Franchise ve Bayiler İçin Dijital Pazarlama Yönetimi

Yazı İçeriği

Bir franchise sahibi veya kurumsal pazarlama yöneticisiyseniz, özelleştirilmiş bir dijital pazarlama stratejisinin franchise modellerine sunduğu benzersiz fırsatları anlamanız önemlidir. Dijital pazarlama, daha fazla müşteriye ulaşmak ve daha fazla gelir elde etmek için franchise’ınızı çevrimiçi ortamda yaratıcı bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda sizlere franchise’larınız için kullanabileceğiniz en önemli ve etkili dijital pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz.

Analiz

Franchise ve bayiler için yürüteceğiniz operasyonlar öncesinde gerekli analizleri gerçekleştirmek hayati öneme sahiptir. Çünkü sonrasında oluşturacağınız bütün stratejiler ve hazırlayacağınız planlar bu analizler üzerine inşa ediliyor olacak. Analiz aşamasında; markanız için özel ve veriye dayalı bir plan oluşturmak için işletmenizi, hedef kitlenizi ve rakiplerinizi incelemeli ve sonrasında değerlendirmelisiniz.

Dijital Analiz Araçları

Dijitalde bir operasyon yürütmeye karar verdiyseniz, bir aksiyon almadan önce analiz araçlarını kullanmanız kaçınılmazdır. Dijital dünyada kullanıcılara sunulan birçok analiz aracı bulunsa da Google’ın kendi arama faaliyetleri sonucunda verilerini paylaştığı Google Trends’i kullanmak oldukça iyi bir seçim olacaktır. Hedeflemek istediğiniz demografilerin nerede olduklarını bilmiyorsanız, Google Trends bu konuda size oldukça yardımcı olabilir. Pazarlamacılar, bu aracı kullanarak insanların ne hakkında konuştuklarını ve nerede olduklarını öğrenebilirler. Bu bilgiler ışığında markanızın en çok nerede konuşulduğunu tespit edebilir ve oraya bir bayilik açma konusunda düşünebilirsiniz.

Örneğin; McDonald’s, Türkiye’de yeni bir bayi açmayı düşünüyorsa ve markasının en çok hangi şehirde konuşulduğunu bilmiyorsa, bunu öğrenmek için Google Trends doğru adres olacaktır.

Yerel SEO

Franchise ve bayi konumlarınızın çevrimiçi olarak görünür olması, dijital başarının önemli bir bileşenidir. Çünkü; Google aramalarının %46’sı yerel düzeyde yapılıyor. (Kaynak: Go-Gulf)

Yerel arama, işletmenizle iletişim kurma olasılığı düşük olan kullanıcıların ayıklanmasına yardımcı olur. Bunun sebebi, arama motorlarının yakınlık ve amaca dayalı olarak ilgili ve alakalı yerel sonuçlar sağlamak istemeleridir. Örneğin; Kadıköy’de bulunan bir kullanıcı McDonald’s araması yaptığı zaman Google, McDonald’s’ın Beşiktaş şubesini değil Kadıköy şubesini gösterecektir.

SEO Expert tarafından yapılan bir araştırmaya göre; arama yapanların %92’si, yerel arama sonuçlarının ilk sayfasındaki işletmeleri seçiyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda yerel SEO çalışmaları oldukça büyük öneme sahip. Etkili bir yerel SEO çalışması, franchise’ınızın çevrimiçi arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve daha fazla yerel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur.

Google My Business, müşterileriniz işletmenizi aradıklarında, arama sonuçlarında genellikle ilk fark ettikleri şey olduğu için oldukça önemlidir. Öyle ki, eksiksiz bir Google My Business profili, bir işletmenin yerel SEO sıralamasını tek başına iyileştirebilir.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için en etkili stratejilerden biridir. Bu nedenle yüksek kaliteli ve alakalı içerikler bir dijital stratejinin başarısı için oldukça önemlidir. İçeriklerin sadece kelimelerden ibaret olmadığını hatırlatmakta fayda var. İnfografikler, videolar, e-kitaplar ve e-posta bültenleri içerik türlerine örnek olarak verilebilir.

İçerik pazarlama girişimlerinin franchise düzeyine uygulanması pek kolay değildir fakat bir o kadar da önemlidir. Çünkü; yerel bayilikler kendi pazarlarında öne çıkmak için yerel şirketlerle sıkı bir rekabet içerisindedirler. Özel içerikler oluşturmak ve paylaşmak, franchise’ınızı alanınızda bir otorite haline getirebilir.

Dijital dünyada oluşturulacak bütün içeriklerin ve kampanyaların franchise’lar için özelleştirilmesi gerekir. Bunun nedeni; içeriklerin ve kampanyaların, gösterileceği hedef kitleyle ilgili ve alakalı olmasının gerekmesidir Nevşehir için hazırlanan bir reklam kampanyasının tasarımında Kapadokya görselinin kullanılması bu duruma örnek olarak verilebilir.

Sosyal Medya

Sosyal medya, yeni müşterilere ulaşmak ve onlarla ilişkiler geliştirmek için oldukça etkili bir yoldur. We Are Social’ın verilerine göre 2022 yılı itibariyle sosyal medya kullanıcılarının sayısı 4,5 milyarı geçti.

Sosyal medya platformlarını, franchise’ınızla veya bayinizle ilgili konuşmaları takip etmek, mevcut ve potansiyel müşterilerle diyaloğa girmek ve şirketinizle sonraki adımları atmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Sosyal medya, bir işletme ile müşterileri arasında güçlü ilişkilere, marka sadakatine ve tekrar satın almalar geliştirebilen iki yönlü iletişime izin verir.

Sosyal medyada oluşturacağınız içeriklerin ve reklam kampanyalarının yerel ekosistem için özelleştirilmiş olması gerektiğini de aklınızda çıkarmamalı ve adımlarınızı bu doğrultuda atmalısınız.

Franchise Geri Bildirimleri

Geri bildirim, ekipler ve gruplar arasında etkili bir şekilde bilgi paylaşımı için oldukça önemlidir. Yapıcı geri bildirimler ile üretkenliğinizi artırabilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu nedenle franchise’lardan gelen geri bildirimlere kulak vermelisiniz. Böylece, aldığınız geri bildirimler ışığında gerekli optimizasyonları yapabilirsiniz.

Franchise’a Özel Raporlar

Geri bildirimler alacağınız yerler sadece franchise’lar değildir. Google My Business ve Foursquae gibi platformlarda bulunan yorumların ve değerlendirmelerin hepsi aslında oldukça önemli geri bildirimlerdir. Burada elde edeceğiniz bilgiler ışığında yapıcı aksiyonlar alabilirsiniz.

Ayrıca markanızın pazarlama raporları, belki de en önemli geri bildirimleri içermektedir. Franchise’lara yatırdığınız her kuruşun getirisini bu raporlarda görebilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

Çevrimiçi deneyimlerin neredeyse tamamı bir arama motoruyla başlar. Wordstream araştırmaları gösteriyor ki arama sonuç sayfalarındaki tıklamaların %41’i ilk üç sıradaki ücretli reklamlara gidiyor. PPC reklamları ile bir bütçe belirleyebilirsiniz ve yalnızca ziyaretçiler reklamlarınızı tıkladığında ödeme yaparsınız.

Franchise’lar için bu ücretli reklamlar, web sitenize daha fazla ilgili ve alakalı ziyaretçi çekmenin, daha fazla potansiyel müşteri ve satış elde etmenin oldukça etkili ve uygun maliyetli bir yoludur. Ayrıca PPC reklamları oldukça hızlı çalışır. Bu sebeple; web sitenizin trafiğini, olası satışlarınızı ve franchise’ınızın gelirini hızlı bir şekilde artırmak istiyorsanız, PPC sizin için çok iyi bir seçenektir.

E-Posta Pazarlama

Bayiliğinizi büyütmek için uygun maliyetli bir yol arıyorsanız, e-posta pazarlaması sizin için en iyi olabilir. Direct Marketing Association’ın yaptığı araştırmalara göre e-posta pazarlaması %4300 yatırım getirisi sunuyor.

E-posta pazarlaması, mevcut ve potansiyel müşterilerle direkt olarak gelen kutularından bağlantı kurmanıza olanak tanır. E-posta ile insanlara franchise’ınız hakkında önemli bilgiler sağlayabilir ve onları müşteri olmaya teşvik eden ilişkiler geliştirebilirsiniz.

E-posta bültenlerinizi hazırlarken kişiselleştirilmiş olmalarına önem vermelisiniz. Çünkü; pazarlamacıların %74’ü e-postaları kişiselleştirmenin etkileşimi artırdığını söylüyor.

Web Sitesi

Web siteniz, genellikle franchise’ınız ve potansiyel müşterileriniz arasındaki ilk etkileşim olduğu için dijital operasyonlarınızda önemli bir yere sahiptir. Öyle ki; LSA’nın Dijital Tüketici Araştırması raporuna göre, kullanıcıların %63’ü sizi bulmak ve sizinle etkileşim kurmak için öncelikle şirketinizin web sitesini kullanıyor.

Stanford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaların sonucu gösteriyor ki; kullanıcıların %75’i bir şirketin güvenilirliğini web sitesi tasarımına göre değerlendiriyor. Ayrıca, web sitenizin iyi bir tasarıma sahip olması, ziyaretçileri web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayabilir. Bu durum, arama motorlarına olumlu sinyaller gönderir ve ziyaretçilerin franchise’ınızla iletişim kurmak veya onu ziyaret etmek için ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarını sağlar.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Google Ads

Adwords Nedir? Nasıl Çalışır?

Adwords, Google’nin sağladığı internet reklamcılığı programıdır. Dünyanın en geniş reklam network’üne sahip Google, gelirinin %96’sını reklamcılıktan kazanıyor. Böylesine büyük bir network’e sahip olan Adwords aynı

Devamını Oku »