Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Anahtar kelime planlayıcı, dijital pazarlama çalışmalarınıza hız ve etkinlik kazandırmanıza yardımcı olur. Doğru seçilen anahtar kelimeler, doğru müşterilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Fakat bunun için doğru araçlara sahip olmalısınız. Google Ads Kelime Planlayıcı da tam olarak bu ihtiyaçlarınızı ele alacak şekilde tasarlandı. Planlayıcıya Google Ads hesabından ücretsiz bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?

Planlayıcı kullanarak pazarlama stratejinizi tasarlarken izleyebileceğiniz birkaç adım var. Doğru bir dijital strateji için hangi yöntemleri izleyebileceğinize kısaca bakalım.

Hedefe Göre Anahtar Kelime Belirleme

İlk olarak elinizde bulunan ürün ve hizmetlerle ilgili arama yaparak işe başlayabilirsiniz. Bu arama sırasında sizin hedeflediğiniz ürün ve hizmetlerle ilgili kelime gruplarını elde edebilirsiniz. Böylelikle sizi en doğru yansıtan anahtar kelimeleri seçerek bu kelimelere göre hedefleme yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Eğer daha önce karar verdiğiniz anahtar kelime seçenekleri varsa bunları girerek ortalama aylık arama hacmi gibi bilgileri elde edebilirsiniz. Farklı anahtar kelimelerin istatistiklerini karşılaştırarak planlamanıza buna uygun olarak yapabilirsiniz. Özellikle rekabet yüksek olduğu kelimelerin dikkatli bir şekilde izlenmesi, pazarlama stratejisinin etkinliğini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Fikirlerinizi Gruplayın

Planlayıcı sayesinde hem anahtar kelime fikirlerinizi hem reklam grubu fikirlerinizi gruplayabilirsiniz. Bu gruplama sırasında her reklam grubu altında hedeflediğiniz anahtar kelimeleri, ortalama aylık arama sayısını, rekabeti ve önerilen teklif detaylarını görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlama

Kelime seçimi ve kelime hacmi araştırmasından sonra ise tek yapmanız gereken en uygun planı oluşturmak. Hesabınız üzerinden planları oluşturabilirsiniz. Daha sonra bütçenize göre teklif belirleyebilir ve kampanyanızı etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlaması Ne Gibi Faydalar Sunar?

Bu aracın en büyük faydası, mevcut ürün ve hizmetleriniz için en etkin ve en doğru hedeflenmiş kampanyaların hazırlanmasına izin vermesi.

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Ayrıca özellikle yeni başlayanlar için anahtar kelime önerilerini kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Böylelikle belirli bir ürün veya hizmetle ilgili trendleri görmek ve bu trendlere uygun olarak konumlandırma yapmak mümkün olur.[/penci_blockquote]
Planlayıcının diğer bir faydası ise Google Ads aracı olduğu için konum, dil ve arama motoruna göre hedefleme yapmaya izin vermesi.

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts