Frequency Capping (Gösterim Sıklığı) Nedir?

Yazı İçeriği

Frequency Capping, ya da Türkçe adıyla Gösterim Sıklığı, temel anlamda bir reklamın bir internet kullanıcısına ne kadar sıklıkta gösterileceğini ifade eder. Tabii ki bu terim de bu temel anlamdan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Gösterim Sıklığı Ne İşe Yarar?

Hedef kitlenizin davranışına ya da ihtiyacına göre vermek istediğiniz marka mesajının frekansını belirleyebilirsiniz. Sunduğunuz ürün ya da servisi kullanmış, sizi bilen kullanıcılara daha az reklam gösterirken yeni kullanıcı kazanmak için markanızın ismini hiç duymamış kullanıcılara daha sık reklam gösterimi sağlayabilirsiniz.

Gösterim Sıklığı Örnekleri

Dijital kampanyalarınızda gösterim sıklığının önemini anlatmak için birkaç örnek vermek daha verimli olacaktır.

  • Yayınladığınız video reklamın tamamını izlemeyen kullanıcıları tekrardan hedefleyerek reklamın hepsinin izlemelerini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde video reklamınızı 1 kere izleyen kişileri artık hedeflemeyebilirsiniz.
 
  • Görüntülü reklamlarda banner’ınızı tıkladıktan sonra alışveriş yapan kullanıcılara artık reklam gösterimi gerçekleştirmeyebilirsiniz.
 
  • Reklamınız biraz daha yerele hitap ediyorsa kullanıcı o lokasyona yaklaştıkça gösterim sıklığını artırıp daha etkili bir dönüşüm elde edebilirsiniz.

Gösterim sıklığı arttıkça dönüşüm oranı artar yanılgısı yanlıştır. Bir reklam kullanıcının karşısına günde onlarca kez çıkarsa kullanıcının gözünde marka algısı negatif yönde oluşabilir ve bu da dönüşüm oranının düşmesine sebep olur. Bu yüzden gösterim sıklığını ayarlarken dikkatli davranmak önemli olacaktır.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama 101

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama; pazarlama araçları arasında en çok tercih edilen, günümüzde diğer pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha avantajlı bir online pazarlama yöntemidir. Ürünlerinizi tanıtabilir, hizmetlerinizden daha

Devamını Oku »
Dijital Pazarlama Terimleri

Nofollow Link ve Dofollow Link Nedir?

Bir websitesinin en önemli SEO kriterlerinin biri de Backlink’lerdir. Ancak bazen yazılarımızda backlink vermek istemediğimiz ama link vermemiz gereken durumlar olabiliyor. Bu yüzden burada Nofollow

Devamını Oku »