Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir ?

Yazı İçeriği

Günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan terimlerden biri de AMP. Neden bu kadar sıklıkla kullanılıyor, önemi nedir biraz bakalım. AMP yani Accelerated Mobil Pages, Türkçe karşılığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, 2016 yılında Google tarafından mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesi için yapılmış bir girişimdir.

Mobil trafiğin günden güne arttığını göz önünde bulunduran Google, artık mobil ile uyumlu sayfaların üst sırada gösterileceğini açıklamıştı. Artık hızlı açılan mobil sayfalar ön sıralarda bulunuyor. Google tabii ki bunu kendi inisiyatifinde değil, kullanıcı istatistiklerine göre yapıyor.

Kullanıcıların yüzde 50’si bir sayfanın açılışını 5 saniyeden fazla beklemiyor. Yavaş çalışan bir websitesi, her ne kadar kullanıcıya en uygun websitesi de olsa ziyaretçi kaybettirir. Bu yüzden sitenizin her zaman hızlı çalışması hem SEO açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından önemlidir.

AMP’nin Avantajları Nelerdir ?

AMP ile geliştirilen web sitesi sayfalarının ana yararlarından birinin, sayfaların mobil cihazlara yıldırım gibi yüklenmesi – bu amaçla oluşturulmuş olması şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, AMP’yi benimseyen işletmeler, mobilde hemen çıkma oranlarını düşürmeye ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilir.

AMP’nin henüz bağımsız bir sıralama faktörü olmadığı kastedilse de, mobil kullanım kolaylığı ve sayfa yükleme hızı süreleri iyi bilinen sıralama faktörleridir. AMP, sayfa yükleme sürelerini ve mobil kullanım kolaylığı büyük ölçüde artırdığından, AMP ile geliştirilen bir web sitesinin daha yavaş ve yanıt vermeyen sitelere oranla daha yüksek sıralarda yer aldığı gözlemlenebilir. Ayrıca sitenin AMP destekleyip desteklemediği de Google’da küçük şekilde belirtilir.

Kolay Kurulum

AMP için avantajlarından bahsederken bunu atlamamak gerek. Eğer basit bir blog sitesi işletiyorsanız ve hiçbir teknik bilginiz yoksa da AMP’den yararlanabilirsiniz. Birçok wordpress sitesi de hızlandırılmış mobil sayfaları kullanıyor. Bunun için AMP uyumlu wordpress temalarına ve eklentilerine bakabilirsiniz.

AMP, çeşitli reklam ağlarını, formatları ve teknolojileri desteklemeyi amaçlar. Amaç, içeriğin iyi görünmesine ve izleyicinin dikkatini çekmesine izin verirken hızlı olan reklamlar sunmaktır. Bu, reklam verenlerin etkilerini artırmalarına ve reklam harcamalarındaki yatırım getirisini artırmalarına yardımcı olur.

Ayrıca AMP LinkedIn, Twitter, WordPress gibi büyük şirketler ve BBC News Corp, Sankei gibi yayıncılar tarafından da destekleniyor. AMP hem kullanıcı deneyimini artırmayı amaçlarken hem de işletmelerin kazançlarını artırmayı sağlar. Siz de hızlandırılmış mobil sayfaları kullanarak sitenizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı