeleri Öncesi Raporumuz
Stil Düzenlemeleri Sonrası Raporumuz

Raporumuzun stil düzenlemelerini de tamamladıktan sonra raporumuz artık hazır. Hazırladığınız raporu Data Studio üzerinden pdf olarak indirebilir ya da raporun linkini ilgili kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Youtube Reklamları

YouTube Reklamları Neden Önemli?

Günde 1 milyardan daha fazla görüntülenmeye sahip olan YouTube arama motoru olsaydı dünyanın 2. en büyük arama motoru olurdu. Bu da aslında arama motoru olan

Devamını Oku »
Dijital İstatistikler

2019’un İlk Trend İstatistikleri

Google Trends, Google Aramalar’da aratılan anahtar kelimelerin arama hacimlerini ve istatistiklerini görebildiğimiz bir Google aracıdır. 2019’un ilk saatleri geride kalmışken Google Türkiye’de ilk yapılan aramaların

Devamını Oku »