Google Ads Nedir – Adwords’ten Farkı Nedir?

2018 yılında Google, ürünleri üzerinde büyük değişikliklere gitti. Birçok uygulamasının arayüzü değişti ve Haritalar’dan not uygulamalarına kadar hepsinde değişiklikler meydana geldi ve tüm bu değişim diğer ürünlerde de devam ediyor. Tabii bundan Google’ın dijital reklamlar için kullanılan Adwords uygulaması da Google Ads adıyla değişerek nasibini aldı.

Google Ads Nedir?

Google Ads, görünüşte ve işleyişte Adwords’ten hiçbir farkı olmayan bir ürün. Değişimin sebebinin Adwords’un isminde Google’ın geçmemesi ve Ad-words kelimesinin kelime reklamları anlamına gelmesinden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Adwords’te ve şimdiki adıyla Google Ads’te sadece SEM adını verdiğimiz Google arama motorunda çıkan reklamları değil, ürünlerinizi gösterebileceğiniz görsel reklamları da yönetme fırsatınız mevcut. Bu oluşan algıyı yıkmak isteyen Google’ın böylesine köklü bir değişime gitmesini bütün dijital pazarlama camiası anlayışla karşıladı.

Google Ads’in Avantajları Nelerdir?

Google’ın da makalelerinde sıkça karşılaştığımız bu deyimle Google Ads’in asıl amacı işinizi büyütmek. 

Google Ads’teki hedefleme kriterlerini kullanarak doğru hedef kitleye doğru reklamı çıkabilirsiniz. Ayrıca Anahtar Kelime Planlayıcı gibi Google araçlarını kullanarak reklam vermek isteyeceğiniz kelimelerin alternatiflerini bulabilir veya arama hacmine göre uygun kelimeleri seçebilirsiniz. Google SEM reklamlarında doğru hedef kitleye ulaşmak doğru anahtar kelime seçimiyle mümkün olmakta. Ve bu da reklamlardan elde edeceğiniz dönüşümleri katlamanızı sağlayabilir. Dönüşüm oranlarınızı yükseltebilir.

Google Ads’te reklam performansınızı ölçebileceğiniz çeşitli metrikler ve grafikler bulunmaktadır. Bunlar sayesinde reklamınızı istediğiniz performansa getirmek için uğraşabilirsiniz.

Google Ads’te Reklam Vermenin Ücretleri Nelerdir?

Google Ads’te reklamların ücretleri belli metriklere bağlı olarak anlık değişim göstermektedir. Tıklama Başına Maliyet (CPC/TBM) dediğimiz bir metrikle bu ölçülür. CPC reklamın alaka düzeyine, eklediğiniz kelimenin arama hacmine ve iniş sayfanızın (landing page) alaka düzeyi ve açılış hızına bağlı olarak değişir. CPC, Google’ın size söylediği maliyetten daha az olabilir. Ancak daha fazlası kesinlikle olmayacaktır.

 

[penci_blockquote style=”style-2″ align=”none” author=”” font_style=”italic” uppercase=”false” text_size=”20″]Google Ads size kendi bütçenizi ayırıp sadece o bütçe bitene kadar reklam gösterme fırsatı da sunuyor. Böylece ay sonunda beklenmeyen sonuçlarla karşılaşılması gibi bir durum da mümkün değil.[/penci_blockquote]

Uğur; okumayı, araştırmayı öğrenmeyi seven, 5 yıldan uzun süredir dijital pazarlamanın her alanında tecrübe edinmiş biri. Şu anda Faladdin&Binnaz'da Performans Pazarlaması ve ASO ekibinde yer almakta.

E-Posta

More from our blog

See all posts