Google Tag Manager (GTM) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Online varlıklar için pek çok farklı ürün Google tarafından kullanıma sunuluyor. Dijital dünyanın en temel ihtiyaçlarına yanıt veren ürünlerin neredeyse tamamı, ücretsiz şekilde kullanılabiliyor. 

Google’ın en sevilen ürünlerinden biri olan Google Tag Manager (GTM), online işletmeler açısından vazgeçilmez durumunda. Websitenizin ve online varlıklarınızın yönetimini ciddi şekilde kolaylaştıran Google Tag Manager sayesinde teknik bilginiz olmasa bile entegrasyonlarınızı gerçekleştirebilir, değiştirebilir ya da silebilirsiniz.

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, websitenize entegre ettiğiniz bir kod parçasıdır. Üçüncü parti olarak adlandırılan ve ürün olarak kullanıma sunulan raporlama, analiz ile diğer yönetim araçlarını sitenize eklemenizi kolaylaştırır.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]HTML ve Javascript eklentiler, Google Tag Manager aracılığı ile basit bir arayüz üzerinden siteye eklenebilir. Ancak her üçüncü parti araç, Google Tag Manager üzerinden sitenize eklenemeyebilir.[/penci_blockquote]

Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

Sitenize entegre ettiğiniz temel bir kod parçası sayesinde entegrasyon işlemlerinizi Google Tag Manager arayüzü üzerinden tamamlayabilirsiniz. Sistem üç farklı bileşenden oluşur.

Etiketler

Sitenize entegre etmek istediğiniz araca ait kısa kod parçalarıdır. Bu kodlar genellikle Javascript dili ile yazılır ve çoğu zaman kodu kopyalayarak ilgili alana yapıştırmanız, aracın çalışması için yeterlidir.

Tetikleyiciler

Entegre ettiğiniz kod parçasının hangi sayfalarda ve ne koşullarda çalıştırılacağını tetikleyiciler belirler. Bazı araçları yalnızca belirli sayfalarda çalıştırmak isteyebilir, ya da ziyaretçi bir aksiyon aldığında çalışacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Değişkenler

Bazı etiketler, kullanıcı ile ilgili çeşitli bilgileri üçüncü parti araçlara iletmek için kullanılır. Örneğin Google Analytics üzerinden tamamlanan sipariş tutarını görebilmeniz için, sepet tutarı değişkenini Google Analytics etiketi içerisine tanımlamanız gereklidir.

 

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts