Google Data Studio Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sahip olduğumuz dijital kanallar ya da yaptığımız reklam iletişimleri gibi birçok kanaldan veri topluyoruz. Elimizde bulunan bu veriler hepimiz için çok değerli. Peki bu verileri raporlamak ve anlamlandırmak için neler yapıyoruz? Tam bu noktada, hem kullanım kolaylığı hem de ücretsiz olması nedeniyle Google Data Studio işlerimizi kolaylaştırmak için hazır. Bu yazıda Google Data Studio platformundan, raporlama ve görselleştirme ihtiyaçları için sunduğu seçenekler ve avantajlardan bahsedeceğim.

data studio 2

 

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio isminden de anlaşılacağı gibi Google tarafından sunulan rapor hazırlama ve görselleştirme platformudur. Google 2016 yılında beta olarak yayına başlattığı bu ürünü, Eylül 2018 itibariyle beta versiyonundan çıkartarak tüm kullanıcılara açmıştır. Platform içerisinde bulunan özellikler de her geçen gün geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir.

Günümüzde analistlerin, pazarlamacıların ya da iş sahiplerinin en önemli sorunlarından biri olan verilerin bir platformda toplanarak okunabilir ve anlaşabilir hale getirilmesine çözüm olarak doğan bir platformdur.

Google, Data Studio platformunu ücretsiz olarak servis etmektedir. En basit tanımı ile Data Studio, farklı kaynaklarda bulunan verilerin tek bir platform altında analiz edilmesi ve raporlanmasını sağlamaktadır.

 

 

Kullanıcı Dostu ve Özelleştirilebilir Raporlar Tasarlayın

Google Data Studio platformuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Google hesabınız ile giriş yaparak hızlı bir şekilde raporlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Platforma girdiğiniz zaman dilerseniz Google tarafından oluşturulan rapor galerinden bir format seçebilir ya da isterseniz kendi rapor tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

Aşağıda örnek olarak Data Studio üzerinden hazırlanmış Google Analytics raporu bulunmaktadır. Bu çalışma ile bir Data Studio raporunun nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Farklı Data Kaynaklarını Birleştirin!

Data Studio, Google Marketing Platformu’nun bir ürünüdür. Google Analytics, Google Ads, Google Display, YouTube, Google Sheets ve Big Query gibi Google platformları ile otomatik entegrasyon avantajı sunar. Google ürünleri dışında Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarından, diğer reklam platformları ya da analytics (ölçümleme) araçlarından da veri almak mümkün olmaktadır. Toplamda 500’den fazla veri kaynağı ile entegrasyon seçeneği bulunmaktadır.

Data kaynakları ile olan bağlantıları (entegrasyonları) sayesinde anlık veri takibi sağlayacak raporlama tabloları (dashboard) yapabileceğiniz gibi dönemsel raporlar hazırlayabilir ya da sunumlarınızı Data Studio’nun görselleştirme avantajlarını kullanarak hazırlayabilirsiniz. Böylece analiz çıktılarından içgörüler keşfederek, iş süreçlerinizi geliştirebilir, şirketinize değer katabilirsiniz.

Veriler, her geçen gün yaşantımızda daha önemli bir yer alıyor. Şirketlerde veri odaklı kararlar vermeye, iş süreçlerinde bu sonuçları kullanmaya başlıyor.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Özellikle dijital kanalların en güçlü yanlarından biri olan veriyi iyi kullanan, analiz eden ve iş süreçlerine entegre eden kurumlar, girişimler önümüzdeki dönemde fark yaratıyor olacak. Hadi hemen siz de raporlarınızı oluşturmaya başlayın.[/penci_blockquote]

2010 yılından itibaren dijital pazarlama ve CRM projeleri yöneten Ayşegül Eroğlu, şu anda Arçelik dijital deneyim ekibinde Data Analyst olarak çalışmalarını sürdürüyor.

E-Posta

More from our blog

See all posts