HotJar (Site Isı Haritası) Nedir?

Yazı İçeriği

Ziyaretçilerin internet sitenizle olan etkileşimi, istediğiniz dönüşümleri elde etmenize yardımcı olabilir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin gerçek müşterilere dönüşmesi, tüm işletmelerin en önemli amaçları arasında yer alır. Ancak bunun için ziyaretçilerin sitenizde nasıl vakit geçirdiğini ve hangi bölümlere tıkladığını bilmek gerekir. HotJar (site ısı haritası) size bu konuda yardımcı olabilir.

HotJar Ne İşe Yarar?

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse HotJar, dijital pazarlama ekibimize sitenizle ilgili detaylı bilgi veren bir araçtır. Böylece en verimli site tasarımı için doğru değişiklikler yapılabilir. Peki bu nasıl olur?

1. Isı haritaları

Isı haritaları, ziyaretçilerin sitenizde hangi bölümlere daha çok tıkladığını gösterir. Böylelikle kullanıcıların tıklama desenlerini anlamak ve uygun değişiklikleri yapmak mümkün olur.

2. Kullanıcı davranışları kaydetme

Bu araç sayesinde kullanıcıların site üzerindeki hareketlerini kaydetmek mümkün. Kullanıcıların davranışları incelenerek özellikle fiyat teklifi sayfasından elde edilen verilen tekliflerin yeniden yapılandırılması için kullanılabilir.

3. Dönüşüm hunileri

Dönüşüm hunileri, sitenizde kaç ziyaretçinin istenilen davranışı gerçekleştirdiğini anlamaya yardımcı olur. Bu özellik sayesinde dijital reklam stratejisi de yeniden değerlendirilebilir.

4. Anketler

Anketler kullanıcı deneyimini ölçmenin en ideal yöntemidir. Araçta yer alan anket formu sayesinde ziyaretçilere ve kullanıcılara istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Soruların cevaplarını kullanarak şikayetleri ele alabilir ve bu alanlarda iyileştirmeler yapabilirsiniz.

5. Geri bildirim anketleri

Geri bildirim anketleri, sitenizde bir ikon şeklinde aktif olarak yer alacak. Kullanıcılar bu ikona tıklayarak sitenizde bulunan özelliklerle ilgili geri bildirim sağlayabilir. Bu geri bildirimler, kullanıcı ara yüzü tasarımın geliştirilmesi için önemli rol oynar.

6. Form analizi

Sitenizde yer alan formların tamamlanma oranlarını ve ziyaretçilerin hangi bilgileri girmediğini form analizi sayesinde takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken araç içerisinde yer alan form analizi özelliğini etkinleştirerek takip etmek istediğiniz forma bağlamak. Eksik olan bilgileri tespit ederek ziyaretçileri bu bilgileri girmeleri için teşvik edecek yeni yöntemler geliştirebilirsiniz.

HotJar Kimlere Uygun?

Aslında bu araç, internet sitesini optimize ederek hedeflediği dönüşüm oranlarını elde etmek isteyen herkese uygun. Ancak diğer dijital pazarlama araçları gibi bu aracında dijital pazarlama uzmanları tarafından kullanılması başarı oranını arttırmaya yardımcı olur. Dijital pazarlama ekibinde bulunan pazarlamacılar, ürün yöneticileri ve ara yüz tasarımcıları bu aracın sunduğu özelliklerden faydalanabilir.

HotJar’dan Elde Edilen Veriler Nasıl Kullanılır?

Veriler sadece yorumlanıp doğru bir şekilde kullanıldığı zaman anlam ifade eder. Bu durum araç içerisinde sunulan ısı haritaları ve diğer özelliklerde de geçerli. Örneğin geri bildirim anketleri, kullanıcıların ara yüz tasarımında yaşadığı sorunları anlamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra anketler, kullanıcı deneyimini bir adım ileriye taşımak için kullanılabilir. Isı haritaları ve kullanıcıların site üzerinde davranışlarının kaydedilmesiyle, satış planları ve fiyat teklifleri güncellenerek daha çekici hale getirilebilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama Araçları

HotJar (Site Isı Haritası) Nedir?

Ziyaretçilerin internet sitenizle olan etkileşimi, istediğiniz dönüşümleri elde etmenize yardımcı olabilir. Sitenizi ziyaret eden kişilerin gerçek müşterilere dönüşmesi, tüm işletmelerin en önemli amaçları arasında yer

Devamını Oku »