Google Analytics Nedir? Neden Kullanılması Gerekir?

Google Analytics, internet sitenizle ilgili bilmek istediğiniz tüm ölçümleri size sunacak çok fonksiyonlu bir yardımcı olarak düşünülebilir. Analytics tarafından sunulan bilgileri doğru bir şekilde yorumlarsanız, sitenizin birçok özelliğini kısa sürede geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu analiz aracı tamamen ücretsiz. Yani sitenizle ilgili detaylı raporlara ücretsiz bir şekilde ulaşabilir ve kaynaklarınızı diğer alanlara yönlendirebilirsiniz.

Neden Google Analytics Kullanmalısınız?

İster e-ticaret sitesine sahip olun isterseniz de kendinize ait bir siteye sahip olun, eğer arka planda neler olup bittiğini bilmezseniz sorunları ele alamazsınız. Google Analytics size reklamların yatırım getirisinden sosyal medyada gösterdiğiniz performansı takip etmeye kadar birçok alanda bilgi sunar. Peki bu bilgileri kullanarak neler yapabilirsiniz?

  • Doğru Performans Ölçümü

Sitenizin performansını ölçmeden herhangi bir iyileştirme yapmanız mümkün değil. Platform içerisinde gerçek zamanlı raporlar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcı sayısı, sayfa gösterimi, sayfada kalma süresi gibi teknik detaylara da erişebilirsiniz. Tüm bunlar, sitenizde olan performans sorunlarını görmek ve harekete geçmek için gerekli.

  • Diğer Araçlarla Hızlı Entegrasyon

Google Analytics, diğer ölçüm araçlarıyla hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilir. Bu araçlar arasında AdWords, AdSense ve hatta Google Play bile var. Diğer araçlarla entegre etmek, elde ettiğiniz raporların daha kapsamlı olmasına yardımcı olur.

  • Ziyaretçilerinizi Daha İyi Tanıma Fırsatı

Ziyaretçilerinizin sitenizden neden bu kadar hızlı ayrıldığını mı merak ediyorsunuz? Google Analytics size bu sorunun cevabını verebilir. Elde edeceğiniz rapor sayesinde yüksek sekme oranına (bounce rate) sahip sayfalarınızı derinlemesine inceleyebilirsiniz. Böylece sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi sayfayı hemen terk ettiğini görebilirsiniz.

  • En Uygun Tanıtım Stratejisini Geliştirme

Analitik tarafından sağlanan raporda kullanıcıların sitenizi nasıl bulduğunu görebilirsiniz. Böylelikle eğer sosyal medya veya referans değerleriniz düşükse, tanıtım çalışmalarınızda bu alana odaklanabilirsiniz. Ya da eğer organik aramalarda sorun yaşıyorsanız SEO çalışmalarıyla sitenizi istediğiniz performansa kavuşturabilirsiniz.

  • Ziyaretçilerin Tercih Ettiği Cihazları Belirleyin

Mobil cihaz kullanımı her geçen gün artıyor. Bu nedenle birçok işletme, mobil dostu internet sitelerine daha da fazla odaklanıyor. Eğer siz de o işletmelerden biri olmak istiyorsanız işe ilk olarak ziyaretçilerinizin tercih ettiği cihazları belirlemekle başlamalısınız. Google Analytics size bu konuda yardımcı olabilir. Hangi mobil cihazların en sık kullanıldığını belirlerseniz, internet sitenizde bu cihazlara yönelik optimizasyon gerçekleştirebilirsiniz.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Hediyemiz Var!

Emre Gökşin'in Dijital Pazarlama Temelleri kitabının ilk 4 bölümünü ücretsiz indirin!

More from our blog

See all posts