Frequency Capping (Gösterim Sıklığı) Nedir?

Frequency Capping, ya da Türkçe adıyla Gösterim Sıklığı, temel anlamda bir reklamın bir internet kullanıcısına ne kadar sıklıkta gösterileceğini ifade eder. Tabii ki bu terim de bu temel anlamdan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Gösterim Sıklığı Ne İşe Yarar?

Hedef kitlenizin davranışına ya da ihtiyacına göre vermek istediğiniz marka mesajının frekansını belirleyebilirsiniz. Sunduğunuz ürün ya da servisi kullanmış, sizi bilen kullanıcılara daha az reklam gösterirken yeni kullanıcı kazanmak için markanızın ismini hiç duymamış kullanıcılara daha sık reklam gösterimi sağlayabilirsiniz.

Gösterim Sıklığı Örnekleri

Dijital kampanyalarınızda gösterim sıklığının önemini anlatmak için birkaç örnek vermek daha verimli olacaktır.

  • Yayınladığınız video reklamın tamamını izlemeyen kullanıcıları tekrardan hedefleyerek reklamın hepsinin izlemelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde video reklamınızı 1 kere izleyen kişileri artık hedeflemeyebilirsiniz.
  • Görüntülü reklamlarda banner’ınızı tıkladıktan sonra alışveriş yapan kullanıcılara artık reklam gösterimi gerçekleştirmeyebilirsiniz.
  • Reklamınız biraz daha yerele hitap ediyorsa kullanıcı o lokasyona yaklaştıkça gösterim sıklığını artırıp daha etkili bir dönüşüm elde edebilirsiniz.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Gösterim sıklığı arttıkça dönüşüm oranı artar yanılgısı yanlıştır. Bir reklam kullanıcının karşısına günde onlarca kez çıkarsa kullanıcının gözünde marka algısı negatif yönde oluşabilir ve bu da dönüşüm oranının düşmesine sebep olur. Bu yüzden gösterim sıklığını ayarlarken dikkatli davranmak önemli olacaktır.[/penci_blockquote]

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts