İçerik Pazarlaması 101

Acaba bir günde kaç adet reklam görüyoruz ve hangisi aklımızda kalıyor? Online ya da offline olsun alışılagelmiş pazarlama yöntemleri artık bir farkındalık yaratıyor mu?
Televizyonda reklam gördüğümüzde kumandayı elimize almak, banner gördüğümüzde sağ üst köşesindeki çarpıya basmak artık vazgeçilmezimiz.

Kullanıcıların reklamları umursamadığı bir dünyada onların nasıl dikkatini çekebiliriz? Sıradan pazarlama stratejileri yerine farklı stratejiler izleyerek başarabilmemiz mümkün. İşte bu konuda içerik pazarlaması imdadımıza yetişiyor.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]İyi içerik her zaman pazarlama stratejinizin çekirdeğini oluşturur![/box]

İçerik Pazarlaması Ne Yapar?

İçerik pazarlaması, kullanıcıları ürün ya da hizmete doğrudan yönlendirmektense onları bilgilendirmeyi tercih eder. Hedef kitleyi doğru şekilde bilinçlendirerek onların markaya karşı olan bağlılıklarını güçlendirir.

İçerik pazarlamasını daha iyi anlamak adına offline dünyadan örnek vermek gerekirse diş fırçası reklamlarından bahsedebiliriz. diş fırcasiSenelerdir izlediğimiz bu reklamlarda mükemmel diş fırçasının yeteneklerini dinledik. O ürünü aldığımız takdirde ne kadar hijyenik bir ağıza kavuşacağımızı düşledik. Fakat izlediğimiz diğer reklamlardan farklı olarak ürünün fiyatını hiç görmedik. Direkt olarak ürünün satışını yapmaktansa ürün hakkında bilgi vererek bilinçli bir kullanıcı yaratmayı hedefleyen markalar hala ayakta ve her geçen gün büyümeye devam ediyorlar.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]İçerik Pazarlamasının Formülü belirlenen hedef kitleye doğru zamanda, doğru yerde, doğru mecra üzerinden, doğru içeriği sunmaktan geçer.[/box]

İçerik Neden Önemli?

Bir ürün ya da hizmeti satın almayı düşündüğümüzde o an ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey içerik oluyor. Doğru içeriğe ulaşmak için hemen Google’da bir arama yapıyoruz.

googling

Blog ve kullanıcı yorumlarını okuyor ilgili video içeriklerini izliyoruz.

bilgisayar ve kız

O konu hakkında deneyimi olan bir arkadaşımız var ise onun verdiği bilgiler bizim için önemli oluyor.

dedikodu

Birden fazla kanaldan ulaştığımız içerikleri yorumlayıp ürün hakkında bir karar vermeye çalışıyoruz. Ulaştığımız içerikler ne kadar mantıklı ve güvenilir oluyorsa satın alma sürecimiz de okadar hızlı ilerliyor.

Doğru İçerikler Kaleyi İçten Fethedin

Marka olarak hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu içeriği sağlayabilirseniz rakiprlerinizin birkaç adım ötesinde yarışa başlamış olursunuz. Hizmetiniz ya da ürünleriniz hakkında bilinçli bir kullanıcı yaratmak için nekadar çabalarsanız o kullanıcıların sizden ayrılması okadar zor olur. Doğru içerik stratejisiyle sağlam adımlar atarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Hediyemiz Var!

Emre Gökşin'in Dijital Pazarlama Temelleri kitabının ilk 4 bölümünü ücretsiz indirin!

More from our blog

See all posts