GoPro’nun İçerik Pazarlaması Stratejisi

Spor alanında yüksek kaliteli video kaydı yapan ve giyilebilir kamera olarak kendini konumlandıran GoPro diğer markalara örnek olacak şekilde içerik pazarlaması işini oldukça ciddiye alıyor. Ürünü itibariyle görsel içeriklere odaklana GoPro WallStreetDaily‘e göre 2011 yılında sadece $64.375 pazarlama bütçesiyle $24.6 Milyon gelir, 2013 yılında sadece $157.771 pazarlama bütçesiyle $60.6 Milyon gelir elde etti.

 

GoPro’nun İçerik Pazarlaması Stratejisi

GoPro, pazarlama stratejisini markanın ve kullanıcıların yarattığı içerikler üzerine kurguluyor. Ürününe odaklanmak yerine kamerasından çıkan muhteşem içeriklere odaklanıyor. Kullanıcıların yarattığı içeriklerin öneminin farkında olan GoPro onları en iyi şekilde değerlendirebilmek için kendi markası altında bir video platformu oluşturmuş.  

Satın alma noktasında birçok marka kullanıcısı ile ilişkisini koparıyor. Fakat bu nokta GoPro için hikayenin başladığı yer oluyor.  “Be Hero” sloganı ile yolcuğuna devam eden GoPro, kamerası ile kullanıcılarını birer kahramana çeviriyor. Onları yararttığı içeriklerle tutkularını paylaşıyor, markaya karşı olan bağlılıklarını arttırıyor.

GoPro’nun Sosyal Medya Kullanımı

Sattığı her ürün ile içerik ekosistemini büyüten GoPro yaratılan içerikleri sosyal medya hesaplarında en iyi şekilde kullanıyor.  GoPro sosyal medya hesaplarını incelediğimizde görsel içeriğin gücünü bir kez daha görebiliyoruz. Takipçi sayılarının yanında etklileşim oranları da (yorum, beğeni) oldukça yüksek. Özellikle kadın kullanıcılara önem veren GoPro kadınlarnı paylaşım oranını arttırmak için #GoProGirl hashtag’i ile kadın kullanıcıların ürettikleri içeriği bir araya getiriyor.

 

GoPro’nun sosyal medya ekibi kullanıcılarının kendi hesaplarından paylaştığı içerikleri resmi GoPro hesaplarından paylaşıp daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

GoPro kuşkusuz yeryüzünde en aktif kullanıcı kitlesine sahip olan marka.

Dijital Pazarlama Temelleri kitabı yazarı olan Emre Gökşin kariyerine üniversite yıllarında Turkcell'e web danışmanlığı hizmeti vererek başladı. 2012 yılında GittiGidiyor | eBay Türkiye'de Dijital Pazarlama Departmanında görev almaya başladı. 2016 yılında geçtiği puhutv'de Pazarlama Müdürü olarak Şahsiyet, Fi ve puhutv özel içeriklerinin dijital pazarlama stratejisini yönetti. Kariyerine Hyperconnect'te Senior Marketing Manager olarak devam etmekte. Ayrıca Türkiye'nin önemli şirketlerine dijital pazarlama alanında danışmanlık vermektedir.

E-Posta

More from our blog

See all posts