Google Tag Manager Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dijital dünyada en sık yaşanan sorunlardan biri de, teknik ekiplerdeki iş yoğunluğu nedeniyle uzayan entegrasyon süreçleri. Bazı temel uygulamalar ve dijital varlıklar için vazgeçilmez hale gelen eklentilerin kullanılmaya başlanmamasının gecikmesi, işletmelerde ciddi gelir kayıplarına neden olabilir.

Analiz ve raporlama gibi temel ihtiyaçlara yanıt veren ürünleri ile tanıdığımız Google, tam da bu soruna çözüm sunması amacıyla geliştirdiği Google Tag Manager ile dijital varlıkların vazgeçilmezi haline geldi. Peki Google Tag Manager kurulumu nasıl yapılır? Entegrasyon süreçlerinde hangi adımlar izlenmelidir? Yazımızda yanıt aradığınız temel soruların cevabını bulabilirsiniz.

Google Tag Manager Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google’ın kullanıma sunduğu diğer tüm araçlarda da olduğu gibi, Google Tag Manager kullanabilmeniz için geçerli bir e-posta adresine ihtiyacınız var. Bu linkten eriştiğiniz panel sayesinde yeni container’lar yaratabilir ve entegrasyonlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Adım 1: Temel Bilgiler:

Giriş yaptıktan sonra birkaç basit bilgiyi panele girmeniz isteniyor olacak. Bu bilgilerden ilki, container kodun hangi websitesi için hazırlandığı. Google Analytics’te de olduğu gibi birçok farklı hesabı tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz. İkinci bilgi ise, işletmenin hangi ülkede faaliyet gösterdiği.

Adım 2: Container Tanımlama

Container kodun entegre edileceği ortam ile ilgili bilgileri bu aşamada tanımlamanız gerekli. Öncelikle container koda bir isim vermeniz ve sonrasında entegrasyon yapılacak ortamı seçmeniz yeterli olacak.

Adım 3: Container Kod Entegrasyonu

Bilgileri tam ve hatasız şekilde doldurduğunuzda, sistem otomatik şekilde container kodunu oluşturur.
Kodların gösterildiği alanın hemen üstünde nereye entegre edilmesi gerektiği görülebilir. Website
entegrasyonu seçtiğimiz bu örnekte, üst kısımda yer alan kodun <head></head> tagleri arasına, alt
kısımda yer alan kodun ise <body></body> tagleri arasına eklenmesi gerekir.

Adım 4: Kodun Canlıya Alınması

Kod entegrasyonu adımında tüm işlemlerin doğru yapılarak kodun canlıya alınması, Tag Manager’ı
kullanmaya başlamanız için yeterlidir. Container kodun doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini Google Tag
Manager panelinden de kontrol edebilirsiniz.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts