Facebook ve Instagram Reklamlarında Başarılı Hedefleme Nasıl Yapılır?

Yazı İçeriği

Bir reklam kampanyasının en önemli aşamalarından biri de hedeflemedir. Facebook Reklam Yöneticisi çok detaylı bir hedefleme stratejisini kullanıcılara sunmaktadır. Facebook ve Instagram reklamlarında bu detaylı hedefleme stratejisini kullanarak doğru hedeflemeyle başarılı bir reklam kampanyası yönetmek mümkündür. Bunun için tüm pazarlamacıların dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta bulunur. Bu noktalara dikkat ederek siz de reklam kampanyalarınızda maliyetleri düşürebilir ve dönüşümleri artırabilirsiniz.

Persona Oluşturma

Pazarlamacıların yıllardır kullandığı bir teknik olan Persona oluşturma, günümüzde dijital pazarlamada ve dijital reklamlarda da kullanılması gereken hedefleme yapmayı kolaylaştıran bir tekniktir. Persona hedef kitlenizdeki kişilerin çoğunluğuna benzer hayali bir kişiliğin kimlik kartıdır. Bu kişiliği oluştururken ona isim vermenin yanında onun ilgi alanlarını, dini görüşünü, sevdiği veya korktuğu şeyleri de belirlemeniz önemlidir. Hatta dijital pazarlama için bu kişinin aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarını da belirlemeniz hedeflemenizi çok daha fazla kolaylaştıracaktır.

Bu kişinin Persona’sına baktığınızda hedeflemek istediğiniz kitlenin ortak paydasını görüyor olmanız önemlidir. Bazen hedef kitlenizin tamamını tanımlamak için bir adet Persona yetmeyebilir. Bu zamanlarda ise farklı yaş gruplarından, cinsiyetlerden ve ilgi alanlarından aynı hedef kitle için birden fazla Persona oluşturmanız gerekebilir.

Bu oluşturduğunuz Persona’lar sadece hedefleme yaparken değil aynı zamanda bu hedeflediğiniz kitle için reklamlarda kullanacağınız görsel ve video kreatiflerini belirlerken de etkili olacaktır. Örneğin; Deniz personası için kullanacağınız reklam kreatifleri daha modern ve gençlere hitap eden bir kreatif olabilirken, Oya personası için kullanacağınız reklam kreatiflerinin daha geleneksel ve televizyon kreatiflerine yakın olması reklam performansını ve dönüşümleri daha çok artıracaktır.

Geniş Hedeflemeli Facebook Reklam Kampanya Yapısı Kurmak

Geniş hedeflemeli bir kampanya yapısı kurmak reklam kampanyasının daha iyi performans göstermesi için önemlidir. Facebook’ta bir reklam kampanyasının altına farklı reklam setleri oluşturmak ve bu reklam setlerinin altına farklı reklamlar oluşturmak mümkündür. Facebook reklamlarında hedefleme kampanya seviyesinde değil reklam seti seviyesinde yapılır. Bu özelliği kullanarak bir reklam kampanyasının altında birden fazla hedef kitleyi farklı reklam setlerinde hedeflemek mümkündür.

Başarılı Hedefleme İçin Reklam Setlerini Belirlemek

İlgi Alanlarına Göre Hedefleme

Tek Persona’lı hedef kitlelerde en geniş hedeflemeyi yapmak için 3 farklı reklam seti yapmak yeterlidir. Bu reklam setlerinden birisi belirlediğiniz Personayı hedeflediğiniz Interest yani ilgi alanı hedef kitlesi olmalıdır. Yaş aralığı ve konum hedeflemesinden sonra detaylı hedefleme seçeneklerine girerek kullandığınız belirlediğiniz Persona’nın ilgi duyduğu tüm alanları eklemelisiniz. Ayrıca Persona’nızın medeni durumunu da önceden belirlediğiniz için evli, bekar veya çocuklu anne-baba seçeneklerini de detaylı hedeflemede seçebilirsiniz. Siz bu hedeflemeleri seçerken Facebook’un yardımcı bir aracı kitle tanımlamaya da bakmalısınız. Hedef kitlenizin çok belirli olmaması ve geniş bir kitleyi içermesi önemlidir.

Buradan göreceğiniz üzere hedef kitlemiz 53 milyonluk bir potansiyel erişime sahip ve kitlemiz yeterli erişime sahip görünüyor.

Bu reklam setini oluşturduktan sonra diğer bir hedefleme stratejisine geçeceğiz.

Benzer Hedef Kitleler (Lookalike Audience) Oluşturarak Hedefleme

Benzer hedef kitleler Facebook’un kendi algoritmasını kullanarak size ait olan hedef kitlelerin benzerlerini yaratabilirsiniz. Bu hedef kitleler mevcut müşterileriniz, Instagram/Facebook takipçileriniz, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişiler ya da mobil uygulamanızı aktif olarak kullanan kişiler olabilir. Facebook algoritmasını kullanarak bu kişilere benzer yeni kullanıcılara reklamlarınızla erişme şansına sahip olabilirsiniz.

Benzer hedef kitleleri farklı lokasyonlarda da oluşturup yeni kullanıcı kazanmak amaçlı reklamlar yapabilirsiniz. Örneğin Türkiye’deki müşterilerinize benzer bir hedef kitleyi Almanya’da oluşturmanız da mümkündür. Kullanıcı alışkanlıkları bölgeden bölgeye farklılıklar gösterdiği için genelde mevcut kitlenin bulunduğu yer ile benzer hedef kitlenin bulunduğu yeri aynı seçmeniz önerilir. Ancak elinizde o bölge için bir hedef kitle verisi bulunmuyorsa bulunan ülkenin kitlesinin başka bir bölgedeki benzerini yaratmanız yine yararlı olacaktır.

Ayrıca benzer hedef kitlelerde yeni oluşturacağınız kitlenin mevcut hedef kitleye ne kadar benzeyeceğine karar verme şansınız da bulunuyor. Burada benzerlik için hedef lokasyonun yüzde kaçına erişim sağlamak istediğinizi seçebilirsiniz. %1 gibi bir oran seçerseniz daha benzer ve spesifik bir kitleye ulaşacaksınız. Ancak eğer tahmini erişim sayısı çok düşük kalıyorsa daha az benzer kişilere ulaşarak daha fazla kişiye erişebilirsiniz.

Yüzde 1’lik bir Benzer Hedef Kitle örneği:

Yüzde 3’lük bir Benzer Hedef Kitle örneği:

Geniş Hedefleme Seçimi

Benzer hedef kitleler ve ilgi alanlarına göre hedeflemenin dışında bir de geniş hedefleme seçeneği mümkün. Bu hedeflemede daha fazla kişiye erişim sağlarsınız ancak mevcut hedef kitlenizde olmayan insanlara reklam göstermeniz daha fazla olur. Bu şekilde mevcut hedef kitleniz dışında kalan ancak sizin müşteriniz veya kullanıcınız olma potansiyeli olan kişileri hedefleyerek yakalayabilirsiniz. Geniş hedeflemede dikkat etmeniz gereken şey ise mevcut müşterilerinizi ve hedef kitlenizde bulunan ilgi alanlarını hariç tutmanızdır. Eğer hariç tutmazsanız reklamınız bu kişilere de gösterilir.

Reklamlardaki İdeal Reklam Seti Yapısı

Başarılı bir reklam kampanyası için ideal reklam seti yapısı yukarıdaki 3 hedef kitleyi de içeren reklam setlerinden oluşmalıdır.

  1. İlgi Alanları
  2. Benzer Hedef Kitle (Lookalike)
  3. Geniş Hedefleme (Broad)

Bu reklam setlerinde yukarıda bahsedilen hedeflemeleri yapmanın dışında reklam kampanyanızın aynı kişileri hedeflememesi için bu hedeflemeleri birbirinden hariç tutmalısınız. Yani, Benzer Hedef Kitle oluşturduğunuzda zaten hedeflemek istediğiniz ilgi alanlarına ilgi duyan kişiler de bulunacağı için bu reklam setinden o ilgi alanlarını hariç tutmalısınız.

Aynı şekilde İlgi Alanlarını hedeflediğiniz reklam setinde de hedeflediğiniz Benzer Hedef Kitleyi hariç tutmalısınız. Kampanya Optimizasyonunu daha doğru şekilde yapabilmek ve Facebook algoritmasının daha yararlı çalışması için bunu yapmanız gereklidir. Aynı şekilde Geniş Hedefleme yaptığınız reklam setinden hem ilgi alanlarını hem de benzer hedef kitleyi çıkartmalısınız.

Bu şekilde oluşturduğunuz bir kampanyada tüm reklam setlerinde farklı insanları hedeflemiş olursunuz. Böylelikle Facebook algoritması da daha doğru şekilde çalışacak ve kampanyanızın daha dönüşüme sahip olmasını sağlayabileceksiniz.

Kampanya Bütçesi Optimizasyonu

Facebook Reklam Yöneticisi’nde reklam kampanyalarının bütçesi farklı şekillerde yönetilebilir. Kampanya seviyesinde, Reklam Seti seviyesinde veya Reklam seviyesinde bütçeyi yönetebilirsiniz. Reklam bütçesini kampanyanın altındaki seviyelerde yönetmek daha zordur. Uzmanlık isteyen bir alandır. Ayrıca çok fazla reklam kampanyası yöneten dijital pazarlamacılar için de yorucu olur. Bu nedenle Facebook’un Kampanya Bütçesi Optimizasyonu özelliğini kullanmak işleri daha da kolaylaştırır.

Kampanya bütçesi optimizasyonu bir reklam kampanyasında bütçenin kampanya seviyesinde girilmesini ve bu bütçenin daha başarılı olan hedef kitlelerde ve daha başarılı performans gösteren reklamlarda kullanılmasını otomatikleştiren bir ayardır. Yani kampanya bütçesi optimizasyonu açık olduğu zaman oluşturduğunuz reklam setlerinden benzer hedef kitle’yi hedeflediğiniz reklam seti daha iyi performans gösteriyorsa reklamınız Benzer Hedef Kitle’deki kişilere daha çok gösterilir. Aynı şekilde o reklam setinde oluşturduğunuz birden fazla reklam varsa, daha çok tıklama alan reklamınız o hedef kitleye daha fazla gösterilir.

Eğer reklam kampanyasındaki tek amacınız daha fazla yeni müşteri kazanmak ya da daha çok satış yapmak ise kampanya bütçesi optimizasyonunu açmanız reklamlarınızın Facebook algoritması tarafından daha başarılı olacak şekilde otomatik optimize edilir.

Email Bültenimize Abone Olun!

En Yeni Güncellemeleri ve Sektörden Haberleri İlk Sİz Öğrenin!

Daha Fazla Yazı

Google Ads

Adwords Kalite Puanı Nedir?

Bir Adwords hesabını performanslı şekilde yönetmek istiyorsanız kalite puanı en iyi bilmeniz gereken metriklerden bir tanesi. Çünkü maliyete ve karlılığa oldukça büyük etkisi vardır. Anahtar

Devamını Oku »
Mobil Pazarlama

Mobil Uygulama mı? Mobil Web Sitesi mi?

Markalar, büyüyen dijital dünyada küçülen ekranlar başında kullanıcılara en iyi şekilde ürün ve hizmetlerini sunmaya çalışıyor. “Heyy mobil dünyada ben de varım!!!” demek için ise

Devamını Oku »