Google RankBrain Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazı İçeriği

SEO alanında profesyonel adımlarla ilerlemek istiyorsanız, RankBrain hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önem teşkil ediyor. Çünkü Google, kısa süre önce RankBrain’in Google’ın 200’den fazla sıralama sinyali arasında üçüncü en önemli sıralama sinyali olduğunu duyurdu. Ve her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Biz de bu yazımızda sizlere Google’ın RankBrain isimli makine öğrenim sisteminden bahsedeceğiz. Öncelikle RankBrain’in ne olduğundan ve nasıl çalıştığından bahsedelim.

Rankbrain Nedir? Nasıl Çalışır?

RankBrain, bilinmeyen ve benzersiz sorguları işlemek ve bunları halihazırda mevcut aramalarla ilişkilendirerek kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sağlamak için kullanılan bir makine öğrenimi sistemidir.

Algoritma Nisan 2015’te yayına girmiş olsa da ilk olarak Google’da kıdemli araştırma bilimcisi Greg Corrado tarafından Ekim 2015’te verdiği bir röportajda kamuoyuna açıklandı. Greg Corrado o sırada RankBrain’i şöyle tarif etti:

“RankBrain, bilgisayarın anlayabileceği vektör adı verilen matematiksel varlıklara büyük miktarda yazı dili yerleştirmek için yapay zeka kullanıyor. RankBrain, aşina olmadığı bir kelime veya kelime öbeği görürse, makine hangi kelimelerin veya ifadelerin benzer bir anlama ve filtreye sahip olabileceği konusunda bir tahmin yapabilir. Sonuç buna göre, daha önce hiç görülmemiş arama sorgularını işlemede daha etkili hale getiriyor.”

Esasen, RankBrain, daha önce Google’da hiç kullanılmamış bir arama sorgusu girdiklerinde, arama yapanların amacını tahmin etmek için arama verileri bilgisini kullanır. RankBrain’in yapay zeka benzeri becerileri, bazen yeni sorgulara takılan geleneksel algoritmalardan farklı olarak, yeni problemleri ustalıkla çözmesine izin verir.

Rankbrain’den Hangi Sorgular Etkilenir?

2015’te RankBrain piyasaya sürüldüğünde, tüm Google aramalarının yalnızca %15’inde kullanıldı. Ancak 2016’da RankBrain şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar gösterdiğini açıkladığında Google’ın makine öğrenimi sistemine olan güveni artmaya başladı. Yine de RankBrain, çoğunlukla Google için net olmayan sorgularda uzmanlaşarak tüm sorguları işlemez. Steven Levy’nin açıkça belirttiği gibi, “RankBrain muhtemelen her sorguya değil, birçok sorguya dahil oluyor.”

RankBrain’in tüm sorguları işlemeye dahil edilmemesinin ardındaki mantık oldukça basittir. Google bir sorgunun anlamından emin olduğunda, RankBrain’in hiçbir faydası yoktur. Yalnızca Google belirli bir sorgunun ne hakkında olduğunu anlayamadığında oyuna girer.

Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Nedir?

RankBrain’in bir yapay zeka değil de makine öğrenimi olduğundan bahsetmiştik. RankBrain’i daha iyi anlayabilmeniz için makine öğrenimi ve yapay zekanın ne olduğu hakkında bir fikrinizin olması da önemlidir. Bu ikisinin karıştırılmasının asıl sebebi yakından iç içe olmaları ve bu nedenle çoğu zaman yanlış yorumlanmalarıdır.

Özetle, Yapay Zeka, görsel algılama, konuşma tanıma, karar verme ve diller arası çeviri gibi normalde insan zekası gerektiren görevleri yerine getirebilen çok daha geniş bir makine kavramıdır.

Makine Öğrenimi söz konusu olduğunda, açıkça programlanmadan kendi başına öğrenebilen bir Yapay Zeka uygulamasıdır. RankBrain’in yaptığı tam olarak budur, otomatik olarak öğrenir ve geçmiş deneyimlerine göre gelişir.

Rankbrain, Hummingbird’ün Bir Parçası Mı?

Hummingbird, belirli görevlerden sorumlu birçok farklı parçadan oluşan genel Google arama algoritmasıdır. RankBrain, benzersiz sorguları işlemekten sorumlu olan Hummingbird altında da çalışır, fakat büyük bir algoritmanın yapacağı gibi tüm aramaları işlemez.

Rankbrain Bir Sıralama Sinyali Mi?

Greg Corrado bir röportajından RankBrain’den şu şekilde bahsetti: RankBrain, bir Google arama sayfasında hangi sonuçların görüneceğini ve hangi sırada olduklarını belirleyen bir algoritmaya giren “yüzlerce” sinyalden biridir. Başladığı birkaç ayda RankBrain, bir arama sorgusunun sonucuna katkıda bulunan üçüncü önemli sinyal oldu.”

Az önce okuduğunuza göre, RankBrain gerçekten bir sıralama sinyalidir. Bununla birlikte, bu ifade hala büyük ölçüde bir sıralama sinyali olarak kabul ettiğiniz şeye bağlıdır. Daha geleneksel bir anlamda, sıralama sinyalleri, sıralama yapılırken arama motoru algoritmalarının dikkate aldığı belirli web sitesi özellikleridir (sayfanızdaki anahtar kelimeler, geri bağlantı sayısı vb.). Dolayısıyla, bu taraftan sıralama sinyallerine bakarsak, RankBrain kesinlikle bir sıralama sinyali değildir. Bu bir web sitesi özelliği değildir ve RankBrain puanı yoktur (en azından bunu kimse bilmiyor). Birçok uzmana göre RankBrain, sıralama sinyalinden çok bir anahtar kelime işleme mekanizmasıdır.

Ancak, sıralama sürecine katılan algoritmanın bir parçası olarak bir sıralama sinyalini göz önünde bulundurarak başka bir açıdan bakarsak, RankBrain’e kesinlikle bir sıralama sinyalidir.

Rankbrain SEO’yu Nasıl Değiştirdi?

Artık RankBrain, arama yapanları mümkün olan en alakalı sonuçlara bağlamayı hedeflediğine göre, arama amacı bir öncelik haline geldi. Bu nedenle, RankBrain yalnızca gereksinimlerini gerçekten karşılayan sayfaları tercih eder. Temel olarak, günümüzün verimli içerik optimizasyonu, arama amacını anlamadan ve amaca özel anahtar kelime araştırması gerçekleştirmeden imkansızdır.

SEO’yu yapma şeklimizi değiştiren bir diğer şey, içerik optimizasyonu odağının anahtar kelimelerden konulara kaydırılmasıdır. Sanırım, tek anahtar kelime-bir sayfa konseptinin gerçekten ölmüş olması SEO’ların çoğunu şaşırtmadı. Bu, RankBrain çağında çabalamanız gereken tek şey kapsamlılık olduğu anlamına gelir. Farklı anahtar kelime varyasyonlarını kapsayacak çok sayıda sayfa oluşturarak yüksek sıralamalar elde etmenin hiçbir yolu yoktur.

Rankbrain İçin Optimize Edebilir Misiniz?

Google’ın Gary Illyes’i bize, doğal olarak yazarak RankBrain için optimize edebileceğimizi söylüyor:

“RankBrain için optimizasyon yapmak aslında çok kolay ve muhtemelen 15 yıldır söylediğimiz bir şey -ve tavsiye şu ki- doğal dilde yazmak. İnsan gibi görünen içerikler yazmaya çalışın. Bir makine gibi yazmaya çalışırsanız, RankBrain’in kafası karışacak ve muhtemelen sizi geriye itecektir. Ancak bir içerik siteniz varsa, makalelerinizden bazılarını veya yazdıklarınızı okumaya çalışın ve insanlara bunun kulağa doğal gelip gelmediğini sorun. Konuşmaya uygun geliyorsa, günlük yaşamınızda kullanacağımız doğal bir dil gibi geliyorsa, o zaman elbette, RankBrain için optimize edilmişsinizdir. Aksi takdirde, optimize edilmemişsinizdir”

Bununla birlikte, her zaman iyi içerik yazıyorsanız, muhtemelen başka ne yapabileceğinizi soruyorsunuzdur? Size bu “avantajı” ne verebilir? Bu “sıralama sinyalini” nasıl optimize edebilirsiniz?

Bu sorunun cevabı bir cevap değil, başka bir soru: Neden denemek istersiniz?

RankBrain, bazı benzersiz kullanım durumları için faydalı olabilir. Bununla birlikte, çoğu site için, Google’ın bilmediği (yani hiç kimsenin kullanmadığı) bir sorguyu sıralamaya çalışmak için harcayacağınız zaman ve enerji başka şeyler için çok daha iyi harcanacaktır. Çünkü sadece çok az kişinin kullandığı bir sorgu için optimize etmeye çalışmıyorsunuz, aynı zamanda sürekli olarak değişiyor. RankBrain sonuçları, daha iyi sonuçlarla değiştirmek ve geri getirmek için tasarlanmıştır. Bu yüzden optimize etmek, her zaman hareketli bir hedefi vurmaya çalışmak gibidir.

Google’ın sürekli değişen algoritmaları hakkında kesin olarak bildiğimiz şey, asla uzun süre aynı kalmadıklarıdır. Dahası, RankBrain sürekli öğreniyor ve değişiyor, bu yüzden yapılacak tek doğru şey, içeriğinizi insanlara hedeflemek, içeriğinizi arama amacına uygun tutmak ve aynı zamanda güncel hale getirmek.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Dijital Pazarlama 101

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama; pazarlama araçları arasında en çok tercih edilen, günümüzde diğer pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha avantajlı bir online pazarlama yöntemidir. Ürünlerinizi tanıtabilir, hizmetlerinizden daha

Devamını Oku »
Dijital Pazarlama 101

Remarketing 101

Nedir bu remarketing? Detaylarda boğulmadan önce gelin bir hayal kuralım isterseniz 🙂 Emekliliğinizden sonra Alaçatı’da bir sokak arasında hediyelik eşya üzerine satış yaptığınız hayallerinizdeki dükkanı açtınız.

Devamını Oku »