Google Ads’te Uygulama Reklamları (UAC) Nedir, Avantajları Nelerdir?

Yazı İçeriği

Mobil uygulamanızla farklı ülkelere ve bölgelere giriş yapmak, uygulamanıza yeni kullanıcılar kazanmak ve mobil uygulamanızdan elde ettiğiniz gelirleri uzun dönemde artırmak için reklam yatırımı yapmak güzel bir seçenek olacaktır. Google Ads’in tüm dünyada faaliyet gösteren geniş reklam ağını kullanarak mobil uygulamanız için reklam verebilir ve mobil uygulamanızdan elde ettiğiniz gelirleri rahatlıkla artırabilirsiniz.

UAC Nedir?

UAC’nin açılımı Universal App Campaign tam Türkçe çevirisiyle Evrensel Uygulama Kampanyalarıdır. Google Ads’in kampanya türlerinden App Promotion yani Uygulama Kampanyaları’nın eski ismidir. Ancak hala birçok dijital pazarlamacı bu kampanyalara kısaca UAC olarak seslenir.

Uygulama Reklamlarının Diğer Reklam Türlerinden Farkları Nelerdir?

Uygulama reklamlarının diğer reklam türlerinden en büyük farkı tek reklam kampanyasıyla Google Ads’in tüm mobil reklam yerleşimlerine reklam çıkabilme olanağıdır. Farklı tür ve boyutlarda reklam kreatifleri yani görsel ve videoları tek bir reklam kampanyası içerisine yüklenir. Google Ads bu reklam kreatiflerini sizin belirlediğiniz hedefe göre en yüksek performans gösteren reklam yerleşimlerinde gösterir.

Örneğin yeni kullanıcı kazanımı için yaptığınız bir kampanyada Türkiye’de en fazla kullanıcıyı mobil websitelerinde ve Play Store uygulama mağazası içerisinde kazanıyorsanız reklamınız otomatik olarak bu bölgelerde daha çok gösterilir. Sizin ayrı ayrı Görüntülü Arama Ağı (Display Network) ve Play Store içerisinde reklam kampanyası açmanıza gerek kalmaz. Google Ads otomatik olarak tüm mobil yerleşimlerinde sizin kampanyanızı gösterir.

Uygulama Reklamları Nasıl Görünür?

Uygulama reklamları yukarıdaki görseldeki gibi farklı reklam ağlarında farklı şekillerde görünür. Örneğin; uygulamalar içerisinde reklam gösterimi yapan Google Admob reklam ağında aşağıdaki şekilde görüntülenir.

Ayrıca reklam bittikten sonra aşağıdakine benzer bir App Card yani Uygulama Kartı kullanıcının karşısına gösterilir.

Ayrıca Google Search yani Google Aramalarında da uygulamanızın reklamı gösterilmektedir. Aşağıda Trendyol’un uygulama reklamının Google Aramalar’da gösterilme şekilinin bir örneğini görebilirsiniz.

Uygulama Reklamları Nerelerde Gösterilir ve Nerelerde Gösterilmez?

Uygulama reklamların Google’ın tüm reklam ağlarında gösterilir. Google Admob, Youtube, Google Arama Motoru (Google Search), Google Görüntülü Reklam Ağı (Google Display Network), Play Store (Android Uygulama Mağazası) ve Google Keşfet’te gösterilir.

Ancak bu ağların tamamında mobil kullanıcılar reklamları görebilir. Yani Google Display Network’te banner olarak çıkan reklamınız sadece websitelerini mobil görüntüleyen kişiler tarafından görüntülenir. Bilgisayardan giren kişiler reklamınızla karşılaşmaz. Aynı durum Youtube için de geçerlidir. Youtube’u websitesinden bilgisayar üzerinden izleyen kişilerin de uygulama reklamlarıyla karşılaşması mümkün değildir.

Uygulama Reklamları İçin Görsel ve Video Formatları Nedir?

Bir uygulama reklamı verirken en fazla 20 farklı görsel, video ve HTML5 formatında kreatif kullanabilirsiniz. Google Ads tarafından tüm hepsini kullanmanız önerilir. Çünkü Google Ads’te uygulamanız bütün reklam ağlarında gösterilecek ve en uygun olan boyutta kreatif kullanılacaktır.

Aşağıdaki tabloda görseller için olan tüm kreatif boyutlarını görebilirsiniz.

Bu görsellerin tamamında maksimum dosya boyutu 150kb’ı aşmamalıdır. Ayrıca GIF, JPG ve PNG formatında görselleri reklam kreatifi olarak kullanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak GIF formatı için birkaç küçük detay daha var.

  • Animasyon uzunluğu 30 saniyeyi aşmamalı
  • GIF dosyası 5 FPS’den büyük olmamalı. Yani 5 kareden daha fazla görsel içermemeli.
  • 30 saniyeden fazla döngüye sahip olmamalıdır. Eğer 30 saniyeden uzun bir döngüye sahip dosya yüklerseniz Google Ads bu GIF görselini kabul eder ancak 30. Saniyede döngüsünü durdurur ve 30. Saniyede en son görünen kare kullanıcıların karşısına devamlı olarak gösterilir.

Reklam Boyutları

Bu videoların boyutları ile ilgili bir kısıtlama bulunmaz. Ancak videoların tamamı bir Youtube hesabına yüklenmiş olmak zorundadır. Google Ads üzerine Youtube linkini vererek bu reklam videosunu bir kreatif olarak kullanabilirsiniz. Dosya boyutu Google Ads ve Youtube tarafından otomatik olarak ayarlanır.

Eğer yüklediğiniz reklam videosunun Youtube’da başka kişiler tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız, bu videoyu Youtube hesabına unlisted yani liste dışı olarak yükleyebilirsiniz.

Uygulama Reklamları iOS ve Android Uygulamalar İçin Kullanılabilir Mi?

iOS ve Android uygulamaların reklamlarını Google Ads üzerinden yapabilirsiniz. Ancak tek bir kampanya üzerinden 2 uygulamanın reklamını da yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle 2 farklı kampanya oluşturup birine Android uygulamasını diğerine iOS uygulamasını eklemeniz gerekmektedir.

iOS kullanıcıları da Android kullanıcıları gibi bütün reklam yerleşimlerinde uygulamanızın reklamını görebilir. Ancak iOS cihazlarda uygulama mağazası olarak App Store kullanıldığı için uygulama mağazası içerisinde iOS uygulamanızın reklamı gösterilmez. Bunun için Apple Search Ads’te ayrı bir uygulama kampanyası kurmanız gerekmektedir.

Uygulama Kampanyaları İçin Google Ads Hesabı Nasıl Açılır?

Uygulama Reklamları için farklı bir Google Ads hesabı açmanıza gerek yoktur. Eğer başka bir amaçla açtığınız Google Ads hesabınız varsa bu hesabınızda Uygulama Kampanyaları da oluşturabilirsiniz. Ancak reklam kampanyalarınızı yönetmede kolaylık olması açısından sadece Uygulama Reklamlarını yönettiğiniz ayrı bir Google Ads hesabı açmanızı kesinlikle öneririz.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı