Ana Sayfa / Dijital Pazarlama Terimleri / Frequency Capping (Gösterim Sıklığı) Nedir?

Frequency Capping (Gösterim Sıklığı) Nedir?

Frequency Capping, ya da Türkçe adıyla Gösterim Sıklığı, temel anlamda bir reklamın bir internet kullanıcısına ne kadar sıklıkta gösterileceğini ifade eder. Tabii ki bu terim de bu temel anlamdan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Gösterim Sıklığı Ne İşe Yarar?

Hedef kitlenizin davranışına ya da ihtiyacına göre vermek istediğiniz marka mesajının frekansını belirleyebilirsiniz. Sunduğunuz ürün ya da servisi kullanmış, sizi bilen kullanıcılara daha az reklam gösterirken yeni kullanıcı kazanmak için markanızın ismini hiç duymamış kullanıcılara daha sık reklam gösterimi sağlayabilirsiniz.

Gösterim Sıklığı Örnekleri

Dijital kampanyalarınızda gösterim sıklığının önemini anlatmak için birkaç örnek vermek daha verimli olacaktır.

  • Yayınladığınız video reklamın tamamını izlemeyen kullanıcıları tekrardan hedefleyerek reklamın hepsinin izlemelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde video reklamınızı 1 kere izleyen kişileri artık hedeflemeyebilirsiniz.
  • Görüntülü reklamlarda banner’ınızı tıkladıktan sonra alışveriş yapan kullanıcılara artık reklam gösterimi gerçekleştirmeyebilirsiniz.
  • Reklamınız biraz daha yerele hitap ediyorsa kullanıcı o lokasyona yaklaştıkça gösterim sıklığını artırıp daha etkili bir dönüşüm elde edebilirsiniz.

Gösterim sıklığı arttıkça dönüşüm oranı artar yanılgısı yanlıştır. Bir reklam kullanıcının karşısına günde onlarca kez çıkarsa kullanıcının gözünde marka algısı negatif yönde oluşabilir ve bu da dönüşüm oranının düşmesine sebep olur. Bu yüzden gösterim sıklığını ayarlarken dikkatli davranmak önemli olacaktır.

Yazar Hakkında - Uğur Kızmaz

Uğur, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi. Okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven ve çeşitli sitelerde içerik editörlüğü yapmış, Dijitalfakülte.com'da içerik üretmeye devam ediyor.

Mutlaka Göz Atın ;)

Call To Action Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Call to action terimini Türkçe’ye harekete yönelik çağrı olarak çevirebiliriz. Aslında gündelik hayatta hepimizin karşısına …