Google Search Console Nedir?

Yazı İçeriği

Google internette web site sahiplerine, sitelerinin aldığı dönüşümleri ve performansları izleyebilecekleri pek çok farklı araç sunmaktadır. Google Search Console da Google Analytics ile beraber bu araçların en yaygın kullanılanlarından biridir. SEO çalışmalarında ve websitenin arama analizlerinde sıklıkla kullanılır. Başka bir taraftan incelediğimizde ise, kullanıcıların Google aramalarında web sitenizin hangi şekilde değerlendirdiğini de kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Google Search Console’u Neden Kullanmalısınız?

Web sitenizin Google arama motoru tarafından hangi sayfada listelendiğini görmek, arama sonuçlarındaki var olan durumunu ve Google’ın önerilen ayarları uygulayıp daha iyi sonuçlar elde edebilmek için eski adıyla Google Webmaster yeni adıyla Google Search Console aracını kullanmanız gerekmektedir.

Google’ın, sitenizdeki içeriklerinize erişebildiğinden emin olmalısınız.

Girmiş olduğunuz yeni içerikleri taranması için gönderip ve Google arama motorundaki sonuçlarında görünmesini istemediğiniz içerikleri de kaldırmalısınız.

Web sitenizdeki görselleri çekici arama motoru sonuçları sunan içerikleri oluşturun ve izleyin.

Web sitenizin tüm bakımlarını, aramadaki performansını en az düzeyde etkileyebilecek şekilde yapmalısınız.

Sitenizin temiz kalabilmesi için kötü amaçlı yazılımları ya da spam sorunlarını izleyerek çözümleyin.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google tarafından geliştirilen Google Search Console, web sitenizi optimize etmek isteyen kullanıcılar için birçok fayda sunuyor. Söz ettiğimiz bu faydaları da maddeler halinde sıralayalım:

  • Üzerine yorumlamalar yapabildiğimiz veriler Google’ın tarafından sağlandığı zaman veriler eksiksiz olmasa da doğruluğu kesindir. Bundan dolayı sunulan verilerin üzerinden sitenizin birden fazla eksikliğinin giderilmesine de rehber olmaktadır.
  • Google Search Console web sitenizin sahipliğini doğrulamanızı sağlamaktadır.
  • Google’a ait olan botlar web sitenizi ziyaret edip etmediğini veya ediyorsa da hangi verim aralığında ettiğini gözlemlemenizi sağlamaktadır.
  • Google Search Console üzerinden robots.txt dosyasını oluşturabilir ve Google tarafından arama motorlarındaki sonuçlarına dahil edilmesini istemediğiniz sayfaları da ortaya koyabilirsiniz.
  • Google’a ait olan arama motoru botları tarafından web sitenizi tarama sürecinde bazı aksaklıklar yaşatan sayfalarınızı belirlemenizi ve bu bağlamda iyileştirme yapmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Arama motoru sonuçlarında hangi aram kelimelerinde listelendiğinizi de görmenizi sağlamaktadır.
  • Google Search Console aracılığı ile web sitenizin tamamının veya bir kısmi bölümünün belirlediğiniz ülkelere yönelik olduğunu belirtebilirsiniz.
  • Web siteniz ile ilgili yaşadığınız tüm güvenlik sorunlarını Google Search Console sizlere bildirir. Bildirim sonucu da güvenlik sorunlarına dair yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmenize yardımcı olur.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Remarketing

Remarketing ( Yeniden Pazarlama ) Yuva Yıkar!

İnternette izlenmek hepimizin hassas olduğu bir konu. Bu nedenle elimizden geldiğince kişisel bilgilerimiz dahil hiçbir şey paylaşmamaya özen gösteriyoruz. Ama bazen hiçbir bilgi paylaşmasak da

Devamını Oku »